Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona Perła" już bez lukarny. Matejki otwarta dla ruchu, "64" wrócił na swoją trasę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona Perła" już bez lukarny. Matejki otwarta dla ruchu, "64" wrócił na swoją trasę
26-04-2015 01:17   Janusz Ludwiczak
Zakończyły się prace związane z rozbiórką lukarny kamienicy znajdującej się przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich, która groziła zawaleniem. Dla ruchu kołowego otwarta została ulica Matejki. Na swoją trasę powróciły również autobusy linii nr 64.

We wtorek po południu straż pożarna i inspektor nadzoru budowlanego podjęli decyzję o zamknięciu dla ruchu ulicy Matejki pomiędzy ulicami Niegolewskich i Limanowskiego. Zawaleniem grozi kamienica znajdująca się na rogu Matejki i Niegolewskich, tzw. "Zielona perła". Więcej w artykule: Zielona perła grozi zawaleniem. Ulica Matejki zamknięta dla ruchu.

W środę od samego rana ekipa budowlana na zlecenie Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego rozpoczęła prace rozbiórkowe kamienicy. Wyburzana była lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka.

Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64 - w kierunku Jeżyc, Sołacza i Strzeszna Greckiego jeździły przez Chociszewskiego, Jarochowskiego, Wyspiańskiego i Matejki, w stronę przeciwną na os. Kopernika kursowały ulicami: Matejki, Wyspiańskiego, Głogowską i Chociszewskiego.

W sobotę przed godz. 19 prace rozbiórkowe zostały zakończone. Równocześnie przywrócono ruch kołowy. Na swoją stałą trasę wróciły autobusy linii nr 64. Z utrudnieniami muszą liczyć się jeszcze piesi. Z ruchu wyłączona została wschodnia strona chodnika (po stronie kościoła Św. Anny). Przejście odbywa się drugą stroną ulicy.


Przypomnijmy. Przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Nie mamy żadnego kontaktu z właścicielem tego budynku. Wiemy o działaniach komornika sądowego. Jeden z banków udzielił kredytu na przebudowę budynku i stworzenie apartamentów. Były trzy próby licytacji budynku, które zakończyły się niepowodzeniem. Żadna instytucja tym budynkiem się nie interesuje. Nadzór budowlany zadbał o bezpieczeństwo przechodniów - wskazuje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.


Fot: Malwina Janik (2, 3, 4)
Zdjęcia przesłane przez naszą Internautkę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Pasażerów "64" czekał dłuuugi spacer - przystanki były oddalone od siebie o ponad kilometr

ZOBACZ TAKŻE: Zielona perła grozi zawaleniem. Ulica Matejki zamknięta dla ruchu

ZOBACZ TAKŻE: Odpadł fragment gzymsu z siedziby ZTM na Matejki. Dwa samochody uległy zniszczeniu

ZOBACZ TAKŻE: Zielona Perła nie zagraża już pieszym. Strażacy usunęli drzewo rosnące na balkonie i odpadający tynk

ZOBACZ TAKŻE: Na balkonie opuszczonej kamienicy przy Matejki od kilku lat rośnie brzoza. Drzewo zagraża pieszym

ZOBACZ TAKŻE: Nowa wizja zielonej perły

ZOBACZ TAKŻE: Brak zainteresowanych kupnem kamienicy przy zbiegu Matejki i Niegolewskich

ZOBACZ TAKŻE: Zapuszczona kamienica przy Matejki trafi w ręce miasta?

ZOBACZ TAKŻE: Zamurują wejścia do kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich. Właściciela szuka policja

ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura odnajdzie właściciela kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich?

ZOBACZ TAKŻE: Znów paliła się kamienica przy zbiegu ulic Niegolewskich i Matejki

ZOBACZ TAKŻE: Dewastowana kamienica została zabezpieczona. Będzie bezpieczniej?

ZOBACZ TAKŻE: Pożar w opuszczonej kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny pożar wybuchł w kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich

ZOBACZ TAKŻE: Pożar kamienicy na narożniku Matejki i Niegolewskich

ZOBACZ TAKŻE: Klucz do normalności - koniec dramatu mieszkanki. Kamienica dalej ulega dewastacji

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkać jak w średniowieczu?

Komentarze (3)

27-04-2015 08:23:23
adonis
Kamienica się wali - podziękujmy "Gazecie Wyborczej" i zapłaczmy po Neobanku. Dawno, dawno temu, a tak naprawdę to jeszcze przed kilkoma laty w Poznaniu działał taki cudowny bank, który nie transferował dochodów za granicę, nie oszukiwał klientów kredytami we frankach, był wielkopolski i chciał by pieniądze, które w nim gromadzą Wielkopolanie służyły dla dobra, rozwoju i upiększenia Wielkopolski i Poznania. Bank ten pożyczał ludziom pieniądze, za które remontowali swoje kamienice, Poznań piękniał, zrujnowane secesyjne kamienice odzyskiwały blask, a z centrum miasta zaczynała znikać patologia, a powracali ludzie, których stać na utrzymanie dużych mieszkań w centrum dużego miasta. Jednak pojawili się ludzie (to nie ludzie to wilcy), którym się to nie podobało: anarchiści, "lokatorzy" zajmujące mieszkania od lat za darmo albo za symboliczne czynsze, poparli ich "ludzie kultury i nauki", a "Gazeta Wyborcza" rozpętała ogólnopolską aferę. Finansowanie poznaniaków, wspieranie miasta, nazywali "czyszczeniem kamienic", wmówili wszystkim, że brud, smród i ubóstwo jest dobry, a porządek, remont i czystość jest złe. Bank wycofał się z finansowania remontów poznańskich kamienic, bez trudu znalazł inne - prostsze i czystsze - sposoby pomnażania, a zrujnowane, zniszczone kamienice pozostały. Żaden inny bank nie kwapi się by finansować remonty kamienic, bo to bardzo trudne samo w sobie, a jeszcze mieć za to podziękowanie w postaci pikiet... I kamienice niszczeją, rozpadają się, a będzie coraz gorzej. Anarchiści ze skłotów i "Gazety Wyborczej" nie kwapią się zaś do ich odbudowy. Może wreszcie ktoś zauważy jaka była prawdziwa rola Neobanku i jak wiele pięknych kamienic zawdzięczamy finansowaniu remontów przez tę instytucję, może przestaniemy wierzyć w naiwne, nieuczciwe opowieści redaktora Żytnickiego, który dla własnej kariery potrafił tak zohydzić Neobank, że dzisiaj kamienice, które mogłyby być wizytówkami i dumą Poznaniaków są żałosnymi ruinami. Dziękujemy ci redaktorze Żytnicki - ze ZŁY LOKATOR na Facebooku
26-04-2015 18:41:47
swojak
Co za kpina. Na naszych oczach znika jedna z pieknych kamienic a my nic nie robimy. DLACZEGO MIASTO NIE ROZPOCZNIE PROCEDURY KOMUNALIZACJI TEGO BUDYNKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KOCHANY PORTALU ROZPOCZNIJMY JAKĄŚ AKCJĘ SPOŁECZNĄ! MUSIMY WYWRZEĆ PRESJĘ NA URZĘDNIKÓW TAK ŻEBY WZIĘLI SIĘ DO ROBOTY I PRZEJELI DLA MIASTA TEN BUDYNEK!!!!!!
26-04-2015 10:57:33
pablo
Dysponuję filmem z rozbiórki. Jakby ktoś był zainteresowany to zapodam.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: