Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy zbiegu Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera nie będzie centrum handlowego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy zbiegu Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera nie będzie centrum handlowego
23-04-2015 14:11   Janusz Ludwiczak
Kielecki inwestor, firma Echo Investment wycofał się z planów budowy centrum handlowo-usługowego Metropolis. Na działce przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej powstaną biurowce.

W lipcu zeszłego roku informowaliśmy, że centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe Metropolis, które pierwotnie miało mieć 73 300 metrów kwadratowych powierzchni zostanie zmniejszone o ponad połowę, do 33 tys. m2 pow. Na pozostałej powierzchni inwestor planował zlokalizować park biurowy.

Kielecki inwestor, firma Echo Investment wycofał się jednak z planu wybudowania centrum handlowego Metropolis, w którym oprócz kilkunastu sklepów i hipermarketu miało powstać 6-salowe kino.

Obecnie trwają prace nad nową koncepcją zagospodarowania tego terenu, a założona funkcja to zespół biurowy. Decyzja o zmianie przeznaczenia jest wynikiem analiz i obserwacji rynku. Szczegóły projektu i harmonogram dalszych prac zostaną przedstawione w drugiej połowie bieżącego roku - tłumaczy Wojciech Gepner, rzecznik inwestora, firmy Echo Investment.

Inwestor najprawdopodobniej uznał, że budowa kolejnego centrum handlowego będzie nieopłacalna. W odległości trzech kilometrów od terenu planowanej inwestycji w listopadzie 2013 r. otwarte zostało centrum handlowe Poznań City Center, które ma ponad 60 tys. m kw.

Obecnie na Łacinie powstanie kolejna galeria handlowa Posnania, która będzie niemalże czterokrotnie większa od Poznań City Center. Obiekt powstaje na powierzchni ponad 9 hektarów!, powstanie w nim ponad 300 lokali handlowych i usługowych.

Tym samym Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce pod względem galerii handlowych, która łączna powierzchnia wyniesie 740 tysięcy metrów kwadratowych.

Zmienia się koncepcja zagospodarowania tego terenu. Wykorzystując zapisy planu miejscowego inwestor będzie chciał zrealizować funkcję usługową, ale bardziej biurową z pewnymi elementami handlowymi. Nie będzie to na pewno już galeria handlowa - wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

W 2010 r. opracowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej, który pozytywnie przyjęła Rada Miasta Poznania. Czy oznacza to, że dokument będzie trzeba zmienić?

Nie będzie trzeba zmieniać planu miejscowego, który przewiduje funkcje usługowe inne niż handel, czyli funkcje gastronomiczne i handlowe są przewidziane. Jest to dobra wiadomość dla Łazarza, to będą lepsze i bardziej płatne miejsca pracy. Inwestor zauważył, że ten tort do podziału jeśli chodzi o duże centra handlowe kończy się. Rozwiązane powinny zostać obawy mieszkańców - przekonuje radny Łukasz Mikuła.

O centrum handlowym w tym miejscu mówi się od końca lat 90. Początkowo miało stanąć tutaj centrum handlowe Hetman, jednak amerykański inwestor, firma Polimeni wycofała się, a projekt sprzedała kieleckiemu Echo Investment. Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis miało zostać otwarte w 2008 roku, jednak na przeszkodzie stanęły m.in. problemy ze sprawami gruntowymi i właścicielami działek.


Komentarze (6)

29-04-2015 07:35:18
voit
Plusem jest to, że nie powstanie kolejna galeria handlowa (ile można?). Minusem natomiast to, że teren będzie stał dalej w taki stanie jeka obecnie pewnie przez następne 10 lat :(
24-04-2015 15:13:43
De.
I bardzo dobrze że nie będzie.
24-04-2015 11:41:51
adam
Wielka szkoda, mieszkam w okolicy i naprawdę brakuje tutaj porządnych sklepów, bo te co są, określane mianem małych i osiedlowych są po prostu tandetne. Dodatkowo szkoda kina, które miało powstać, ta część miasta jest zupełnie zapomniana pod tym względem. Szkoda :(
24-04-2015 06:27:03
Negatyw
Gdy galerie zamienią się kiedyś w pustostany i ruiny, wtedy może pójdą po rozum do głowy. Proponuję więcej parków i placów zabaw. Komuna o tym potrafiła pomyśleć!
23-04-2015 15:09:55
morlock
"...Inwestor najprawdopodobniej uznał, że budowa kolejnego centrum handlowego będzie nieopłacalna..." O jeny! Strasznie! Ale no trudno, może jakoś przeżyję :-). Teraz zaczną się procesy z wywłaszczonymi właścicielami działek. A i cegiełkę do prokuratury dołożą Romowie? Śmiech na sali. I kto na to coś jeszcze głosował - mieszkaniec stacji kosmicznej w Kościanie czy innym Gnieźnie? Widział ktoś "Idiokrację" Mike`a Judge? POlecam.
23-04-2015 14:43:44
kaśka
Jestem zawiedziona, przecież centrum handlowe to obiekt miastotwórczy
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: