
Tegoroczne, już 26 Dni Łazarza odbędą się pod hasłem "25 lat samorządnego Poznania".
To tutaj na Łazarzu powstał też pierwszy Komitet Obywatelski, który doprowadził do pierwszych wyborów samorządowych. Chcemy by było to wielkie święto dlatego zaprosimy władze miasta oraz byłych radnych i aktywnych samorządowców – powiedział Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".
26. Dni Łazarza rozpoczną się dziś o godz. 17:00 spotkaniem autorskim "Gwara na Łazarzu" z Jackiem Hałasikiem, które odbędzie się w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskim przy ul. Lodowej 4. Godzinę później w Klubie Osiedlowym "Krąg" przy ul. Dmowskiego odbędzie się uroczysta inauguracja z okazji "25 lat samorządnego Poznania" z udziałem władz miasta Poznania, byłych radnych i aktywnych samorządowców.
W czwartek o godz. 17:00 z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy Arenie wyruszy Parada Łazarska. Barwny korowód z udziałem zaproszonych gości, uczniów szkół, harcerzy, mieszkańców w towarzystwie zabytkowych samochodów przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Swarzędza przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego i Jarochowskiego na pływalnię letnią w Parku Kasprowicza.
O godz. 19:00 w Akademii Umiejętności przy ul. Matejki 56 otwarta zostanie wystawa "Wirtualny Łazarz - ludzie, miasto, tradycja".
Wystawa jest częścią projektu, którego celem jest ocalenie pamięci o tradycjach i ludziach dzielnicy św. Łazarz. Obok prezentacji zdjęć w ramach wydarzenia odbędą się warsztaty kulinarne, gdzie odwiedzający nas będą mogli spróbować swoich sił przy potrawach przygotowywanych według starych poznańskich przepisów. Będzie można zobaczyć również jak prawdziwy "habaj" przygotowuje kiełbasę i poznańską "pyrczankę". Zagra również kapela Swoja Wiara, która przypomni szlagiery z dawnych lat rozbrzmiewające kiedyś na łazarskich podwórkach. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs plastyczny "Na Łazarzu jest pysznie" - zapowiada Jacek Kaźmierczak z Akademii Umiejętności.
Projekt Wirtualny Łazarz jest jednym z laureatów i beneficjentem konkursu "Centrum Warte Poznania". Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania. Prezentowane fotografie zostały udostępnione na wystawę przez mieszkańców Łazarza jak również Archiwum B Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Palmiarnię. Na wernisażu zostaną również zaprezentowane prace fotografa Macieja Krajewskiego czyli "Łazęgi poznańskiej".
W sumie na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć, które przekazały nam Międzynarodowe Targi Poznańskie, Palmiarnia, a także osoby prywatne, w tym pasjonat fotografii znany w Internecie jako „Łazęga Poznańska” – mówi Roman Modrzyński, jeden z pomysłodawców projektu „Wirtualny Łazarz”.
W piątkowe południe na Orliku przy Arenie rozegrany zostanie mecz pomiędzy dzielnicowymi i funkcjonariuszami Komisariatu Policji Poznań-Grunwald, a strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 z ul. Grunwaldzkiej. Wcześniej na tym boisku rozegrany zostanie Łazarski Turniej Piłki Nożnej wśród uczniów szkół podstawowych o Puchar Rady Osiedla Święty Łazarz.
Jak wygląda strażnica od środka i praca strażaka będzie można przekonać się w sobotę i niedzielę podczas możliwości zwiedzenia Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej z okazji jej 115. urodzin.
W sobotę w Parku Wilsona odbędzie się tradycyjny Festyn Łazarski oraz X Festiwal Aktywnych Społeczności Lokalnych. O godz. 13 Akademia Umiejętności zaprasza na warsztaty kuchni wielkopolskiej, podczas której powstanie "Zupa korbolowa z kasza jaglaną i pyrczanka". W trakcie zajęć odbędzie się pokaz robienia białej kichy i pyrczanki prowadzony przez prawdziwnego chabaja.
W niedzielne przedpołudnie w Parku Kasprowicza rozegrany zostanie VI Otwarty Bieg Łazarski "Arena 2015", podczas którego zaplanowano biegi dla dzieci, bieg nordic walking oraz bieg na 2,5 i 4,8 km. W trakcie festynu sportowego odbędą się otwarte zajęcia fitness, zumba, jogi i nordic walking dla wszystkich mieszkańców.
Jak wyglądał Łazarz 50 lat temu, będzie można przypomnieć sobie wieczorem na Rynku Łazarskim za sprawą plenerowego pokazu multimedialnego.
Kiedy usłyszałem o planowanej wystawie "Wirtualny Łazarz", pomyślałem, że warto byłoby zdjęcia wyświetlić w przestrzeni publicznej, dotrzeć z nimi do przypadkowych osób i mieszkańców rynku, którzy na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych – wyjaśnia Zenon Kubiak, pomysłodawca pokazu.
W niedzielę, 31 maja o godz. 22 na ścianie bloku przy skrzyżowaniu rynku Łazarskiego i ul. Lodowej zostanie wyświetlony film Jana Kurka „Trzy oblicza starego Łazarza” ze zdjęciami jego autorstwa zrobionymi w latach 60. Projekcie będzie towarzyszyć komentarz Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu. Jego komentarz do zdjęć to przede wszystkim wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Hałasik opowiada, jak wyglądał park Kasprowicza w czasach, gdy nie było w nim jeszcze hali Arena, towar na rynek Łazarski przywożono wozami konnymi, a ul. Hetmańska była zwykłą wiejską drogą. Szczególnie ciekawie brzmią jego opowieści o tym, w co i gdzie bawiły się miejscowe dzieci i jaką drogą mieszkańcy Łazarza docierali na mecze Kolejorza rozgrywane wtedy na stadionie na Dębcu.
1 czerwca na festyn rodzinny "Bo w każdym z nas jest dziecko" zaprasza Szkoła Podstawowa nr 69.
Podczas festynu czeka przyjemna zabawa i wiele atrakcji, m.in. występy akrobatyczne uczniów, pokazy tańca, przejażdżki autami terenowymi. Nie zabraknie stoisk z lokalnymi przysmakami. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum Palium - wyjaśnia Barbara Słowińska z Zespołu Szkół nr 8.
Na zakończenie Dni Łazarza przyznany zostanie tytuł "Człowiek Roku Łazarza", nagroda imienia Stanisława Strugarka dla popularyzatorów i sympatyków gwary poznańskiej, a także statuetki "Przyjaciel Łazarza".
Fot: Janusz Ludwiczak
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: