Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Niegolewskich 14: zamurowano wejście, śmietnik przy drzwiach - kolejna oczyszczona kamienica - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Niegolewskich 14: zamurowano wejście, śmietnik przy drzwiach - kolejna oczyszczona kamienica
24-07-2015 08:37   Janusz Ludwiczak
Zamurowane wejście do budynku, zlikwidowane sklepy. Kamienica przy ul. Niegolewskich to kolejna, która opustoszała przez działanie tzw. "czyścicieli". Obecnie okolice wokół budynku to jeden wielki śmietnik.

Jak "pięknie" jest na Niegolewskich. Zamurowane wejście do kamienicy pod numerem 14. Zamurowane wejście do warzywniaka i sklepu zoologicznego. Przechodzę tamtędy bardzo często. Nikt tam nie sprząta. Totalny syf! – pisze nasza internautka Anna Karpińska na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Jeszcze rok temu w kamienicy przy ul. Niegolewskich mieszkali ludzie, a na parterze działał sklep zoologiczny i warzywniak. We wrześniu budynek opustoszał, wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Sklepy musiały się przenieść, a wejścia do kamienicy zostały... zamurowane. Kamienica przy ul. Niegolewskich 14 to kolejna, która opustoszała przez działanie tzw. "czyścicieli".

We wrześniu wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Nam udało się znaleźć mieszkanie na własną rękę. Pan Ś. doprowadził do zamurowania wejścia kamienicy i wyprowadzki wszystkich sklepów, które były na parterze kamienicy. Pan Ś. ma teraz kilka spraw sądowych – powiedziała Anastazja Wieczorek-Molga, który mieszkała w kamienicy przy ul. Niegolewskich 14, członek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się na początku 2012 roku, kiedy to zmienił się właściciel kamienicy.

Na początku 2012 roku zmienił się właściciel kamienicy. W czerwcu lokatorom znacznie podniesiono czynsz - z 2,70 zł za metr kwadratowy do stawki 13,70 zł/m2.

Właścicielem kamienicy na ul. Niegolewskich 14 jest Grzegorz Liberkowski, który jest również współwłaścicielem budynku przy ul. Stolarskiej 2. Aktualnie mieszka tam siedem rodzin. Mieszkańcom zostały przedstawione porozumienia, na mocy których za kwotę 4 tys. zł zrzekają się wszelkich roszczeń i dobrowolnie się wyprowadzają. Niektórzy lokatorzy to podpisali. Przedstawienie takich porozumień jako jedynej możliwości jest ominięciem ustawy o ochronie lokatorów. Te rodziny, które zostały mają przydziały od miasta. Lokatorzy nie są osobami zadłużonymi, regularnie płacą czynsz – mówiła w grudniu 2012 r. Katarzyna Czarnota, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów.

W nocy z 29 na 30 grudnia 2012 r. nieznani sprawcy włamali się do opuszczonych mieszkań i zniszczyli instalację wodną. Zalana została klatka schodowa i pomieszczenia na niższych kondygnacjach. Dwa tygodnie później lokatorzy kamienicy przy ul. Niegolewskich 14 złapali na gorącym uczynku mężczyznę, który włamał się do jednego z mieszkań. Jak twierdzi, prosił go o to Piotr Ś., administrator kamienicy. Sprawca został zatrzymany przez policję. Kilka dni później na miejscu Piotr Ś. pojawił się osobiście. Chciał zająć jedno z mieszkań, w którym przebywały trzy osoby.

W lutym 2013 r. kompletnie zalane wodą zostało mieszkanie Anastazji Molgi, która jest członkinią zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i działaczką na rzecz obrony prześladowanych lokatorów, a także świadkiem w procesie o nękanie mieszkańców przez tzw. "czyścicieli kamienic". W święta wielkanocne sytuacja się powtórzyła. Nieznani sprawcy włamali się do pustostanu na czwartym piętrze, wyrwali rurę i odkręcili wodę, która lała się przez stropy i klatkę schodową.

W lipcu zeszłego roku kiedy państwo Molgowie, jedni z ostatnich lokatorów kamienicy przy Niegolewskich 14 zeznawali w sądzie w charakterze świadków tzw. "czyściciele" próbowali wykurzyć lokatorów. Ekipa budowlana próbowała zamurować wejście do budynku. Na miejsce została wezwana policja. Przybyli również anarchiści, którzy powstrzymali robotników przez zamurowaniem wejścia. Gdy przybyli już funkcjonariusze na miejscu nie było żadnych robotników.

Jak widać kamienica przy ul. Niegolewskich 14 stała się "Stolarską BIS". Z ostatnich informacji wiadomo, że nieruchomość ma zostać sprzedana. Zarządca budynku wystawił kamienicę za 4,5 mln zł.


R E K L A M A

Komentarze (12)

03-09-2016 15:07:24
Hania
Od ostatniego wpisu minelo ponad rok, troche aktualizacji, otoz NIC sie nie zmienilo w kwestii balaganu w tym miejscu. Dzwonilam i zglaszalam do SM 3 razy, 2 razy w sierpniu i wczoraj, dzisiaj poslalam zdjecia na maila SM, nie wiem co to da ? Ale jak zrezygnujemy z monitowania to sie poddamy, dobrze byloby aby kilkanascie osob monitowalo w tym samy czasie. Rozmawialam takze z oficerami Policji, akurat byli dzisiaj na Niegolewskich i poradzili aby w czasie kiedy odbywa sie tam spozywanie alkoholu i zbiorka typkow to zadzwonic na Policje, nie SM tylko na Policje, przyjada i zajma sie osobnikami, wiec niech ci, ktorzy tam mieszkaja i widza co sie dzieje dzwonili na Policje za kazdym razem kiedy tam jest libacja.
01-08-2015 09:26:44
neo
trzeba zmienic nazwe ulicy z Niegolewskich na śruby
26-07-2015 21:30:28
Negatyw
@ M: Nie uważam tego za normalne. Nie uważam też "rynku mieszkaniowego" za coś normalnego. To skandal, że spłata haraczu za kawałek dachu nad głową - zajmuje i 35 lat (!!!). Prawda jest również taka, że jedynie Ci właśnie anarchiści - potrafią powiedzieć w twarz czyścicielom i komornikowi "NIE RUSZYCIE TYCH LUDZI!". Wniosek: są potrzebni!
26-07-2015 16:29:17
M.
@Negatyw " Tzw. czyściciele kamienic, to patologia która wyrosła na gruncie złego, nieudolnego prawa. Weźmy przykład z naszego miasta. Anarchiści zajęli nielegalnie budynek na Paderewskiego. Obecny właściciel nie może zacząć remontu, bo anarchiści wymieść się nie chcą i już zapowiedzieli, że musi zostać przeprowadzona pełna procedura sądowa, ze wszystkimi odwołaniami. Jak dobrze pójdzie, potrwa to co najmniej 3 lata. Jednocześnie właściciel otrzymuje kolejne kary od wydziału nadzoru budowlanego, bo budynek grozi zawaleniem. Czy uważasz, że to normalne?
26-07-2015 15:41:46
Negatyw
@M: Ktoś taki jak "czyściciel kamienic", to twór "nowej demokracji". Czy za komuny były takie rzeczy...? Nigdy!
25-07-2015 20:03:10
Hania
Przyszlo "Nowe" te 25 lat temu a z tym "Nowym" kompletny brak poszanowania dla praw czlowieka, czlowiek teraz mniej warty niz pies i rybki w stawie parkowym. Sytaucja jest jaka jest bo to jest to "Nowe" i koniec, i kropka.
25-07-2015 13:20:38
maciej
każdy wynajmujący- w umowie-powinien zaznaczyć,gdzie będzie mieszkał w razie nie płacenia czynszu..
25-07-2015 11:49:43
M.
@Negatyw Jeżeli ktoś nie może płacić z przyczyn losowych, to od tego są instytucje państwowe, żeby w trudnej sytuacji taką osobę/rodzinę wspomóc. Przy czym chciałabym, żeby w takich przypadkach słowo wspomóc oznaczało np. faktyczną pomoc w znalezieniu pracy, a nie płacenie zapomóg przez kilkadziesiąt lat. W przypadku osób samotnych i starszych mogłaby być pomoc w zamianie dużych i drogich w utrzymaniu mieszkań na mniejsze. W Niemczech takie przeprowadzki, najczęściej w obrębie jednego kwartału ulic, są bardzo częste. Ale jest też wiele osób, które z pełną premedytacją wykorzystują regulacje prawne - na samochód ich stać, na wyjazd do ciepłych krajów też, ale czynszu nie zapłacą, bo właściciel kamienicy zgodnie z prawem niewiele może zrobić. Eksmisja w takich przypadkach trwa latami, a zadłuzony lokator i tak nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych.
25-07-2015 09:09:30
adonis
Tysiące kamienic i miliony mieszkań dla czyścicieli Platforma Obywatelska stara się przedwyborczym populizmie przelicytować partie lewicowe oraz prawicowe i uchwaliła prawo, które pozwala ukarać właściciela karą nawet trzech lat więzienia za utrudnianie lokatorom korzystania z mieszkania, poprzez np. odłączenie wody. Przepis ten pozbawi majątku biednych spadkobierców oraz ludzi, którzy oszczędności życia przeznaczyli na zakup mieszkania na wynajem, które miało być ich zabezpieczeniem starości. Teraz jeśli taki człowiek trafi na nieuczciwego lokatora, wspieranego przez mecenas Rybak-Starczak, to nie pozostanie mu nic innego jak sprzedać mieszkanie za bezcen i cieszyć się, że nie trafił za kratki, za to że nie chce płacić za prąd, gaz, wodę, ogrzewanie i telewizję kablową lokatora, który mu przez miesiące i lata nie płaci czynszu. Właściciel mieszkania nie tylko nie będzie miał dochodów z czynszu, nie tylko nie będzie miał jak spłacać kredytu na mieszkanie, ale jeszcze będzie musiał utrzymywać rodzinę nieuczciwego lokatora, pod rygorem, że jeśli odmówi spełniania ich życzeń, to trafi za kratki. I pytanie kto będzie potrafił sobie poradzić z nieuczciwymi lokatorami? Polski parlament sprawił, że rynek czyszczenia kamienic i mieszkań rozkwitnie.
25-07-2015 09:05:46
Negatyw
Jeśli lokatorzy nie płacą, gdyż los pozbawił ich pieniędzy - nikt nie ma prawa ich wyrzucić. A tym bardziej, gdy mają dzieci. Jeśli prawo danego państwa tego nie uwzględnia - to jest to dzicz, a nie państwo!
24-07-2015 18:13:07
M.
Oczywiście, że lepiej gdy kamienice są zamieszkane. Tyle, że jak zwykle jest jakieś "ale". Właściciele nie chcieliby pozbywać się lokatorów, gdy ci ostatni regularnie płacili czynsz. Mój kolega mieszka w sąsiedniej kamienicy. Częściowo jest zamieszkana przez współwłaścicieli kamienicy, reszta mieszkań została wynajęta. Problem w tym, że poza znajomym, nikt z pozostałych najemców nie płaci. Część z biedy (a raczej z biedy spowodowanej alkoholizmem), ale spora grupa nie płaci, bo nie można ich ruszyć z mieszkania bez nakazu eksmisji, o który nie jest łatwo i jest to proces długotrwały. Nic dziwnego, że po takich przygodach właściciele boją się wynająć mieszkanie komukolwiek. A wracając do wspomnianej w artykule kamienicy - najemcy sklepów nie zostali wyrzuceni. Kiedyś rozmawiałam z Panią warzywniaka. Mieli umowę z właścicielami, że mogą pozostać do ostatniego mieszkańca albo do rozpoczęcia remontu kamienicy.
24-07-2015 14:07:57
Hania
Przechodzilam tam dzisiaj okolo 1 popoludniu i bylo posprzatane, stala tylko jedna butelka od wodki czyli musialo zostac sprzatniete wczoraj a przez noc juz "bar" byl otwarty. To nie jest jedyna kamienica na Lazarzu, ktora jest pusta i sluzy za bar i koczowisko. Prosze odwiedzic chocby kamienice na Matejki kawalek za Wyspianskiego idac w strone Grunwaldzkiej. Jak Lazarz ma tetnic zyciem jak wywala sie lokatorow, zmusza sie ich do wyprowadzki, mieszkancow ubywa i zycie zamiera. Bez mieszkancow nie bedzie zycia i NIC nie pomoze. Wyremontowanych kamienic z mieszkaniami na sprzedaz jest bardzo duzo, tez swieca pustkami, malo co zamieszkane no bo ceny sa jak z ksiezyca. Lazarz mial kiedys "pelna obsade" mieszkancow teraz wyludnia sie konsekwentnie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: