Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łysa i jasna góra powstała na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łysa i jasna góra powstała na Łazarzu
04-05-2015 00:42   Janusz Ludwiczak
Warszawski malarz, rysownik, projektant i pedagog w ramach projektu "Ściana" stworzył w Ogrodzie Łazarz mural.

"Ściana" to projekt realizowany w przestrzeni ogrodu społecznościowego Łazarz znajdującego się pomiędzy blokami przy ulicy Potockiej. Punktem wyjścia dla projektu była znajdująca się na terenie ogrodu, a właściwie stanowiąca jego tło - ściana, która w tym przypadku stała się narzędziem "polemiki" pomiędzy grupami o różnym stopniu oraz charakterze zaangażowania się w tworzenie owej przestrzeni. Obserwacja pozytywnych jak i negatywnych postaw wśród użytkowników, nasunęła pytania czy przestrzeń ta kształtowana jest we właściwy sposób, czy za pomocą różnych narzędzi, udaje się rzeczywiście wzmacniać lokalne więzi, czy raczej pogłębiać istniejące już podziały - wyjaśnia Przemek Sowiński, Galeria Łęctwo, kurator projektu "Ściana".

Zaproszeni do projektu artyści spróbują odnieść się w swych działaniach właśnie do owych napięć, problemów przestrzeni publicznej oraz życia społecznego, postawią pytanie: dla kogo ta przestrzeń? Chcemy, aby realizacje które powstaną, wskazywały w symbolicznym wymiarze właśnie na owy dualizm przeplatania się różnego rodzaju aktywności, ekspresji i stylów życia, który jednocześnie może być elementem jednoczącym, generatorem energii, dzięki której możemy ruszyć dalej. Sam problem kształtowania jakiejkolwiek przestrzeni społecznej wciąż jednak pozostanie problemem otwartym, nierozwiązalnym, a jedyne co pozostaje nam w tej sytuacji - to wzmacnianie samoświadomości tego faktu. - dodaje Przemek Sowiński.

Jako pierwszy do realizacji projektu zaproszony został Paweł Susid - urodzony w 1952 r. w Warszawie. Malarz, rysownik, projektant i pedagog. Absolwent ASP w Warszawie. Debiutował w latach 80. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 1999 wziął udział w pierwszej edycji Galerii Zewnętrznej A.M.S. "Złe życia kończą się śmiercią". W 2011 roku laureat Nagrody Cybisa. Brał udział w ponad stu indywidualnych wystawach, m.in. w Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, warszawskiej Zachęcie oraz w galerii Witryna. Od 2009 roku prowadzi, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Przestrzeni Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.

W czerwcu "Ścianę" tworzyć będzie Krystian Truth Czaplicki - absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących obiekty i instalacje. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely’ego w Budapeszcie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy czy New Delhi.


Fot: Łęctwo (2-9), Janusz Ludwiczak (1,10-12)

ZOBACZ TAKŻE: Sąsiedzki design

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: