Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chcą zrewitalizować skwer przy zbiegu Małeckiego i Łukaszewicza - będzie ogródek kawiarniany? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chcą zrewitalizować skwer przy zbiegu Małeckiego i Łukaszewicza - będzie ogródek kawiarniany?
11-05-2015 10:38   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy dolnego Łazarza, ale nie tylko mogli w weekend wypowiedzieć się jak miałby wyglądać skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Być może część planu zostanie wyłączona z ruchu samochodowego, a w jej części staną ekologiczne meble i powstanie ogródek kawiarniany.

W ramach projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Stefa Kultury" (o którym szerzej w artykule: Zawodoznawstwo, apukuntura ulicy, sztukmistrz - powstała Otwarta Strefa Kultury) w weekend zorganizowano akcję "Akupunktura ulicy".

Nieformalna grupa Komitywa wraz z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" zaprosili mieszkańców do zaprojektowania skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza.

W atrakcyjny i prosty sposób mieszkańcy mogli wyrazić swoje potrzeby odnośnie nowego kształtu skweru. Na każdej z powyższych ulic brakuje roślinności. Występują także inne problemy, zarówno przestrzenne jak i społeczne. Zaprosiliśmy okolicznych mieszkańców do wspólnego oznaczania przestrzeni, aby zidentyfikować miejsca, w których potrzebna jest interwencja - wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, koordynatorka projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".

Akcja dała możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom na temat przeznaczenia opuszczonych lokali na Łazarzu. Miejsca te mogą zostać zagospodarowane w ramach działań Otwartej Strefy Kultury. Przechodnie mogli na specjalnej szybie wystawowej zasugerować do czego będzie mógł służyć opuszczony lokal - dodaje Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Chcieliśmy zapytać mieszkańców co pomyślą o tym skwerze, co mogłoby powstać, jak mogłoby to miejsce ożywić dolny Łazarz. Zaproponowaliśmy mieszkańcom, by znalazły się tutaj ekologiczne meble, a część skweru została wyłączona z ruchu samochodowego i udostępniona pieszym. Sporo osób, zwłaszcza starsze obawia się o zawłaszczenie tego miejsca przez różne grupy - objaśnia Wojciech Sańko z grupy Komitywa.

Mieszkańcy wskazywali, że w tej części Łazarza jest zdecydowanie za mało zieleni, a także brakuje kawiarni.

Osoby, które tutaj mieszkają wskazywały, że najbliższą oazą zieleni jest dla nich dopiero Park Wilsona lub "Arena". Brakuje im również kawiarni i punktów gastronomicznych. My myślimy o ustawieniu w tym miejscu mebli, które mają być wandaloodporne. Dlaczego nie mógłby tutaj powstać ogródek kawiarniany, albo również mały grill? - zauważa Hanka Rzepecka z Komitywy.

Zebrane wnioski będziemy teraz analizować i stworzymy z nich projekt tymczasowy. Część działań może uda się zrealizować w tym roku. Myślimy o umieszczeniu siedzisk z palet i nasadzeniu więcej zieleni - przekonuje Michał Kłopocki z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty".

Pomysłodawcy rewitalizacji skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej przygotowany projekt planują do 15 maja przekazać Radzie Osiedla Św. Łazarz i miastu.


R E K L A M A

Komentarze (6)

12-05-2015 22:05:09
swojak
Nie ma ratunku dla Dolnego ŁAzarza jeśli nie ograniczymy liczby punktów sprzedaży alkoholu. Toć tu pener na penerze, wszędzie chleją pod każdą bramą, na każdym podwórku na rynku od strony blaszaka. GDZIE JEST POLICJA???????????????????????
12-05-2015 08:04:57
Artur
Ul. Małeckiego - z całym szacunkiem dla młodzieży, bijącej się z policjantami czy palącej tapczany w Sylwestra (co kraj to obyczaj), jest to najbardziej brudna ulica na Łazarzu, jedzenie czy grill na ulicy, podczas gdy nogi wdeptują w psie g*** nie będzie należało do przyjemności. TAK przede wszystkim należałoby oczyścić tą ulicę z psich odchodów - może jakieś skwery na wybiegi dla pupili, to by pomogło. Wybiegam trochę w przód - ale ta ulica jest ponura, przez to że elewacje naprawdę pięknych domów (swoją drogą) są zaniedbane i nie remontowane. A skwer, rzeczywiście po rewitalizacji , może być pięknym miejscem, tylko NIE dla psów. Pozdrawiam.
11-05-2015 18:48:10
morlock
A może Otwarta Strefa Kultury powinna szerzej otworzyć się na edukację okolicznych mieszkańców właśnie w przedmiocie kultury i bezkonfliktowego współżycia z sąsiadami a przede wszystkim miejską infrastrukturą? Ktoś już to wynalazł a potocznie nazwano to misjonarstwem. Och jak brakuje ZSW. Tam każdego kmiota można było przyuczyć do życia w społeczeństwie. Nawet takie "pracusie" z OSK. Phhh - kawiarenka na skwerze przy ostatnio aż nazbyt ruchliwej ulicy jaką jest Małeckiego?! Ale srrrru - miłej inhalacji. Ja wolę kawkę w domu bo nie wącham smrodu aut.I poczekajmy aż za chwilkę ławeczki zaanektują bezdomni wywalani przez kolejnych "pracusi" made in - SM z Placu Wyspiańskiego, Parku Willsona i okolicznych, łazarskich bram. Ps. Uprzedzając idiotyczne wpisy - wszystkich bezdomnych Shity Center nie pomieści.
11-05-2015 15:53:18
Mieszkaniec
No i co z tego? Rozumiem, że nie można nic robić tylko się bać? Jakie coroczne ognisko? W zeszłym roku nic takiego nie było, w roku poprzedzającym też nie. Jeżeli skwer zostanie poddany zmianą w taki sposób, żeby stał się on dla tej "cudownej" mniejszości obcy to się stamtąd wyniosą, gdyż "oni" lubią się czuć jak "u siebie" - jak właściciel ziemski, to daje im poczucie bycia "kimś".
11-05-2015 13:53:09
M.
Miejsca integrujące lokalną społeczność - oczywiście, że tak. I co więcej taki skwer należy wykonać wspólnymi siłami. Poczucie, że to jest nasze, a nie niczyje sprawia, że takie obiekty ulegają wolniej degradacji. Ale grill przy ulicy???
11-05-2015 12:31:16
Mieszkaniec Małeckiego
Dobrze, ze zapalencom chce sie dzialac, ale czy widzieli oni co sie dzialo ostatniego sylwestra na Maleckiego? Obawiam sie, ze jakiekolwiek meble zostana zniszczone. Bedzie to idealny material na coroczne ognisko.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

17

lip

12:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
XV Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: