Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierzba z Ogrodu Łazarz prawie jak miss - walczy o tytuł Drzewa Roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierzba z Ogrodu Łazarz prawie jak miss - walczy o tytuł Drzewa Roku
14-05-2015 08:38   redakcja, Zenon Kubiak
Wierzba rosnąca między blokami przy ul. Potockiej znalazła się w gronie 16 finalistów walczących o tytuł Drzewa Roku. W niedzielę będzie miała profesjonalną sesję zdjęciową, a przy okazji odbędą się tu warsztaty i animacje.

Wierzba to drzewo, które na ogół w mieście przeszkadza, ale ta rosnąca na Łazarzu nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz pomaga w integracji mieszkańców. Nic dziwnego, że zyskała sobie miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Niepozorna wierzba biała wraz z 15 innymi drzewami z całej Polski stara się o prestiżowy tytuł „Drzewa Roku 2015”. Organizatorzy konkursu z Klubu Gaja poszukują w naszym kraju drzew docenianych przez lokalne społeczności.

Spośród 16 finalistów konkursu na Drzewo Roku poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby - w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby.

Nominowaliśmy tę wierzbę, bo to dość niezwykłe, że rośnie w mieście. W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe, a ta wierzba nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz przeciwnie – stała się miejscem spotkań mieszkańców – mówi Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Jak opowiada Maciej Jędrzejczak, wierzba jest tez symbolem minionych czasów. Musiała zostać zasadzona około 40 lat temu, w czasach, gdy w tym miejscu były sady i niewielka zabudowa.

Od trzech lat pod drzewem między blokami przy ul. Klaudyny Potockiej trwa rozbudowa społecznościowego Ogrodu Łazarz, której towarzyszą otwarte wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe. We wspólnych pracach uczestniczą mieszkańcy Łazarza, Stowarzyszenie Kasztelania Ostowska, Klub Krąg i Generator Malta przy wsparciu Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

W ramach przygotowań do finału w niedzielę, 17 maja wierzbę z Ogrodu Łazarz odwiedzą członkowie Klubu Gaja, aby przeprowadzić jej sesję fotograficzną.

Przy tej okazji odbędzie się kolejne spotkanie w ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu „Spotkajmy się pod wierzbą” (miejsce spotkania – ogród między blokami Potockiej nr 39 i 41). Od godz. 10 oprócz spotkania z Klubem Gaja zaplanowano warsztaty z malowania motywów roślinnych na drewnie oraz animacje dla dzieci. Będzie można także nauczyć się przygotowywać syrop z mniszka lekarskiego. Będą też animacje dla dzieci.

Ogólnopolskie głosowanie na „Drzewo Roku 2015”, w którym startuje Łazarska Wierzba Łącząca, rozpocznie się w czerwcu. Już teraz pamiętajmy o wsparciu kandydatki z Poznania.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: