Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarska Wierzba Łącząca" może zostać Drzewem Roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarska Wierzba Łącząca" może zostać Drzewem Roku
02-06-2015 15:19   Janusz Ludwiczak
Wierzba rosnąca między blokami przy ul. Potockiej walczy o tytuł Drzewo Roku ogłoszonego przez Klub Gaja. Drzewo, które zyskało miano Łazarskiej Wierzby Łączącej nie tylko nie przeszkadza, ale pomaga w integracji mieszkańców.

Pod koniec ubiegłego roku spośród 120 zgłoszonych kandydatur do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2015 znalazła się biała wierzba z Ogrodu Łazarz, który znajduje się przy ul. Potockiej, pomiędzy blokami pod numerem 39 i 41. Drzewo do konkursu organizowanego przez Klub Gaja, jedną z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zgłosiło Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska wraz z Klubem Osiedlowym "Krąg" i Generator Malta.

Spośród 16 finalistów konkursu na Drzewo Roku poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby - w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby. Jury konkursu do finału wybrało: osiem dębów, jodłę, sosnę, platan, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń. Drzewo Roku 2015 zostanie wybrane podczas czerwcowego głosowania internetowego.

Nominowaliśmy tę wierzbę, bo to dość niezwykłe, że rośnie w mieście. W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe, a ta wierzba nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz przeciwnie – stała się miejscem spotkań mieszkańców – mówi Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Jak opowiada Maciej Jędrzejczak, wierzba jest tez symbolem minionych czasów. Musiała zostać zasadzona około 40 lat temu, w czasach, gdy w tym miejscu były sady i niewielka zabudowa.

Jest to wierzba biała Salix alba (kultywar), ma ok. 40 lat, 11 metrów wysokości, a jej obwód wynosi 253 cm (na wysokości 1,3 m nad powierzchnią ziemi). Stan drzewa jest dobry, w okresie letnich upałów mogą zdarzać się niedobory wody (częściowe zrzucanie liści), rzadkie pojawy owocników grzybów na pniu (morfologiczna grupa tzw. hub). Bardzo rzadko spotykany w okolicy gatunek drzewa, a przy tym wyróżniający się rozmiarami. Swoisty relikt dawnych obsadzeń na peryferiach miasta typowy dla obszarów wiejskich – zaznacza Maciej Jędrzejczak z Kasztelani Ostrowskiej.

Od trzech lat pod drzewem między blokami przy ul. Klaudyny Potockiej trwa rozbudowa społecznościowego Ogrodu Łazarz, której towarzyszą otwarte wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe. We wspólnych pracach uczestniczą mieszkańcy Łazarza, Stowarzyszenie Kasztelania Ostowska, Klub Krąg i Generator Malta przy wsparciu Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

W poniedziałek, 1 czerwca ruszyło ogólnopolskie głosowanie w konkursie "Drzewo Roku", który ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Głosy na Łazarską Wierzbę Łączącą można oddawać na stronie www.drzeworoku.pl do 30 czerwca. Z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w potwierdzający link, wysłany na podany adres e-mail.


Komentarze (6)

15-06-2015 09:13:20
sicilpol
(...) Od początku tworzenia ogrodu ważne było by służył wypoczynkowi, sąsiedzkim spotkaniom oraz bawiącym się tam dzieciom. Dla mieszkańców wierzba ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie wokół niej odbywa się wiele interesujących wydarzeń, m.in. wyświetlanie filmów na Świerzym powietrzu w letnie wieczory. Świerzym?????? Kto napisał ten opis???
05-06-2015 08:29:01
Hania
Ta wierzba bedzie miala 50 lat, bloki na Potockiej zbudowano w 1964 roku.
04-06-2015 20:37:47
Aneta
Ta wierzba nie ma 40 lat i gdy była sądzono nie było już ogrodów tylko bloki pamiętam
03-06-2015 20:46:28
paramido
drzeworoku.pl we flashu? Widać to głosowanie rodem z XX wieku dostępne jedynie dla wybranych... :(
02-06-2015 21:23:06
Joa
Wiara z Łazarza i nie tylko głosujemy!
02-06-2015 18:15:16
morlock
Czy tylko sąsiadujące bezpośrednio z miejscami kultu wierzby, topole oraz inne strzeliste drzewa są wyjątkowo niebezpieczne dla przechodzących czy tylko mi się tak wydaje? Pytam bo taka już wredna menda ze mnie jest.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: