Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejna "Ściana" powstała w Ogrodzie Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejna "Ściana" powstała w Ogrodzie Łazarz
07-06-2015 08:48   Janusz Ludwiczak
W Ogrodzie Łazarz powstała kolejna instalacja w ramach projektu "Ściana". Interwencję na ławkach wykonał wrocławianin, Krystian TRUTH Czaplicki, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, który ożywia miejskie pejzaże, wkracza ze sztuką do parków i rzuca ją pod nogi przechodniów.

Z mojej perspektywy urok tworzenia w przestrzeni publicznej polega na tym, że prace mogą być bardzo osobiste, z mocną warstwą intelektualną i zarazem wyglądać jak naturalny element otoczenia. Z całej twórczości, którą na co dzień spotykam na ulicy, nadal chyba najbardziej podoba mi się nielegalne graffiti bazujące na literach. Moja niewielka interwencja na ławce jest połączeniem interwencji rzeźbiarskiej i małego działania performance - opowiada Krystian TRUTH Czaplicki.

"Ściana" to projekt realizowany w przestrzeni ogrodu społecznościowego Łazarz znajdującego się pomiędzy blokami przy ulicy Potockiej. Punktem wyjścia dla projektu była znajdująca się na terenie ogrodu, a właściwie stanowiąca jego tło - ściana, która w tym przypadku stała się narzędziem "polemiki" pomiędzy grupami o różnym stopniu oraz charakterze zaangażowania się w tworzenie owej przestrzeni.

Obserwacja pozytywnych jak i negatywnych postaw wśród użytkowników, nasunęła pytania czy przestrzeń ta kształtowana jest we właściwy sposób, czy za pomocą różnych narzędzi, udaje się rzeczywiście wzmacniać lokalne więzi, czy raczej pogłębiać istniejące już podziały. Zaproszeni do projektu artyści spróbują odnieść się w swych działaniach właśnie do owych napięć, problemów przestrzeni publicznej oraz życia społecznego, postawią pytanie: dla kogo ta przestrzeń? Chcemy, aby realizacje które powstaną, wskazywały w symbolicznym wymiarze właśnie na owy dualizm przeplatania się różnego rodzaju aktywności, ekspresji i stylów życia, który jednocześnie może być elementem jednoczącym, generatorem energii, dzięki której możemy ruszyć dalej. Sam problem kształtowania jakiejkolwiek przestrzeni społecznej wciąż jednak pozostanie problemem otwartym, nierozwiązalnym, a jedyne co pozostaje nam w tej sytuacji - to wzmacnianie samoświadomości tego faktu - wyjaśnia Przemek Sowiński, Galeria Łęctwo, kurator projektu "Ściana".

Jako pierwszy do realizacji projektu zaproszony został Paweł Susid - urodzony w 1952 r. w Warszawie. Na przełomie lipca i sierpnia swoją "Ścianę" zaprezentuje natomiast Agnieszka Grodzińska, urodzona w 1984 r. w artystka wizualna, realizująca prace w różnych mediach (malarstwo, grafika, instalacja, działania warsztatowe), poprzez które bada status współczesnego obrazu. W 2009 roku ukończyła ASP (Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, dyplom z malarstwa oraz z edukacji artystycznej – specjalizacje: krytyka i promocja sztuki oraz pedagogika sztuki, doktorat z malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2014). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka programu stypendialnego „Młoda Polska". Współpracuje z Galerią Starter.

Krystian TRUTH Czaplicki - urodził się w 1984 r. we Wrocławiu. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących obiekty i instalacje. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami jak Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely'ego w Budapeszcie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiły się pojawiły się m.in. na ulicach Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy czy New Delhi.


R E K L A M A

Komentarze (3)

08-06-2015 11:47:35
giggs
A pani fotograf za ujęcia to chyba World Press Foto dostanie :D
08-06-2015 10:09:47
omgd
fajnie !
07-06-2015 20:49:44
1234
Tylko ławkę zniszczył.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: