Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni przeszli ulicami Łazarza w czterech procesjach Bożego Ciała - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni przeszli ulicami Łazarza w czterech procesjach Bożego Ciała
05-06-2015 00:24   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadło święto Bożego Ciała, potocznie zwane świętem Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W tym roku procesje Bożego Ciała przeszły osobno w każdej z czterech łazarskich parafii. W Parafii Michała Archanioła procesja wyruszyła po mszy św. o godz. 15 i przeszła ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i Stolarską.

W Parafii Św. Anny procesja rozpoczęła się o godz. 16:00 nieszporami, które zostały odprawione w kościele przy ul. Matejki. Po nim wierni przeszli do czterech ołtarzy ulicami: Limanowskiego, Jarochowskiego, Niegolewskich i Matejki.

W Parafii Chrystusa Sługi wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami Palacza, Głogowską, Górczyńską, Jarochowskiego i Palacza.

Natomiast w Parafii Matki Boskiej Bolesnej procesja Bożego Ciała wyruszyła po krótkim nabożeństwie, które odprawione zostało o godz. 17:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Trasa procesji prowadziła w tym roku tradycyjnie ulicami: Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynek Łazarski i Głogowską. Ostatni ołtarz tym razem nie znajdował się pod budynkiem dawnego VIII LO, lecz pod Grotą, przy kościele.

W 2010 roku po raz pierwszy w historii procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej połączyła dwie łazarskie parafie - Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny. Wierni przeszli po nabożeństwie, które zostało odprawione w kościele przy ul. Głogowskiej i następnie ulicami Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarskim, Głogowską, Sczanieckiej, Kasprzaka przeszli na do świątyni przy ul. Matejki. Na trasie procesji wierni zatrzymali się przy czterech ołtarzach, które zlokalizowane były na ulicy Dmowskiego, Rynku Łazarskim, przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka oraz pod kościołem Św. Anny.

Z kolei dwa lata temu procesja Bożego Ciała przeszła z najstarszej, bo liczącej 100 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej do najmłodszej łazarskiej parafii Chrystusa Sługi, która obchodziła 10-lecie istnienia. Trasa procesji prowadziła wtedy ulicami Głogowską, Stablewskiego, Kasprzaka i Palacza.

Połączone procesje obu parafii odbywały się dwukrotnie także na Górczynie. Zorganizowały je wspólnie Parafia Chrystusa Sługi przy ul. Palacza i Parafia Św. Krzyża przy ul. Częstochowskiej.


Komentarze (1)

05-06-2015 10:23:26
dekalog
Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.
Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: