Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z powodu odwołań od wykupów gruntów remont Kolejowej poczeka przynajmniej do przyszłego roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu odwołań od wykupów gruntów remont Kolejowej poczeka przynajmniej do przyszłego roku
02-05-2015 09:37   Janusz Ludwiczak
W tym roku nie rozpocznie się remont ulicy Kolejowej. Inwestycja wiąże się z wykupem gruntów na podstawie tzw. specustawy. Jeden z właścicieli nieruchomości już złożył odwołanie do wojewody. Okazuje się również, że przebudowa ulicy wiąże się z komplikacjami formalnymi - w projekcie nie uwzględniono przebiegającej pod ziemią infrastruktury kolejowej. Spór dotyczy również wycinki drzew, które przewiduje projekt.

W czwartek w sprawie remontu Kolejowej odbyło się wspólne spotkanie wiceprezydenta Macieja Wudarskiego z przedstawicielami inwestora - spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta oraz Rady Osiedla Św. Łazarz.

Poznańskie Inwestycje Miejskie miały wiosną ogłosić przetarg na przebudowę Kolejowej, inwestycja miała rozpocząć się najpóźniej w wakacje i potrwać rok. To jednak jest już nieaktualne.

Kiedy Radni Miasta Poznania głosowali za przeznaczeniem środków na remont ulicy Kolejowej nie wiedzieli, że inwestycja ma iść tzw. drogą specustawy, a konserwator zabytków nie będzie mieć nic do powiedzenia. Dwa lata temu konserwator wydała negatywną opinię. Również jednostka zajmująca się zielenią w ZDM oraz Zarząd Transportu i Zieleni nie są za wycięciem drzew, ulica Kolejowa nie może zostać w całości zalana asfaltem. Czy ma być zniszczony zabytkowy bruk po to, by kierowcy jeździli jeszcze szybciej Kolejową i omijali zakorkowaną Hetmańską - mówi Katarzyna Kretkowska, Radna Miasta Poznania, która brała udział w czwartkowym spotkaniu.

Okazuje się, że inwestycja wiąże się z wykupem gruntów na podstawie tzw. specustawy, gdyż powiększony zostanie pas drogowy.

Z tą inwestycją wiążą się przymusowe wykupy gruntów drogą "specustawy". Jedna z osoba odwołała się od tego, w tej chwili sprawa czeka na decyzję wojewody - zaznacza radna Katarzyna Kretkowska.

Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy ulicy Kolejowej wydał już Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, jednak zadanie to wstrzymuje Miejska Konserwator Zabytków.

Chodzi o kostkę brukową. Pani konserwator domaga się zachowania obecnej kostki brukowej na 1/3 fragmentu ulicy jako historyczny element, dowód jak ulica wyglądała w przeszłości. Ta kostka miałaby zostać wyrównana. Jednak kostka będzie wywoływać dalej hałas. Dlatego być może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ograniczenie prędkości do 30 km/h i jak jest to w projekcie zastosowanie wyniesionych skrzyżowań - wyjaśnia Filip Olszak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Okazuje się również, że przebudowa ulicy wiąże się z komplikacjami formalnymi - w projekcie nie uwzględniono przebiegającej pod ziemią infrastruktury kolejowej. Remont Kolejowej ma zostać przesunięty również z powodu uwzględnienia podłączenia sieci ciepłowniczej.

Byłaby to również doskonała okazja by zrobić cieplik. Nie może być tak, że dwa lata po remoncie ulica znów zostałaby rozryta, bo dana wspólnota chce podłączyć się do sieci ciepłowniczej - dodała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Przebudowa ulicy Kolejowej miała zakończyć się do końca 2016 roku. Inwestycja miałą kosztować łącznie 9 milionów złotych, z czego połowa środków pochodzi z przyszłorocznego budżetu miasta. W 2013 r. miasto przekazało 200 tys. zł na wykonanie projektu. Aktualny projekt przebudowy Kolejowej zakłada przebudowę nawierzchni, wykonanie skrzyżowań wyniesionych i progów zwalniających, a także budowę zatok, które pozwolą na poprowadzenie linii autobusowej z Dworca Zachodniego w kierunku Hetmańskiej.

Do sprawy będziemy wracać.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

29

mar

do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków

19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz

05

kwi

do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: