Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Krąg" przygarnął bezdomnych poetów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Krąg" przygarnął bezdomnych poetów
14-05-2015 00:28   Janusz Ludwiczak
Z początkiem maja Poznański Oddział Związku Literatów Polskich musiał przymusowo wyprowadzić się z lokalu na osiedlu Powstańców Warszawy. Z pomocą prozaikom i poetom przyszedł Klub Osiedlowy "Krąg".

Niestety to już druga przeprowadzka Związku Literatów Polskich w minionych latach. Przedtem, aż przez 66 lat organizacja znajdowała się przy ul. Noskowskiego 2. W ostatnich latach, włodarze Poznania sukcesywnie odbierali twórcom: sale koncertową, pokój gościnny czy wreszcie dwa ostatnie gabinety. A przecież Poznański Oddział Związku Literatów Polskich to najstarszy związek twórczy w Polsce, powołany ósmego maja 1921 roku przez konstytucyjne zebranie pisarzy. Firmowany przez takie nazwiska jak: Władysław Reymont (I prezes), Zenon Kosidowski, Ewa Szelburg, Emil Zegadłowicz, Władysław Bąk, Egon Naganowski, Eugeniusz Paukszta, Gerard Górnicki, Roman Brandstaetter, Przemysław Bystrzycki, Edward Balcerzan, Bogusława Latawiec, Arkady Fiedler, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jerzy Korczak, Ewa Najwer, Jerzy Pertek, Marian Orłoń, Feliks Fornalczyk, Włodzimierz Ścisłowski, Nikos Chadzinikolau, Ryszard Danecki, Lech Konopiński, czy Helena Gordziej. Poprzez brak subwencji udzielanej przez magistrat poznański, a także przez podnoszenie czynszu i nie możności kontaktu z obecnym prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem poezja i proza została na bruku! - wskazuje Ares Chadzinikolau ze Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

W miniony piątek, 8 maja w 94. rocznicę powołania poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich przytwierdzona została tablica organizacji, która znalazła swoje miejsce w Klubie Osiedlowym "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37.


Komentarze (1)

14-05-2015 19:49:11
Artur
Chylę czoła przed tak znakomitym gronem, miło będzie jeżeli zorganizują jakieś warsztaty czy pogaduchy. Należą się gratulacje dla Dyrektora "Kręgu", że trzyma rękę na pulsie i przyciąga z pierwszej półki pisarzy. A z wymienionego grona z przeszłości najbardziej cenię sobie ś.p. Iłłę i CC Przemysława BYSTRZYCKIEGO, ich książki (wiersze) bardzo mi się zawsze podobały...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: