Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Głogowskiej wciąż można kupić dopalacze? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Głogowskiej wciąż można kupić dopalacze?
14-07-2015 00:50   Janusz Ludwiczak
W ostatnich dniach w całym kraju ponad 200 osób trafiło do szpitali w skutek zatrucia po zażyciu dopalaczy. Najgroźniejszy jest produkt pod nazwą "Mocarz". Okazuje się, że dopalacze można wciąż kupić w punkcie przy ul. Głogowskiej, w pobliżu Śniadeckich. Dopalacze bez problemu w tym punkcie kupił reporter TVN24.

Tylko w samym Poznaniu w ciągu tygodnia do szpitali trafiło blisko 20 osób, którzy zatruli się po zażyciu tzw. dopalaczy.

Na rynku pojawiły się grupy zorganizowane, pojawili się hurtownicy i co najgorsze, pojawiły sie nowe substancje. Ocenia się, że średnio w ciągu roku na rynek wprowadzane jest ok. 100 nowych dopalaczy. Tendencja jest taka, że są one coraz groźniejsze w sensie skutków dla zdrowia. Są to również substancje coraz szybciej powodujące uzależnienie – powiedział Andrzej Trybusz, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Policja wspólnie z sanepidem i celnikami kontrolują punkty, w których sprzedawane są dopalacze. Jeden z nich działa przy ul. Głogowskiej, w pobliżu Śniadeckich.

Wszystkie nasze jednostki na terenie całego województwa Wielkopolskiego mają postawione zadania dotyczące walki z przestępczością narkotykową. W odniesieniu do środków zastępczych, które nie wiadomo, czy są narkotykami, czy nie, współpracujemy z Sanepidem i staramy się bardzo aktywnie prowadzić materiał dowodowy. Stosujemy też rozwiązania związane z profilaktyką. Chcemy, by przekaz związany z unikaniem narkotyków trafił do młodzieży. Będziemy chcieli do każdej szkoły skierować film, który dotyczy dopalaczy, konsekwencji ich stosowania, a także pokazujący, jak śmiertelnie niebezpieczne jest to zagrożenie – tłumaczy insp. dr Rafał Batkowski, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Dopalacze bez problemu można kupić w sklepie przy ul. Głogowskiej, o czym pisaliśmy już w październiku zeszłego roku - więcej w artykule: Na Głogowskiej powstał sklep z dopalaczami?. W sklepie tym można kupić m.in. laleczki voodoo - "Pani Eco pomoże Ci żyć bardziej ekologicznie" czy produkty "Stinker", "Hot sweets" i "Sweezing power". Właściciel sklepu twierdzi, że sprzedawane są tutaj produkty kolekcjonerskie związane z Chinami.

W tym punkcie było przeprowadzonych kilka kontroli. Nie znaleziono żadnych substancji zwanych dopalaczami. Nie wydawaliśmy decyzji o zakazie prowadzenia działalności – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Dopalacze bez problemu kupił w tym punkcie reporter TVN24.

Bardzo często w takich punktach czy sklepach sprzedawane są artykuły dekoratorskie, ozdobne czy produkty kolekcjonerskie, które są przykrywką. Ponadto w takim sklepie działają nawet dwa lub trzy podmioty. Jeden prowadzi jedną działalność, drugi produkty kolekcjonerskie. Podmiot, na którego nakładamy karę zmienia nazwę i się wyrejestrowuje przenosząc dotychczasową działalność na inny podmiot. Badamy zgłoszenia i informacje, które otrzymujemy. Nie bagatelizujemy sygnałów. Możemy nałożyć grzywnę od 20 tysięcy do miliona złotych. Na jeden z podmiotów nałożyliśmy kary pieniężne łącznie na ponad 816 tysięcy złotych. Ponadto przedsiębiorca obarczony zostaje kosztem badań. Były nawet sytuacje, że dzień po dniu zatrzymywaliśmy kilkanaście artykułów. W wielu przypadkach znaleźliśmy produkty, które zawierały substancje psychoaktywne w proszkach czy suszu. Wiele się mówi o szkodliwościach i skutkach jakie powodują dopalacze, jednak jak widać niestety jest ciągle na to popyt - tłumaczy Cyryla Staszewska z poznańskiego Sanepidu.


Komentarze (6)

16-07-2015 01:23:42
JS
@ja, otwiera nowy podmiot gospodarczy. DG może założyć każdy. Dlatego to jest walka z wiatrakami.
15-07-2015 13:24:22
ja
Nie rozumiem jednego nie dawno był zamknięta ta speluna a na nowo zaraz otwarta kto na to pozwala!!!!!
15-07-2015 00:31:47
Autor
Przeciez obok w "salonie gier" sprzedaja dopalacze.Niech policja to sprawdzi.Szkoda dzieciaków.Nie raz widze jak wychodza z tamtad nacpane malolaty
14-07-2015 18:04:05
ona
sprawdzcie obok w salonie z mlecznymi szybami.sama nie biore a wiem gdzie mozna kupic...codziennie tam przechodze i widze gdzie wchodza po towar
14-07-2015 07:44:25
tuunis
a obok jest kolejna speluna tzw salon gier.. Tam tez mozna zawsze cos kupic
14-07-2015 06:21:20
Negatywq
Takie mamy prawo. Kat jest chroniony, a ofiara - nie!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: