Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Centrum Sportów Wrotkarskich powstanie w Parku Kasprowicza? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Centrum Sportów Wrotkarskich powstanie w Parku Kasprowicza?
13-06-2015 08:47   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że teren na którym miało powstać lodowisko, a obecnie przypomina śmietnik stanie się areną zmagań dla wrotkarzy i miłośników jazdy na rolkach.

Rolkarze i wrotkarze narzekają, że nie ma w Poznaniu miejsca, gdzie mogą bezpiecznie jeździć. Zrodził się pomysł, by w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym miało powstać lodowisko powstało Centrum Sportów Wrotkarskich, o czym więcej pisaliśmy w listopadzie.

Pomysłodawcy przedstawili nowe wizualizacje. Centrum Sportów Wrotkarskich miałoby początkowo składać się z toru do jazdy, płyty boiska, a w kolejnym etapie z trybun. Kompleks miałby docelowo zostać zadaszony.

W ramach inwestycji planujemy owalny tor wrotkarski, asfaltowy i gładki, przygotowany pod nawierzchnię DurFlex, możliwy do uzyskania homologacji FIRS (Światowej Federacji Sportów Wrotkarskich) dzięki której możliwa jest organizacja Mistrzostw Europy czy Świata. Tor służyłby do nauki, rekreacji masowej oraz szybkiej jazdy. Płyta boiska byłaby asfaltowa i gładka do nauki, doskonalenia jazdy, slalomu na rolkach, roller derby (drużynowy sport wrotkarski) i innych dyscyplin. Teren musiałby zostać odgrodzony, żeby np. nie wbiegały psy pod jadących wrotkarzy. Obok toru mogłaby powstać wypożyczalnia rolek i wrotek, szatnie, toalety z prysznicami, sklep zgodny z charakterem toru i punkt gastronomiczny. Docelowo obiekt miałby zostać zadaszony, by mógł być wykorzystywany przez cały rok, co ograniczy lub całkowicie zminimalizuje uszkodzenia nawierzchni w wyniku działania warunków atmosferycznych i związanych z tym kosztów konserwacji i napraw nawierzchni - przekonuje Jakub Ciesielski, pomysłodawca Centrum Sportów Wrotkarskich.

Pomysłodawcy chcieliby pozyskać środki z budżetu obywatelskiego, ale również połowę inwestycji mogłoby sfinansować Ministerstwo Sportu.

Podstawa, czyli tor wrotkarski z płytą boiska, ogrodzeniem, częścią obiektów i oświetleniem to koszt około 2 milionów złotych. Drugie tyle to koszt nawierzchni oraz założenia pomiary czasu. Zadaszenie to około 6 milionów złotych. Przy zastosowaniu najlepszych rozwiązań z zadaszeniem i wykorzystaniem paneli słonecznych oraz zamkniętym ścianami obiekcie koszt całości zamyka się w 24 milionach złotych. Dla niektórych są to olbrzymie pieniądze, jednak patrząc na kaliber obiektu i korzyści dla miasta jest to nic. Wynika to z tego, że tor wrotkarski nie wymaga dużych nakładów po wybudowaniu. Nie ma za sobą dużych kosztów, co więcej – jest w stanie zarabiać na siebie, przynosząc korzyści dla miasta. Nie tylko finansowe - uważa Jakub Ciesielski, wrotkarz.

Realnymi środkami jest budżet obywatelski, przynajmniej na podstawę, czyli zamykamy się w kwocie 2 milionów złotych jako projekt ogólnomiejski. Tak właściwie jest to projekt ogólnopolski, żeby nie powiedzieć światowy. Dodatkowo tory wrotkarskie mogą otrzymać aż 50% dofinansowania z Ministerstwa Sportu, co ma już miejsce w Polsce – takie dofinansowania otrzymały projekty torów w Dusznikach Zdroju, Tomaszowie Lubelskim oraz we Wrocławiu, w którym w 2017 r. odbędą się Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. W części zachodniej Polski właśnie to Poznań powinien mieć taki obiekt i stoi przed realną szansą jego powstania. Jeśli znalazłby się inwestor, sądzę, że prace nastąpiły by szybko. Jednak realnie i tak spóźnimy się z poznańską reprezentacją wrotkarstwa na MŚ we Wrocławiu w 2017 r., ponieważ nie zdążymy ich wyszkolić. Życie ucieka, szkoda zwlekać z obiektem, który w Poznaniu powinien zaistnieć już wiele lat temu - podsumowuje Jakub Ciesielski.


Komentarze (17)

15-06-2015 10:25:52
rodoif
Zdecydowanie popieram. Jeśli chodzi o baseny to trzeba zadbać o te które istnieją. Warunki na pobliskiej Olimpii są fatalne. Inne baseny pozamykano, więc po co budować kolejna, które będą puste.
15-06-2015 08:52:59
Tomek
Rozumiem chęci pływalni krytej, za dzieciaka mieszkałem na łazarzu i troszkę jej brakowało, ale jestem już duży i umiem przemieszczać się po mieście (najlepiej na rolkach) i dojechać do wymarzonej pływalni. Ludzie pływalni jest wiele, a miejsca dedykowanego dla rolkarzy nie ma wcale nul zero...
15-06-2015 08:09:12
Jakub Ciesielski
Ernest - Malta to nie jest dedykowane miejsce dla wrotkarzy. To tak, jakbym teraz sarkastycznie odpowiedział pływakom: to na Malcie nie możecie sobie popływać? Nie, nie możemy. Bo to nie jest ani bezpieczne, ani dedykowane miejsce do jazdy. Co więcej, Malta nie ma gładkiego asfaltu, nie jest kryta. Nie można bezpiecznie szkolić. Nie można tego robić 365 dni w roku. Kto nie jeździ, ten zazwyczaj nie rozumie specyfiki tego sportu.
14-06-2015 23:32:10
Ernest
A to nad Maltą nie możecie sobie jeździć?
14-06-2015 23:18:00
Leszek
Świetny pomysł, który mógłby juz dawno być zrealizowany. W Poznaniu nie ma miejsca dla rolkarzy szczególnie dla tych, którzy potrzebują dużo miejsca do treningów jazdy szybkiej. Jeżdżenie po ulicach jest niemożliwe, a wieczorami kiedy ruch maleje i tak niebezpieczne ze względu na słabą widoczność. Safety First. Sądzę również, że wiele osób z pobliskich miejscowości korzystałoby z takiego obiektu.
14-06-2015 21:56:41
Azi
Zdecydowanie brakuje takiego miejsca w Poznaniu! Było by to spełnienie marzeń setki sportowców-wrotkarzy oraz zapewne mogły by się szkolić kolejne pokolenia. Wrotkarstwo to piękny sport i mnóstwo odmian- jazda szybka,slalom,roller derby i wiele wiele innych. Dla każdego coś miłego! Niech Poznań zacznie działać w tym kierunku bo żal serce ściska!
14-06-2015 21:31:30
Aleksandra
W pełni zgadzam się z Jakubem, miejsc do pływania w Poznaniu jest sporo a Torów Wrotkarskich? Kilka W CAŁEJ POLSCE w tym żadnego w Poznaniu. Jest to genialny pomysł i mam nadzieję, że nie zostanie on tylko w fazie planów albo że ktoś nie wpadnie na pomysł aby może jednak wybudować tam kolejne centrum handlowe ;)
14-06-2015 21:30:00
d.
Pływalni w Poznaniu masa, a tłumów na nich brak. Osobiście czuję mocną potrzebę, aby w Poznaniu pojawiło się miejsce dedykowane rolkarzom/wrotkarzom, nie ma gdzie pojeździć chociażby rekreacyjnie, co dopiero cały rok...
14-06-2015 21:05:11
Jakub Ciesielski
Marku, dlaczego zamykają pływalnie? Ludzie nie korzystają czy z innego względu? Kryty basen jest na Termach Maltańskich. Jestem za zadaszeniem pływalni na Arenie, która istnieje od wielu lat. Jestem przede wszystkim za torem wrotkarskim, o który rolkarze i wrotkarze walczą od kilkunastu lat i takiego obiektu nie ma w ogóle w Poznaniu i okolicach.
14-06-2015 20:57:45
Marek
Oj nie zgodzę się z tobą, aż się prosi, by w tym miejscu była pływalnia kryta. Sporo osób walczyło, by pływalnia w Parku Kasprowicza była czynna. Za chwilę zamkną Olimpię, basen przy Arenie powinien zostać zadaszony
14-06-2015 20:12:07
Jakub Ciesielski
Pływalnia jest obok, można pomyśleć o zadaszeniu. Torów wrotkarskich w Poznaniu jest zero, nie ma w ogóle. A pływalni? Dosyć dużo.
14-06-2015 18:55:40
lulu
My chcemy na tym miejscu krytą pływalnie
14-06-2015 07:26:16
Jakub Ciesielski
Alina - to ma być Centrum Sportów Wrotkarskich, środek jest ważny dla tych właśnie sportów, co zostało napisane poniżej: nauka jazdy na rolkach/wrotkach, roller derby, slalom, sędziowie itp. itd. Gładki asfalt, pokryty materiałem Durflex. As - na szczęście należymy do sportów cichych, ale za to z dużym rozgłosem :)
13-06-2015 23:31:29
Alina
W związku z tym, że miałoby to być centrum sportów nieolimpijskich, to czy na środku mogłoby się znaleźć miejsce do gry w bule?
13-06-2015 14:38:07
as
A Jaskowiakowi nie beda przeszkadzaly halasy??
13-06-2015 14:07:16
Jakub Ciesielski
Drogi Morlocku, oczywiście na środku (jeśli nie będzie wtedy wrotkarzy) można zrobić turniej CS:GO, a co! Co do miejsca przeznaczenia - jest ono bardzo ważne, wręcz strategiczne: - nauka jazdy - tor do roller derby, świeatna dyscyplina - miejsce do rozgrzewki - miejsce dla sędziów Dziękujemy za miłe słowo, pozdrawiam!
13-06-2015 12:28:30
morlock
A na murawie rzutnia treningowa dla spiningistów wędkarskich. W cel, na odległość i do celów ruchomych. Z tym ostatnim to żart, taki mój, kiepski jak zawsze. Nie mniej jednak można wykorzystać ten teren "guli szportu" również dla mniej atrakcyjnych medialnie sportów. I bynajmniej nie mam na myśli LOL-a czy GTA, choć czasami puknę w Far Cry czy inne IGI :-). Pozdrawiam pomysłodawców i życzę powodzenia !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: