Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Truskawki już po 3,50 zł - na Łazarzu sprzedają tylko legalnie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Truskawki już po 3,50 zł - na Łazarzu sprzedają tylko legalnie
09-06-2015 07:27   Janusz Ludwiczak
Straż Miejska sukcesywnie sprawdza czy stragany, które pojawiły się na ulicach funkcjonują legalnie. Na Łazarzu wszystkie stoiska, na których sprzedawane są truskawki działają legalnie. Sprawdziliśmy aktualne ceny truskawek i innych owoców i warzyw.

Od połowy maja rozpoczął się sezon na truskawki a wraz z nim, w wielu miejscach pojawiły stoiska handlowe. Strażnicy systematycznie sprawdzają legalność prowadzonej działalności, jednak wcześniej przeszli specjalistyczne szkolenie.

Początek sezonowej sprzedaży owoców niesie za sobą dla strażników sporo pracy a to za sprawą konieczności sprawdzania, czy prowadzona działalność jest legalna oraz czy używane wagi mają aktualne świadectwo legalizacji. Każda osoba chcąca prowadzić taką działalność poza targowiskami musi posiadać pisemną zgodę zarządcy terenu. Przykładowo – na wystawienie stoisk na Moście Teatralnym zgodę wydaje ZDM natomiast na terenie spółdzielczym właściwa Spółdzielnia Mieszkaniowa a na terenie prywatnym – jego właściciel. Dodatkowo osoba handlująca winna przedstawić odpowiedni wpis do ewidencji o działalności gospodarczej. Z tego obowiązku zwolnieni są producenci, czyli osoby prowadzące własne gospodarstwo rolne - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnicy sprawdzają również urządzenia wagowe, gdyż zdarzało się, że kupcy oszukiwali klientów. W wyniku kontroli tylko w jednym tygodniu funkcjonariusze Straży Miejskiej ujawnili aż 50 stoisk, które nie kwalifikowały się do prowadzenia sprzedaży. W 38 przypadkach wagi elektroniczne bądź wagi szalkowe i odważniki, nie posiadały ważnych cech legalizacji. W pozostałych 12 przypadkach handlujący nie posiadali zgody właściciela/zarządcy terenu na prowadzenie takiej działalności. W takich przypadkach funkcjonariusze, obok sankcji karnych, powiadamiają właściwą instytucję.

Na Łazarzu truskawki i inne sezonowe owoce i warzywa oprócz na Rynku Łazarskim można kupić na tymczasowych straganach na ulicy Głogowskiej - przy Dworcu Zachodnim, w rejonie Parku Wilsona, przy skrzyżowaniu ze Strusia, Chłodną, Hetmańską czy Palacza.

Wszystkie stoiska na terenie Łazarza, które do tej pory sprawdzaliśmy posiadają zgodę zarządcy terenu - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Dwa tygodnie temu, gdy pojawiły się pierwsze truskawki za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić 12 złotych. Obecnie ceny truskawek wahają się od 3,50 do 8 złotych za kilogram. Sprawdziliśmy również aktualne ceny innych owoców i warzyw.

Średnie ceny owoców i warzyw na Rynku Łazarskim (stan na 8 czerwca 2015):
• arbuzy - od 2,99 do 5 zł/kg
• brzoskwinie - 10 zł/kg
• brzoskwinie ufo - 16 zł/kg
• cbula - 2 zł/kg
• gruszki - 7 zł/kg
• jabłka - 4 zł/kg
• kalafior - 5 zł/kg
• kiwi - od 50 gr/szt.
• koperek - 1,50 zł/pęczek
• marchew - 3 zł/kg
• nektarynki - 10 zł/kg
• ogórki gruntowe - 4 zł/kg
• pomidory - 5 zł/kg
• pomidory malinowe - 10 zł/kg
• sałata - 2 zł/szt.
• szparagi - 4,50 zł/kg
• truskawki - od 3,50 do 8 zł/kg
• włoszczyzna - od 2 do 3 zł/kg
• ziemniaki - od 1 do 2,50 zł/kg


Komentarze (5)

09-06-2015 17:34:58
morlock
Miła M. Często chodzę i biegam (z tym "biegam" to przesadzam) po parku Wilsona. Nie możemy jednak dyskutować w moim przekonaniu o parkowych, dziennych noclegowiczach. To trzeba faktycznie zobaczyć: jak Mama z wózkiem siedzi na tej samej ławce co, hmmm - ktoś baaardzo śpiący. Faktem jest że są "miejscówki" na trasie Matejkiego - Głogowska "zarezerwowane" dla/przez rezydentów o których wspomniałaś. Żadna strata jednak dla spacerowiczów stąd mój "odszczek" do użytkownika marki "emeryt". A w sumie to taki mój zew wołającego na puszczy a raczej apel - zamiast zelżyć pogadajcie chwilę bo może się okazać że "menel" jest bardziej elokwentny od Was. No wiem że w 90/100 to będzie namolnizm o pisiont groszy ale czasem warto pogadać. Wiem że kobietom będzie zawsze trudniej ale szczony, proszę -trochę szacunku bo nie każdy miał bogatego rodzica.
09-06-2015 14:47:52
M.
Morlocku, przejdź się do Parku Wilsona, to zobaczysz, że spora część ławek jest zajęta przez bezdomnych. Część z nich na ławkach śpi, inni popijają coś procentowego, ostatnio ktoś suszył ubrania na trawniku. Nie jest zbyt przyjemnie, a czasami zwyczajnie strach przejść alejką, bo nie wiem czy pijany pan lub pani nie zarząda ode mnie pieniędzy na kolejną flaszkę.
09-06-2015 12:25:20
morlock
@emeryt. No przecież tam służby mundurowe urzędują. Nawet w nocy. Znam z autopsji. A to Twoje sm? Ich kredo naiwniaku - "Za pińć trzecia bierz kapotę, pindol szefa i robotę". Aha - rozumiem TWOJĄ ulubioną ławkę zajmują jakieś "zboczone" baby z wózkami z pociechami i ćpać się nie da? Ps. Dobrze płacą czy to tylko zwykła durnota zawitała na Łazarz?
09-06-2015 11:56:14
morlock
Pozwolę sobie sprostować bo gdy pierwsze, polskie truskawy na Łazarku pojawiły się kosztowały 15 zeta. Teraz news: tegoroczny pakiet startowy szablu (to fasolka- dla Tych z nickiem "poznaniak") był niższy w stos. do ub. roku o 3 zeta czyli 35 wtedy, b.r. 32 zł/kg a tera 13-15 (na razie tylko żółty gatunek). Gwoździe, mimo że pełnia sezonu raczej poniżej 6 za pęczek w tym roku nie spadną (o spożywalno/obieralnych piszę a nie "długopisach" bo te za 4zł a jeszcze ub.rok to barachło 2,5 za pęczek). O szparagach mówię znaczy, bynajmniej na marginesie chciałem przyuważyć:-). Brak cen na cytryny (na banany gdzie nie gdzie też). Znaczy - "potencjalnego klienta nie szokujemy ceną". Na koniec: odkryłem siakąś taką prawidłowość - gdy nie ma "mocnych" na Rynku ceny automatem idą w górę na towary którymi również handlują. Dlaczemu "mocni"? I sądząc po posturach i zachowaniu nie grozi pożar "spowodowany wadliwą instalacją elektryczną" jak temu młodemu małżeństwu śmiącemu masło taniej sprzedawać. Ale piwecki ma pewnie też 3ste "rence".
09-06-2015 10:19:00
emeryt
Niech SM zajmie się żulami w parku Wilsona. Jakoś tam ich nie widać.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: