Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie parada, pokaz filmu na ścianie bloku, biegi na Arenie i warsztaty kuchni wielkopolskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie parada, pokaz filmu na ścianie bloku, biegi na Arenie i warsztaty kuchni wielkopolskiej
27-05-2015 00:44   Janusz Ludwiczak
Barwny korowód ulicą Głogowską, wystawa starych zdjęć, festiwal piosenki przedszkolnej, mecz pomiędzy policjantami a strażakami, biesiada w ogrodzie, warsztaty kuchni wielkopolskiej, uroczysty koncert galowy Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania - rozpoczynają się 26. Dni Łazarza.

Tegoroczne, już 26 Dni Łazarza odbędą się pod hasłem "25 lat samorządnego Poznania".

To tutaj na Łazarzu powstał też pierwszy Komitet Obywatelski, który doprowadził do pierwszych wyborów samorządowych. Chcemy by było to wielkie święto dlatego zaprosimy władze miasta oraz byłych radnych i aktywnych samorządowców – powiedział Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

26. Dni Łazarza rozpoczną się dziś o godz. 17:00 spotkaniem autorskim "Gwara na Łazarzu" z Jackiem Hałasikiem, które odbędzie się w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskim przy ul. Lodowej 4. Godzinę później w Klubie Osiedlowym "Krąg" przy ul. Dmowskiego odbędzie się uroczysta inauguracja z okazji "25 lat samorządnego Poznania" z udziałem władz miasta Poznania, byłych radnych i aktywnych samorządowców.

W czwartek o godz. 17:00 z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy Arenie wyruszy Parada Łazarska. Barwny korowód z udziałem zaproszonych gości, uczniów szkół, harcerzy, mieszkańców w towarzystwie zabytkowych samochodów przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Swarzędza przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego i Jarochowskiego na pływalnię letnią w Parku Kasprowicza.

O godz. 19:00 w Akademii Umiejętności przy ul. Matejki 56 otwarta zostanie wystawa "Wirtualny Łazarz - ludzie, miasto, tradycja".

Wystawa jest częścią projektu, którego celem jest ocalenie pamięci o tradycjach i ludziach dzielnicy św. Łazarz. Obok prezentacji zdjęć w ramach wydarzenia odbędą się warsztaty kulinarne, gdzie odwiedzający nas będą mogli spróbować swoich sił przy potrawach przygotowywanych według starych poznańskich przepisów. Będzie można zobaczyć również jak prawdziwy "habaj" przygotowuje kiełbasę i poznańską "pyrczankę". Zagra również kapela Swoja Wiara, która przypomni szlagiery z dawnych lat rozbrzmiewające kiedyś na łazarskich podwórkach. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs plastyczny "Na Łazarzu jest pysznie" - zapowiada Jacek Kaźmierczak z Akademii Umiejętności.

Projekt Wirtualny Łazarz jest jednym z laureatów i beneficjentem konkursu "Centrum Warte Poznania". Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania. Prezentowane fotografie zostały udostępnione na wystawę przez mieszkańców Łazarza jak również Archiwum B Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Palmiarnię. Na wernisażu zostaną również zaprezentowane prace fotografa Macieja Krajewskiego czyli "Łazęgi poznańskiej".

W sumie na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć, które przekazały nam Międzynarodowe Targi Poznańskie, Palmiarnia, a także osoby prywatne, w tym pasjonat fotografii znany w Internecie jako „Łazęga Poznańska” – mówi Roman Modrzyński, jeden z pomysłodawców projektu „Wirtualny Łazarz”.

W piątkowe południe na Orliku przy Arenie rozegrany zostanie mecz pomiędzy dzielnicowymi i funkcjonariuszami Komisariatu Policji Poznań-Grunwald, a strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 z ul. Grunwaldzkiej. Wcześniej na tym boisku rozegrany zostanie Łazarski Turniej Piłki Nożnej wśród uczniów szkół podstawowych o Puchar Rady Osiedla Święty Łazarz.

Jak wygląda strażnica od środka i praca strażaka będzie można przekonać się w sobotę i niedzielę podczas możliwości zwiedzenia Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej z okazji jej 115. urodzin.

W sobotę w Parku Wilsona odbędzie się tradycyjny Festyn Łazarski oraz X Festiwal Aktywnych Społeczności Lokalnych. O godz. 13 Akademia Umiejętności zaprasza na warsztaty kuchni wielkopolskiej, podczas której powstanie "Zupa korbolowa z kasza jaglaną i pyrczanka". W trakcie zajęć odbędzie się pokaz robienia białej kichy i pyrczanki prowadzony przez prawdziwnego chabaja.

W niedzielne przedpołudnie w Parku Kasprowicza rozegrany zostanie VI Otwarty Bieg Łazarski "Arena 2015", podczas którego zaplanowano biegi dla dzieci, bieg nordic walking oraz bieg na 2,5 i 4,8 km. W trakcie festynu sportowego odbędą się otwarte zajęcia fitness, zumba, jogi i nordic walking dla wszystkich mieszkańców.

Jak wyglądał Łazarz 50 lat temu, będzie można przypomnieć sobie wieczorem na Rynku Łazarskim za sprawą plenerowego pokazu multimedialnego.

Kiedy usłyszałem o planowanej wystawie "Wirtualny Łazarz", pomyślałem, że warto byłoby zdjęcia wyświetlić w przestrzeni publicznej, dotrzeć z nimi do przypadkowych osób i mieszkańców rynku, którzy na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych – wyjaśnia Zenon Kubiak, pomysłodawca pokazu.

W niedzielę, 31 maja o godz. 22 na ścianie bloku przy skrzyżowaniu rynku Łazarskiego i ul. Lodowej zostanie wyświetlony film Jana Kurka „Trzy oblicza starego Łazarza” ze zdjęciami jego autorstwa zrobionymi w latach 60. Projekcie będzie towarzyszyć komentarz Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu. Jego komentarz do zdjęć to przede wszystkim wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Hałasik opowiada, jak wyglądał park Kasprowicza w czasach, gdy nie było w nim jeszcze hali Arena, towar na rynek Łazarski przywożono wozami konnymi, a ul. Hetmańska była zwykłą wiejską drogą. Szczególnie ciekawie brzmią jego opowieści o tym, w co i gdzie bawiły się miejscowe dzieci i jaką drogą mieszkańcy Łazarza docierali na mecze Kolejorza rozgrywane wtedy na stadionie na Dębcu.

1 czerwca na festyn rodzinny "Bo w każdym z nas jest dziecko" zaprasza Szkoła Podstawowa nr 69.

Podczas festynu czeka przyjemna zabawa i wiele atrakcji, m.in. występy akrobatyczne uczniów, pokazy tańca, przejażdżki autami terenowymi. Nie zabraknie stoisk z lokalnymi przysmakami. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum Palium - wyjaśnia Barbara Słowińska z Zespołu Szkół nr 8.

Na zakończenie Dni Łazarza przyznany zostanie tytuł "Człowiek Roku Łazarza", nagroda imienia Stanisława Strugarka dla popularyzatorów i sympatyków gwary poznańskiej, a także statuetki "Przyjaciel Łazarza".


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak


[serwis informacyjny]              [program 26.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: