Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnica od kuchni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnica od kuchni
31-05-2015 14:27   Janusz Ludwiczak
Z okazji 115-lecia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz 26. Dni Łazarza można było zwiedzić strażnicę przy ul. Grunwaldzkiej 16a, która znajduje się na tyłach szpitala klinicznego.

Podczas drzwi otwartych można było zobaczyć na czym polega praca strażaka, a także jakie są związane z nią zagrożenia.

Strażacy zaprezentowali cały swój sprzęt pożarniczy i ratowniczy, a także pokazali jak wygląda zjazd na rurze. Zwiedzający mogli również nauczyć się pierwszej pomocy i dowiedzieć się co robić w przypadku wystąpienia pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia.

W jednostce przy Grunwaldzkiej 16a pracuje 22 strażaków. Ich zmiana na służbie trwa aż 24 godziny, po czym mają następnie dobę lub 48 godzin przerwy. Bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Łazarza zapewnia pięć wozów strażackich.

W przyszłą niedzielę, 7 czerwca w godz. od 10:00 do 13:00 strażacy zapraszają wszystkich mieszkańców na kolejny dzień otwarty, tym razem w ramach akcji "Otwarte Strażnice" organizowanej w całym Poznaniu.


Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 powstała w 1900 roku. Natomiast budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, tuż obok szpitala klinicznego (dawniej szpitala wojskowego, a wcześniej Hotelu Polonia) zbudowano w latach 1908-1909 według projektu architekta miejskiego Fritza Teubnera. Początkowo budynek służył jednostce jeżyckiej.

Strażnica, nakryta mansardowym dachem z powiekowymi oknami, wieżą obserwacyjną i wykuszem łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Na parterze budynku znajdowały się garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków oraz pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną.

Na początku stycznia 2013 r. zakończył się kapitalny remont, w ramach którego wymieniono dach, zmodernizowano pomieszczenia i przeprowadzono również renowację elewacji. Prace budowlane prowadziła wybrana w przetargu firma budowlana Eugeniusz Dota. Rewitalizacja strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 kosztowała Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ok. 4,5 mln zł.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: