Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na wieży kościoła Św. Anny zamontowano nowy dzwon i system zegarowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na wieży kościoła Św. Anny zamontowano nowy dzwon i system zegarowy
29-04-2015 07:11   Janusz Ludwiczak
Zegar na wieży kościoła Św. Anny był już w takim złym stanie, że niezbędny był jego remont. Czasomierz nie tylko pokazywał nieaktualną godzinę, ale również wskazówki zegara niekiedy przesuwały się tylko o 5 minut. Często zegar trzeba było nastawiać ręcznie. Przy okazji wymiany systemu zegarowego na wieży świątyni przy ul. Matejki zamontowano także nowy dzwon.

Jak powiedział nam ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny zegar był w bardzo złym stanie technicznym. Wskazówki czasomierza były już tak wysłużone, że zegar z godz. 12:10 zamiast przestawić się o minutę do przodu wskazał od razu kwadrans po południu. Niekiedy zegar zatrzymywał się.

Już nawet nie pamiętam ile razy wchodziłem na wieżę, by nastawić zegar, który był w fatalnym stanie. Nowy system zegarowy jest nowoczesny. Zegar, który jest sterowany komputerowo według czasu z Frankfurtu sam przestawi czas z zimowego na letni - powiedział ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

Przy okazji wymiany systemu zegarowego na wieży świątyni przy ul. Matejki zamontowano także nowy dzwon.

Dzwon bije co godzinę, w zależności od pory dnia. W południe bije dwanaście razy, o połówkach godzin bije półtakt. Dzwon czynny jest tylko w godz. od 7 do 21, później chcemy uszanować ciszę nocną - zaznacza ks. Marek Balcer.

Montaż nowego systemu zegarowego i dzwonu na wieży kościoła Św. Anny kosztował 18 tysięcy złotych. Środki te pokryli parafianie oraz darczyńcy.


R E K L A M A

Komentarze (8)

01-05-2015 18:48:50
Artur
:)))))))) Daszek - to symbol przeciwdeszczowy (podobnie jak parasol) :))))))))) Po prostu skojarzył mi się (dokł. występ, uskok tego daszku ze znanym europejskim zegarem z Pragi czeskiej). Tak się przyglądam temu zegarowi i widzę jeszcze dwa , u góry po bokach, takie rzeźbione boczki... Warto by zapytać szanowną redakcję Łazarza PL czy się orientuje kto jest projektantem tego zegara ??? P.S. Można by też porównać ze zdjęciami sprzed wojny. Dlaczego ? Odpowiadam: np. Kościoły romańskie w Strzelnie lub Kruszwicy miały wmontowane przed wojną pruskie zegary, dziś ich nie ma, na naszym warto by porównać czy się coś nie zmieniło od przedwojnia. Ach tak się marzy, sygnałówka z wieży o 12,00 (Łazarski hejnał hu hu...) Pozazdrościć Murowanej Goślinie, czy Staremu Rynkowi... Może szewski - przecież tam na dole sami szewcy byli NO i MAGLE :) Pozdrawiam.
01-05-2015 12:01:22
M.
Arturze, ale co symbolizuje daszek??? :)) Poniedziałek to księżyc w pełni czy w kwadrze (może to szewski poniedziałek...)?
01-05-2015 08:35:30
Artur
U huhu , doczytałem, a zatem symbolika jest taka: 1) rzeczywiście SATURN - rzymski bóg czasu, utożsamiany z Chronosem (po grecku CZAS) tzw. Ojciec Czas 2) wg mitologii symbole tygodnia to KSIĘŻYC - poniedziałek i SŁOŃCE - niedziela Wszystkiego dobrego
30-04-2015 10:38:46
Artur
Swoją drogą, ciekawe jakie jest dosłowne znaczenie symboliki tego zegara, chodzi mi o rysunki na zegarze, czemu tak rozmieszczone i co oznaczają ??? Zegary np. w Gdańsku są dokładnie opisane w przewodnikach, dlaczego nie objaśniać symboliki naszego zegara ??? Jak się dokładnie przyjrzeć to zegar ze św. Anny ma nawet daszek (podobny do Orloja praskiego) - ho ho, u góry widzę jakby księżyc w kwadrze i w pełni, na dole słońce po prawej, lecz co to za planeta po lewej ??? Saturn, chyba nie.
29-04-2015 14:23:46
JS
Brawa dla Proboszcza. Jednak można sobie radzić bez wyciągania łapy po pieniądze od miasta lub państwa. Ciekawe, jak długo władze kościelne pozwolą mu być jeszcze proboszczem - coś za dobrze sobie radzi. I do polityki się nie miesza. Nie wróżę Proboszczowi kariery. Niestety.
29-04-2015 12:43:23
morlock
Składając wizytę faroszowi Św.Anny mógł Pan przy okazji strzelić fotę ogrodzenia przy Zielonej Perełce. Toż to urąga wszelkim zasadom bezpieczeństwa. Pierwsze co się w oczy rzuca to brak izolatorów pomiędzy konstrukcją wsporczą i blachą zasieków jak również brak izolacji przy gruncie. Toż jak podłączą wreszcie wysokie napięcie pod parkan nastąpi doziemienie i potencjał napięcia krokowego może nieźle popie***lić przechodnia (wózki, o ile nie chińskie są bezpieczne bo na gumowych kółkach). A poważniej - wizualizacja indolencji naszych "władz". Leczenie syfa pudrem za przeproszeniem. Ps. Komuś bardzo na działce zależy bo zwłoki lukarny nijak nie są zabezpieczone od warunków atmosferycznych. To lejek dla kapryśnej wiosennej aury. Tu się urodziłem i tu pewnie zejdę ale nie z przyczyn naturalnych (np.uwiąd starczy na który już cierpię) ale od jasnej k***wy która mnie bierze gdy najpiękniejsza łazarska budowla pop.. a srrru POpada w ruinę.Amen.
29-04-2015 11:48:38
nasza parafia
Ta Parafia jest cudna na czele z Proboszczem i księżmi pozdrawiam
29-04-2015 10:07:44
pablo
Strzyc owieczki do samej skory
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: