Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przebudowa dawnej "Ósemki" od środka - budują windę, remontują korytarze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przebudowa dawnej "Ósemki" od środka - budują windę, remontują korytarze
16-06-2015 06:37   Janusz Ludwiczak
Trwają intensywne prace związane z remontem budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym mieściło się VIII LO. 1 września rozpoczną tutaj naukę uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Obie placówki przeniosą się na Łazarz z ulicy Kanclerskiej. Po przebudowie obiekt po dawnej "Ósemce" ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W budynku naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej będzie mieścić się również kaplica.

Jak już informowaliśmy w połowie lipca zeszłego roku VIII LO ostatecznie opuściło gmach przy ul. Głogowskiej 92. Budynek ten stał się własnością kurii. "Ósemka", która mieściła się tutaj przez 70 lat musiała się wyprowadzić, gdyż w 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz właśnie VIII Liceum Ogólnokształcące.

Od września trwa remont gmachu dawnej "Ósemki" przy ul. Głogowskiej 92. Z początkiem nowego roku szkolnego 2015/2016 naukę rozpoczną tutaj uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które przeniosą się z wynajmowanego od miasta budynku przy ul. Kanclerskiej.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować - powiedział ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Wiadomo już, że budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W gmachu dawnej "Ósemki" będzie mieścić się również kaplica.

Przygotowania do obecnego remontu trwały już w ubiegłym roku szkolnym. Na pierwszy ogień poszły piony wodno-kanalizacyjne, instalacja grzewcza, elektryczna a także internetowa. Konserwator zabytków nakazał też przywrócenie budynku do pierwotnego wyglądu, przywrócenie do świetności z czasów ks. Czesława Piotrowskiego, ale przy jednoczesnym przystosowaniu go w jak najbardziej nowoczesny sposób do dzisiejszych potrzeb edukacji. Istnieją przepisy, które mówią, że szkoła musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i w związku z tym zaplanowano windę, która będzie spełniała takie wymogi - objaśnia w wywiadzie na łamach Miesięcznika Parafii Matki Boskiej Bolesnej ks. Piotr Kuś, dyrektor Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowanków im. bł. Natalii Tułasiewicz.

W wyremontowanym budynku przy ul. Głogowskiej 92 oprócz windy będzie mieścić się 25 sal lekcyjnych, w tym 18 dużych i 7 małych. Uczniowie szkoły katolickiej będą mieli do dyspozycji siłownię, a także kaplicę.

Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki powstało w 1997 roku. Początkowo kształciło 64 uczniów. Obecnie zarówno w katolickim gimnazjum jak i liceum uczy się 420 osób. Remont budynku przy ul. Głogowskiej ma kosztować kurię ponad 10 mln zł.


Komentarze (6)

19-07-2015 18:38:56
Hania
@Gryzzly, bzdur nie pisze, rodzice beda placili miesiecznie jakas sume, nie wiem ile, nie bedzie to czesne zaznaczam ale oplata bedzie, jak wysoka nie wiem dlatego tez prosilam kogos zorientowanego aby sie wypowiedzial a ty widac chyba rzetelnych i dokladnych informacji nie masz bo niczym swojej wypowiedzi nie poparles/poparlas. Oplata od ucznia miesiacznie bedzie, byc moze 50 zl byc moze 100zl, nie wiem. Masz fakty prosze napisz.
19-07-2015 17:18:31
Gryzzly
Do Hani .Rodzice na pewno nie będą płacić za szkołę jak piszesz. Najlepiej jest się dobrze doinformować a nie pisać bzdury. Pozdrawiam
16-06-2015 16:53:34
Hania
Kosciol ma pieniadze na remonty bo ciagle dostaje jakies odszkodowania milionowe prawomocnie przyznane i splaty od panstwa polskiego itd. Liceum Publiczne bedzie oczywiscie dotowane z miasta i wydzialu oswiaty a rodzice beda placili co miesiac pewna sume szkole, nie wiem za co, nie wiem ile ale oplata jest napewno. Czesnego nie ma bo byc nie moze skoro to publiczna szkola dotowana przez panstwo polskie. Moze ktos kompetentny wypowie sie o tych sprawach. Bardzo zaluje, ze "8" zostala wyrzucona z tego budynku, 70 lat to kawal historii. Mnie zawsze bedzie sie kojarzyl ten budynek z "8".
16-06-2015 16:20:28
Szczun zez Łazarza
Bogaty jest koścół i kuria ,że takie remonta robi . A będątu szkolić katoli i mocherowe berety ... czyli ciemnogród . Dawajcie dalej na tacę , na radyjko i przepisujcie majątki ....
16-06-2015 09:07:33
Miki
Ten historyczny budynek wreszcie wypięknieje. Szkoda, ze tylko Kościół ma pieniądze na remonty szkół. Smutne to niestety :(.
16-06-2015 07:38:40
wsciekly
Bez wstydu!!! Bez skrupułów!!! Bez grama empatii!!! Na chwałę Watykanu!!! A uczyć będą "skromności" "miłości" !!! Polsko obudź się!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: