Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Piotr Reiss zachęca do głosowania na Łazarską Wierzbę Łączącą w plebiscycie Drzewo Roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Piotr Reiss zachęca do głosowania na Łazarską Wierzbę Łączącą w plebiscycie Drzewo Roku
20-06-2015 19:27   Janusz Ludwiczak
Wyjątkowa wierzba rosnąca w Ogrodzie Łazarz niedaleko ul. Potockiej ma szansę na tytuł Drzewa Roku, ale potrzebuje do tego głosów internautów. Do głosowania mobilizuje poznaniaków sam Piotr Reiss.

Pod koniec ubiegłego roku spośród 120 zgłoszonych kandydatur do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2015 znalazła się biała wierzba z Ogrodu Łazarz, który znajduje się przy ul. Potockiej, pomiędzy blokami pod numerem 39 i 41. Drzewo do konkursu organizowanego przez Klub Gaja, jedną z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zgłosiło Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska wraz z Klubem Osiedlowym "Krąg" i Generator Malta.

Spośród 16 finalistów konkursu na Drzewo Roku poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby - w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby. Jury konkursu do finału wybrało: osiem dębów, jodłę, sosnę, platan, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń. Drzewo Roku 2015 zostanie wybrane podczas czerwcowego głosowania internetowego.

W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe. Tym bardziej niezwykła jest wierzba z Łazarza, która nie tylko nie sprawia kłopotów, ale wręcz przeciwnie stała się miejscem spotkań mieszkańców – wyjaśnia Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska.

Jak opowiada Maciej Jędrzejczak, wierzba jest tez symbolem minionych czasów. Musiała zostać zasadzona około 40 lat temu, w czasach, gdy w tym miejscu były sady i niewielka zabudowa.

Jest to wierzba biała Salix alba (kultywar), ma ok. 40 lat, 11 metrów wysokości, a jej obwód wynosi 253 cm (na wysokości 1,3 m nad powierzchnią ziemi). Stan drzewa jest dobry, w okresie letnich upałów mogą zdarzać się niedobory wody (częściowe zrzucanie liści), rzadkie pojawy owocników grzybów na pniu (morfologiczna grupa tzw. hub). Bardzo rzadko spotykany w okolicy gatunek drzewa, a przy tym wyróżniający się rozmiarami. Swoisty relikt dawnych obsadzeń na peryferiach miasta typowy dla obszarów wiejskich – zaznacza Maciej Jędrzejczak z Kasztelani Ostrowskiej.

O wyjątkowości wierzby świadczy bowiem przede wszystkim to, że nie jest tylko drzewem, ale pełni ważną funkcję społeczną na Łazarzu. Pod jej koroną powstał społecznościowy Ogród Łazarz – miejsce wydarzeń kulturalnych, spotkań mieszkańców i warsztatów dla dzieci. Tylko w ostatnich dniach odbyła się tu biesiada seniorów, warsztaty dla dzieci „Wolno dzieciom”, a nawet seans filmowy! Z powodu swojej funkcji integrującej mieszkańców drzewo zyskało miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Głosowanie na Drzewo Roku trwa od początku czerwca na stronie www.drzeworoku.pl, ale na razie poznańska wierzba musi gonić czołówkę. Na razie w głosowaniu wyprzedza ją m.in. dąb Bolko z Hniszowa, reliktowa sosna z Sokolicy i platan Cesarz z Cesarzowic.

Zmobilizować poznaniaków do głosowania postanowił sam Piotr Reiss, który w piątek osobiście odwiedził wierzbę i był pod wrażeniem tego, że powstał tu ogród, gdzie mieszkańcy spędzają wspólnie wolny czas.

Idea założenia ogrodu społecznościowego pod wierzbą na skwerze "Ogród Łazarz" jest świetnym pomysłem. Integracja lokalnej społeczności w formie zabaw dla dzieci, konkursów i spotkań zasługuje szczery podziw i uznanie. Z pełnym przekonaniem oddaję głos na naszą wierzbę w konkursie "Drzewo Roku" i serdecznie wszystkich do tego namawiam - przyznał Piotr Reiss, legendarny piłkarz Lecha Poznań.

Głosy na Łazarską Wierzbę Łączącą można oddawać na stronie www.drzeworoku.pl do 30 czerwca. Z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w potwierdzający link, wysłany na podany adres e-mail.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: