Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierzba z Ogrodu Łazarz prawie jak miss - walczy o tytuł Drzewa Roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierzba z Ogrodu Łazarz prawie jak miss - walczy o tytuł Drzewa Roku
14-05-2015 08:38   redakcja, Zenon Kubiak
Wierzba rosnąca między blokami przy ul. Potockiej znalazła się w gronie 16 finalistów walczących o tytuł Drzewa Roku. W niedzielę będzie miała profesjonalną sesję zdjęciową, a przy okazji odbędą się tu warsztaty i animacje.

Wierzba to drzewo, które na ogół w mieście przeszkadza, ale ta rosnąca na Łazarzu nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz pomaga w integracji mieszkańców. Nic dziwnego, że zyskała sobie miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Niepozorna wierzba biała wraz z 15 innymi drzewami z całej Polski stara się o prestiżowy tytuł „Drzewa Roku 2015”. Organizatorzy konkursu z Klubu Gaja poszukują w naszym kraju drzew docenianych przez lokalne społeczności.

Spośród 16 finalistów konkursu na Drzewo Roku poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby - w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby.

Nominowaliśmy tę wierzbę, bo to dość niezwykłe, że rośnie w mieście. W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe, a ta wierzba nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz przeciwnie – stała się miejscem spotkań mieszkańców – mówi Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Jak opowiada Maciej Jędrzejczak, wierzba jest tez symbolem minionych czasów. Musiała zostać zasadzona około 40 lat temu, w czasach, gdy w tym miejscu były sady i niewielka zabudowa.

Od trzech lat pod drzewem między blokami przy ul. Klaudyny Potockiej trwa rozbudowa społecznościowego Ogrodu Łazarz, której towarzyszą otwarte wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe. We wspólnych pracach uczestniczą mieszkańcy Łazarza, Stowarzyszenie Kasztelania Ostowska, Klub Krąg i Generator Malta przy wsparciu Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

W ramach przygotowań do finału w niedzielę, 17 maja wierzbę z Ogrodu Łazarz odwiedzą członkowie Klubu Gaja, aby przeprowadzić jej sesję fotograficzną.

Przy tej okazji odbędzie się kolejne spotkanie w ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu „Spotkajmy się pod wierzbą” (miejsce spotkania – ogród między blokami Potockiej nr 39 i 41). Od godz. 10 oprócz spotkania z Klubem Gaja zaplanowano warsztaty z malowania motywów roślinnych na drewnie oraz animacje dla dzieci. Będzie można także nauczyć się przygotowywać syrop z mniszka lekarskiego. Będą też animacje dla dzieci.

Ogólnopolskie głosowanie na „Drzewo Roku 2015”, w którym startuje Łazarska Wierzba Łącząca, rozpocznie się w czerwcu. Już teraz pamiętajmy o wsparciu kandydatki z Poznania.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sesja śmiechu dla Aktywnych 60+- zajęcia relaksacyjne przygotowane przez Fundację Dr. Clown. Obowiązują zapisy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: