Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Początkowo zwała się Bavariastrasse. Kościół, który najpierw był browarem, a później fabryką mebli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Początkowo zwała się Bavariastrasse. Kościół, który najpierw był browarem, a później fabryką mebli
21-06-2015 08:32   Janusz Ludwiczak
Kształt tej ulicy przypomina odwróconą w lustrze o 180 stopni literę L. Ulica ta widoczna jest już na planie Poznania z 1892 roku. W granice miasta została włączona w 1900 roku pod nazwą Bavariastrasse (Bawarska). Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic tym razem poświęcony jest Stolarskiej.

Ulica Stolarska:

 • Długość: 270 m
 • Kod pocztowy: 60-778
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 17)
 • Ilość budynków: 4
 • Najwyższy numer: 7
 • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Parafia Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 49, Zespół Szkół Handlowych (ul. Śniadeckich 54/58)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Berwińskiego 2/4), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 1


Jest w kształcie odwróconej litery L

Ulica Stolarska ma 270 metrów długości, jej kształt przypomina odwróconą w lustrze o 180 stopni literę L. Arteria ta łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich. Na odcinku pomiędzy kościołem Michała Archanioła a Grunwaldzką jest jednokierunkowa (przejazd odbywa się w kierunku północnym).

Najstarsze budynki z 1905 roku znajdują się pod numerem 1 i 2.


Początkowo zwała się Bawarską

Ulica ta widoczna jest już na planie Poznania z 1892 roku. W granice miasta została włączona w 1900 roku pod nazwą Bavariastrasse (Bawarska), którą otrzymała od znajdującego się browaru Bavaria, wtedy prowadziła tylko do ulicy Grunwaldzkiej. Obecną nazwę otrzymała 5 stycznia 1920 r.

Ulica Stolarska nazwana tak dlatego, że mieściła się przy niej siedziba spółki stolarskiej, za czasów pruskich dochodziła z Grunwaldzkiej tylko do budynku dawnego browaru o nazwie Bawaria. W latach 1932-1936 wykształcił się ostatecznie odcinek południowy Stolarskiej, prowadzący do ulicy Śniadeckich - pisze Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".

W czasie II wojny światowej, w latach 1935-1945 hitlerowcy przemianowali Stolarską na Thuringer Strasse.


Kościół, który był początkowo był browarem, a później fabryką mebli

Pod numerem 7 zanim powstała świątynia mieścił się początkowo browar Brovaria, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Była to własność Huggerów. Kryzys gospodarczy po 1918 roku doprowadził do bankructwa browaru. Budynek kupiła firma stolarska. W latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli.

Po odzyskaniu niepodległości na Łazarzu nastąpił znaczny wzrost ludności wyznania rzymskokatolickiego. Władze kościelne w 1932 roku nabyły dawne budynki browaru. Trudnego zadania przebudowy podjął się architekt Marian Andrzejewski.

Zachowano dwukondygnacyjny układ budynku przemysłowego, do którego dostawiono od wschodu masyw fasady, jednak najpierw urządzono dolny kościół, konsekrowany w 1932 r. Poświęcenie górnego kościoła odbyło się sześć lat później.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty 8 Armii Powietrznej, które zbombardowały budynek. Miało to miejsce 9 kwietnia 1944 roku. Kościół udało się odbudować w latach 1948-1952 według projektu Kazimierza Ulatowskiego. Cofnięto lico fasady, nadając jej formę wyraźnie nawiązującą do architektury niektórych bazylik rawenneńskich. W 1960 roku miała miejsce ponowna konsekracja kościoła. Wyposażenie i dekoracja wnętrza pochodzą z lat 1948-1952, prace malarskie wykonał Józef Oźmin, a rzeźbiarskie - Kazimierz Bieńkowski.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Parafia Michała Archanioła liczy 8 930 mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).


Najsłynniejsza kamienica w Polsce - "Czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską 2

W maju 2012 r. zrobiło się głośno o mieszkańcach kamienicy przy ul. Stolarskiej 2. Administratorzy zaczynają zastraszać lokatorów, którzy w skrzynkach znajdują robaki, a przed wejściem do budynku szarfę z napisem "Ostatnie pożegnanie". Ich mieszkania są zalewane wodą, a stropy przewiercane. W końcu lokatorzy zostają pozbawieni wody, prądu i innych mediów. W ich obronie stają anarchiści, którzy w październiku organizują "demonstrację", która przeszła ulicami dzielnicy.

Obecnie przy Stolarskiej 2 nie została praktycznie żadna rodzina, a w sądzie prowadzone są sprawy przeciwko "Czyścicielom kamienic".


Kamienica z wizerunkiem smoka, uwieńczona drzewem

Na rogu Stolarskiej i Grunwaldzkiej znajduje się jedna z najstarszych i najpiękniejszych kamienic, która powstała w latach 1901-1902, według projektu Paula Pitta dla Bolesława Richelieu - sztukatora, z którym architekt ściśle współpracował, był to jego wspólnik.

Wielkomiejski dom założony na rzucie litery "L" jest czterokondygnacyjny, z wysokim, wielospadowym dachem, kryjącym użytkowe poddasze. Bryłę budynku wzbogaca narożna wieżyczka zwieńczona hełmem. Elewacje posiadają bogaty wystrój architektoniczno-rzeźbiarski, ozdobione są balkonami i szczytami. Wśród dekoracji sztukatorskich wykonanych przez Bolesława Richelieu wyróżniają się przedstawienia fantastycznych zwierząt i roślin, takie jak wizerunek smoka wieńczący portal, fantastyczne węże zdobiące fryz między trzecią a czwartą kondygnacją kamienicy oraz dominujące w elewacji przedstawienie drzewa w centralnej części czwartej kondygnacji. Przy głównym wejściu do budynku zachowała się sygnatura architekta.


Ciekawostki:
W sobotę, 13 czerwca 2015 r. Konsulaty Generalne: Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji zorganizowały wspólnie „Święto Ulicy Stolarskiej" w Krakowie.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
 • Zygmunt Zaleski, "Nazwy ulic w Poznaniu", Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • Janusz Pazer, "Przewodnik po zabytkach i historii"
 • Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, s.265, ISBN 978-83-7503-058-7
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: