Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Głogowskiej powstało miejsce dla fotografii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Głogowskiej powstało miejsce dla fotografii
15-07-2015 14:51   Janusz Ludwiczak
Zainaugurowana została działalność miejsca dla fotografii. Przy ul. Głogowskiej 35a działa już galerii fotografii "Pix.House".

Idea powstania miejsca dla fotografii dokumentalnej i reportażu w Poznaniu urodziła się w głowach Adriana Wykroty i Mariusza Foreckiego w 2013 roku. Po latach starań rok 2015 przyniósł przełom. Dzięki wsparciu ponad 5 tysięcy osób, którzy zaangażowali się w akcję społecznościową "Tak dla galerii fotografii w Poznaniu", marzenia zaczęły się spełniać. W ramach inicjatywy Łazarz – Otwarta Strefa Kultury, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i ZKZL pomysłodawcy projektu znaleźli i wynajęli lokal wymagający gruntownego remontu. 13 marca odbyła się tam pierwsza wystawa: "Transformacja – start", w której wzięło udział 214 fotografów. W ciągu jednego dnia Pix.House odwiedziło ponad 500 osób.

Animatorzy Pix.House rozpoczęli zbiórkę społecznościową na portalu Polak Potrafi. Przez miesiąc trwania akcji inicjatywa zyskała 250 mecenasów. Łączna zebrana kwota to 22 426 zł. Środki pozwoliły w dużej części wyremontować wynajęty lokal.

W środę galeria fotografii "Pix.House" rozpoczęła swoją działalność.

Czekaliśmy na taką galerię wiele lat. Możemy przyjmować wreszcie gości z zagranicy, wybitnych fotografów. Mamy wreszcie miejsce, gdzie możemy ich przyjąć. Bardzo wspieraliśmy tą inicjatywę. Przyznaliśmy dotację w kwocie 20 tys. zł na realizację tego projektu. Ponadto organizatorzy w ramach konkursu "Centrum warte Poznania" otrzymali 40 tysięcy złotych – powiedział Maciej Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Będzie to miejsce spotkań, dla fotografii. Będzie można tutaj przyjść napić się kawy, obejrzeć zdjęcia znanych autorów. Co jakiś czas będziemy organizować tutaj bezpłatne warsztaty fotografii dokumentalnej i reportażu. Włożyliśmy sporo pracy i energii, trzeba było wymienić m.in. wszystkie elementy instalacji od elektrycznych po wodociągowe. Ostatnie prace zakończyliśmy dziś w południe – opowiada Adam Wykrota, jeden z pomysłodawców i założycieli "Pix.House".

Przez ostatnie 25 lat byliśmy świadkami transformacji. Obserwatorami, uczestnikami oraz żywym przykładem zmieniającego się państwa i jego obywateli. Rolą fotografii dokumentalnej jest rejestracja tego, co ważne, istotne, tego, co zostanie w pamięci i będzie w przyszłości możliwe do zinterpretowania. To doświadczenia globalne przetrawione przez wprawne oko jednostki - fotografa dokumentalisty. Samo powstanie, a właściwie przeobrażenie się miejsca byłej wypożyczalni kaset video "Erotica", w galerię fotografii dokumentalnej PIX.HOUSE ma również ścisły związek z pojęciem transformacji, jest transformacją samą w sobie – dodaje Adrian Wykrota.

Oficjalne otwarcie galerii fotografii Pix.House odbędzie się o godz. 18:00. Wydarzenia odbywać będą się do soboty włącznie. Organizatorzy zaplanowali spotkania z polskimi fotografami: Piotrem Małeckim i Jackiem Piotrowskim - jednymi z tych, którzy dokumentowali Polskę lat 80-tych. Poznamy też niezwykły projekt pt.: "Niewidzialne miasto", zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatniego dnia czekają nas spotkania z przedstawicielami inicjatyw fotograficznych, działających w Wielkopolsce, Grzegorzem Kosmalą (magazyn DOC!) oraz pokaz fotokastów nadesłanych na konkurs Grand Press Photo.

Otwarcie galerii fotografii PIX.HOUSE, ul. Głogowska 35a:
Środa, 15 lipca:
18:00 - wernisaż wystawy i inauguracja działalności miejsca dla fotografii Pix.House
19:30 - spotkanie z Mindaugasem Kavaliauskasem Kirillem Golovchenko
Czwartek, 16 lipca:
13:13-20:00 – luźny czwartek w PIX.HOUSE - przyjdź, zobacz zdjęcia, porozmawiaj
Piątek, 17 lipca:
13:13 - spotkanie z Maciejem Frąckowiakiem, współautorem projektu "Niewidzialne miasto"
14:30 - spotkanie z Piotrem Maleckim, fotografem dokumentalistą z agencji fotograficznej Napo Images
16:00 - spotkanie Jackiem Piotrowskim, fotografem dokumentalistą, autorem wystawy „Miasto - ludzie - auta. 1984 – 93"
Sobota, 17 lipca:
13:13 – Władysław Nielipiński/Wojewódzka Biblioteka Publiczna - prezentacje inicjatyw fotograficznych z Wielkopolski
14:30 – spotkanie z Grzegorzem Kosmalą: prezentacja magazynu fotograficznego DOC! (wersja elektroniczna i drukowana), wydawnictwa DEBUTS
16:00 – Przegląd fotokastów Grand Press Photo
17:30 – przegląd portfolio z Mariuszem Foreckim, Adrianem Wykrotą, Michałem Adamskim i Andrzejem Doboszem.


Komentarze (4)

17-07-2015 16:26:20
Hania
Pisalam o amatorach z Lazarza w tym sensie, zeby nie bylo tam wszystko dla profesjonalistow, o to mi chodzilo a skad przyjada ci amatorzy to mnie nie interesuje, moga byc z innych dzielnic, mnie nie przeszkadza.
16-07-2015 10:57:16
JS
Bo była to oddolna inicjatywa łazarska :) Ale myślę, że nikt nigdy nie będzie sprawdzał zameldowania chętnych osób :)
16-07-2015 09:18:56
Negatyw
Jeśli to jedyne takie miejsce w mieście, to dlaczego tylko "amatorzy z Łazarza"...?
15-07-2015 17:06:18
Hania
Zyczylabym sobie aby urzadzano tam takze cos dla lazarskich amatorow robienia zdjec. Jakies spotkania, wymiane doswiadczen, zorganizowane wypady/sesje zdjeciowe w plenerze, konkursy dla wszystkich grup wiekowych, zaznaczam chodzi mi o amatorow z Lazarza, napewno jest nas troche.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: