Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie wybory - zdecyduj o przyszłości dzielnicy {RELACJA MINUTA PO MINUCIE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie wybory - zdecyduj o przyszłości dzielnicy {RELACJA MINUTA PO MINUCIE}
22-03-2015 00:00   Janusz Ludwiczak
W niedzielę wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz i pozostałych 39 jednostek pomocniczych miasta. O 21 mandatów ubiega się w sumie 59 kandydatów. RELACJA NA ŻYWO.

00:00 - Rozpoczyna się cisza wyborcza. W jej trakcie nie można wywieszać plakatów, namawiać do oddawania głosów na konkretnych kandydatów czy komitety wyborcze, zabronione jest również publikowanie sondaży. Wszelkimi przypadkami łamania ciszy wyborczej zajmuje się Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta, jednak jak w przypadku listopadowych wyborów samorządowych na pewno za złamanie ciszy wyborczej nie będzie grozić kara, której wysokość wynosi do 1 miliona złotych.
Przypadki łamania ciszy wyborczej, agitacji i zakłóceń wyborów możecie Państwo zgłaszać nam na Kontaktowej Platformie Czytelników: 24@lazarz.pl.

00:12 - Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 8. Głosowanie potrwa do godz. 20. Liczba wybieranych członków Rady Osiedla Święty Łazarz wynosi 21 z 59 kandydatów.
Głosuje się przez postawienie znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Znak "x" można postawić przy nazwiskach tylu kandydatów ile wynosi liczba mandatów w okręgu, czyli 21.
Więcej szczegółów

00:18 - Głosować będzie można w jednej z dziewięciu Obwodowych Komisji Wyborczych, które znajdują się na terenie łazarskich szkół. Wykaz lokali wyborczych, okręgów, obwodów, ulic oraz informator gdzie głosować w naszym serwisie specjalnym www.wybory2015.lazarz.pl.

Kliknij, by zobaczyć w całości

00:21 - O 21 mandatów VI kadencji Rady Osiedla Św. Łazarz ubiegać się 59 kandydatów, których średnia wieku wynosi 42 lata. Najmłodszy kandydat ma 19 lat, najstarszy 73 lata.
Wśród kandydatów najwięcej jest studentów, w sumie jest to siedem osób. Jest również trzech ekonomistów i troje informatyków. Nie brakuje także motorniczego, dziennikarza, krawcowej, ratownika WOPR, prawnika, magazyniera, filologa, bankowca czy artysty-plastyka.
Przyszłych łazarskich radnych, ich sylwetki, poglądy, program można znaleźć w serwisie www.wybory2015.lazarz.pl.

Kandydaci mieli osiem dni na udzielenie odpowiedzi na 10 krótkich pytań, dotyczących dzielnicy. Osoby startujące do Rady Osiedla Św. Łazarz pytaliśmy m.in. dlaczego kandydują, czy są za uruchomieniem bezpośredniego połączenia tramwajowego, łączącego Łazarz z deptakiem, czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa płatnego parkowania, a także co można zrobić z Rynkiem Łazarskim, by nie przypominał XIX-wiecznego jarmarku. Kandydatów pytaliśmy również o remonty chodników.

00:29 - Taka okazja zdarza się raz na cztery lata. Zeby nie narzekać, trzeba zagłosować, 5 minut może zmienić wiele. Frekwencja w wyborach osiedlowych nie przekraczała 10%. "Nie mam czasu, mój głos niewiele zmieni, po co głosować i tak syf pozostanie" - tak myśli spora większość z nas. I to błąd. Wbrew pozorom każdy głos ma znaczenie i może coś zmienić.
Ten chodnik jest dziurawy, dlaczego otwarto znów kolejny dyskont, nie jeżdżę tramwajem bo jest za drogo, pod moją klatką jest niebezpiecznie, moje dziecko znów nie dostało się do przedszkola, bo zabrakło miejsc - by takie opinie się nie pojawiały przez najbliższe cztery lata, trzeba po prostu zagłosować. Wystarczy krótki spacer, nawet dla zdrowia, w lokalu wyborczym spędzimy nie więcej niż przysłowiowe 5 minut, a zmienić może się wiele.
W Holandii, Belgii czy Szwecji wybory są obowiązkowe. Ci którzy nie wezmą udziału w głosowaniu mogą liczyć się nawet z mandatem. Ale są kraje takie jak np. Wielka Brytania, gdzie mieszkańcy mają poczucie świadomości obywatelskiej, czego przykładem jest wrześniowe referendum w sprawie odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii, w którym frekwencja wyniosła 84,59%!
Kolejnym przykładem jest Hiszpania, a właściwie Katalonia, gdzie w ubiegłą niedzielę, 9 listopada odbyło się głosowanie, w którym mieszkańcy mieli wypowiedzieć się czy chcą niepodległości i oddzielenia od Hiszpanii. Mimo, iż głosowanie nie było wiążące, gdyż zakwestionował je rząd Hiszpanii, to w referendum wzięło udział ponad 2,5 miliona osób, frekwencja wyniosła 80,72%.
Na wyspach, w państwach skandynawskich, czy krajach Beneluksu wybory lokalne są o wiele ważniejsze od wyborów ogólnych - rządowych czy prezydenckich. Dlaczego? Bo tam mieszkańcom zależy na sprawach dotyczących ich bezpośrednio. Dla nich ważne jest otoczenie, dzielnica, miasto czy region. Ponadto tam ludzie mają świadomość obywatelską i poczucie dobra wspólnego, czego u nas brakuje.
Wybory to istota demokracji, którą budujemy od 25 lat. W czasach komuny nie mogliśmy przecież wybierać radnych i prezydenta miasta, a o rozliczeniu ich przy kolejnych wyborach nie mogło być mowy.
By Głogowska dalej byłą rewitalizowana, Rynek Łazarski przestał przypominać XIX-wieczny jarmark, a pływalnia w Parku Kasprowicza została porządnie zmodernizowana z możliwym nawet powstaniem krytego basenu, trzeba po prostu pójść w niedzielę na wybory. Wystarczy krótki spacer, przysłowiowe 5 minut na pewno nam nie zaszkodzi, a każdy głos może zmienić wiele. Dlatego zachęcam w niedzielę między 8:00 a 20:00 idźmy na wybory.
Frekwencja w ostatnich wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz wyniosła zaledwie 4,05%. Oznacza to, że na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło 1207 wyborców.

00:34 - Przez cały dzień będziemy Państwa na bieżąco informować o łazarskich wyborach osiedlowych. Podamy aktualną frekwencję, a wieczorem planujemy ogłosić oficjalne wyniki wyborów. Późnym wieczorem lub w godzinach nocnych portal lazarz.pl poda nowych członków Rady Osiedla Św. Łazarz, którzy będą decydować o dzielnicy do marca 2019 roku.

08:26 - Otwarte zostały lokale wyborcze. Głosować mogą osoby, które figurują w spisie wyborców i mają ukończony 18. rok życia.

08:32 - O jeden mandat radnego Osiedla Św. Łazarz będą walczyć trzy osoby. Zainteresowanie startem do rady osiedla na Łazarzu jest największe w Poznaniu. Podobnie jest na os. Grunwald Południe (os. Kopernika, Raszyn, Pogodno), gdzie zgłosiło się 57 kandydatów, na Starym Mieście - 55 kandydatów, na Ratajach - 50, na Wildzie - 49, na Jeżycach - 42.
Dla porównania w poprzednich wyborach, które odbyły się w 2011 r. o mandat łazarskiego radnego ubiegało się 47 kandydatów.
Pytanie czy rekordowe zainteresowanie kandydatów startem do Rady Osiedla Św. Łazarz wpłynie na frekwencję. 3,33% - tyle wyniosła frekwencja w okręgu I Osiedla Święty Łazarz (dawne Osiedle Targowe) w poprzednich wyborach osiedlowych . Tym samym była to najniższa frekwencja w Poznaniu. W 2011 roku na terenie całego Osiedla Święty Łazarz frekwencja wyniosła 4,05% (na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło jedynie 1207 wyborców).

08:44 - 61,4% naszych Internautów weźmie udział w dzisiejszych wyborach osiedlowych. Od 12 lutego pytaliśmy Państwa, czy udadzą się do urn, by zdecydować o przyszłości swojego swojego osiedla. Czy frekwencja przekroczy 10% przekonamy się wieczorem.

09:27 - Redaktor portalu lazarz.pl już po zjedzeniu kiełbasy wyborczej. Kandydaci na łazarskich radnych deklarowali m.in. dalszy remont chodników, rewitalizację Rynku Łazarskiego i ulicy Głogowskiej, centrum wrotkarskie w Parku Kasprowicza, zwiększenie zieleni przyulicznej, wspieranie inicjatyw kulturalnych, powstanie edukacyjnego placu zabaw przy Palmiarni. Były również postulaty o poprawę funkcjonalności pływalni przy Arenie, dobrą współpracę z placówkami oświatowymi i kulturalnymi czy działania na rzecz seniorów i poprawy bezpieczeństwa.

11:56 - Sprawdziliśmy rano jak wygląda głosowanie. Z frekwencją nie jest najlepiej. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego do godz. 10 głos oddało zaledwie... 5 osób. Uprawnionych do głosowania według danych Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych jest 1911 osób. Oznacza to, że do godz. 10 frekwencja w OKW8 wyniosła 0,26%.

12:09 - Podobnie jest w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9, która zlokalizowana jest w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza. Tam głos oddało 26 z 5615 osób uprawnionych do głosowania (0,46%).
Spotkaliśmy jednak kilku mieszkańców, którzy postanowili zagłosować.
Postanowiłem wziąć udział w wyborach, gdyż kandyduje moja znajoma. Problem z niską frekwencją w wyborach osiedlowych bierze się zapewne ze zbyt niskiej promocji. O wyborach do rad osiedli nie mówi się tak głośno jak o wyborach prezydenckich. Sam o wyborach dowiedziałem się od znajomych i na portalach społecznościowych - powiedział Dawid Ptaszkowski, którego spotkaliśmy przed Szkołą Podstawową nr 9.
Zagłosowałem, bo mało osób bierze udział w wyborach. Nie głosując nie powinniśmy narzekać, że chodniki nie są wyremontowane, a na ulicach jest niebezpiecznie. Warto zadbać o sprawy swojej okolicy - powiedział Maciej Gawroński tuż po głosowaniu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9.

12:27 - Dwie godziny temu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6, która mieści się w Gimnazjum nr 51 przy ul. Potockiej głos oddało 48 osób spośród 5827 uprawnionych do głosowania (0,82%).
Chcemy, by ktoś nas reprezentował na osiedlu, znamy tych ludzi. Warto iść zagłosować, by mieć swoich reprezentantów w danej okolicy - sądzi Maciej Lubczyński.

12:44 - Sprawdziliśmy również jak wygląda głosowanie w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 4 obejmującej os. Hetmańskie i budynki w obrębie ulic Głogowskiej, Krauthofera, Góreckiej i Hetmańskiej w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz wzięło udział aż... 16 osób z 1666 figurujących w spisie wyborców.
Zawsze biorę udział w wyborach, nawet w osiedlowych. To jest nasz obowiązek obywatelski. Trzeba głosować. To nasza demokracja. Podejrzewam, że ludzie nie znają kandydatów. Za duża jest też liczba osób kandydujących. Te wybory są mało rozpropagowane - powiedział pan Jacek tuż po wyjściu z lokalu wyborczego.

12:58 - Wybory nie byłoby możliwe, bez zaangażowania członków Obwodowych Komisji Wyborczych. 81 osób będzie liczyć głosy i czuwać nad przebiegiem wyborów do Rady Osiedla Św. Łazarz.
W wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz jest w sumie dziewięć Obwodowych Komisji Wyborczych, w których zasiadło po dziewięciu członków.
Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych są odpowiedzialni za przebieg głosowania m.in. sprawdzanie czy dana osoba jest uprawniona do głosowania. Obwodowe Komisje Wyborcze będą również liczyć oddane głosy na kandydatów.
Członkom Obwodowych Komisji Wyborczych, powołanym do przeprowadzenia wyborów do rad osiedli przysługiwać będzie zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania. Przewodniczący komisji otrzyma 190 złotych, zaś jego zastępcy 170 zł. Natomiast zwykły członek obwodowej komisji wyborczej otrzyma 160 złotych.

13:11 - Po godz. 15 powinniśmy poznać pierwsze wyniki frekwencji wyborów osiedlowych. W ostatnich wyborach do rad osiedli w 2011 roku średnia frekwencja wyniosła zaledwie 7,8%. Niską frekwencje odnotowano też na Osiedlu Stare Miasto (3,96%), Osiedlu Piątkowo - II okręg (3,58%) czy Osiedlu Grunwald Północ - II okręg (3,52%).Dla porównania frekwencja na Osiedlu Morasko-Radojewo wyniosła aż 32,13% (491 wyborców na 1528 uprawnionych do głosowania).
Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach frekwencja na terenie całego Osiedla Święty Łazarz wyniosła 4,05% (na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło jedynie 1207 wyborców).

13:21 - O przyszłości swojego fyrtla decydują również mieszkańcy grodu Neptuna. Gdańszczanie wybierają przedstawicieli do 30 rad dzielnic. Co ciekawe wybory do rad dzielnic w Gdańsku będą ważne tylko wtedy, gdy w głosowaniu weźmie udział co najmniej 5 procent uprawnionych. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, ponowne wybory mogą być przeprowadzone po upływie kadencji rad dzielnic, czyli dopiero w 2019 roku, na pisemny wniosek poparty przez co najmniej 10 procent mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców na terenie dzielnicy - informuje na łamach "Dziennika Bałtyckiego" Emilia Salach z Kancelarii Prezydenta Gdańska. A jakie są zadania rad dzielnic w Gdańsku?
Do zadań jednostek pomocniczych należy: reprezentowanie we współpracy z radnymi Miasta Gdańska interesów mieszkańców jednostki pomocniczej wobec władz miasta i innych jednostek pomocniczych, zapewnienie mieszkańcom udziału w decydowaniu w sprawach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem jednostki pomocniczej, umożliwienie uczestnictwa społeczności lokalnych w rozstrzyganiu spraw związanych z interesem ogólnomiejskim, a mających wpływ na warunki życia w miejscu zamieszkania, organizowanie samopomocy mieszkańców i wspólnych przedsięwzięć na rzecz miejsca zamieszkania czy kształtowanie i upowszechnianie odpowiedzialności obywatelskiej za dobro wspólne. Dla realizacji celów statutowych Rady jednostek pomocniczych współpracują z radnymi Miasta z danego okręgu wyborczego, z Radą Miasta Gdańska oraz organizacjami społecznymi, religijnymi i innymi działającymi na ich terenie - objaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Rady dzielnic w Gdańsku mają również budżet. Ustalona została stawka na jednego mieszkańca w danej jednostce pomocniczej w wysokości 4 złotych celem wyodrębnienia w budżecie miasta. Ponadto jeśli frekwencja w wyborach wyniosła od 14 do 16% uprawnionych do głosowania stawka ulega zwiększeniu o 25% na jednego mieszkańca. W przypadku, gdy do wyborów pójdzie powyżej 16% osób uprawnionych do głosowania wtedy dany budżet wynosi 6 złotych na mieszkańca.
Z kolei w przyszłą niedzielę odbędą się wybory do Rad Dzielnic w Gdyni, a 26 kwietnia do rad osiedli w Szczecinie.
Więcej w artykule: W Gdańsku też będą wybory lokalne. W Szczecinie i Wrocławiu do rad osiedli startują partie

16:39 - Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych podał frekwencje w wyborach osiedlowych. Do godz. 15 frekwencja wyniosła 4,68% w skali całego miasta. W udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 408 tys. poznaniaków.
Najwyższą frekwencje odnotowano na Osiedlu Morasko-Radojewo 13,36% oraz w Krzyżownikach-Smochowicach - 11,91%. Najniższa frekwencja jest na Osiedlu Grunwald Północ - 1,21% i Jana III Sobieskiego - 1,91%.- powiedział Arkadiusz Bujak, przewodniczący Miejskiego Zespołu ds. Wyborów Osiedlowych, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania.

16:51 - Do tej pory w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz zagłosował zaledwie co 36 mieszkaniec. Frekwencja do godz. 15 wyniosła 2,77%. Oznacza to, że do urn poszło tylko 760 osób z 27 426 uprawnionych do głosowania.
Jak poinformował nas Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych na Grunwaldzie najwyższa frekwencja była na Osiedlu Kwiatowym - 6,48%, najniższa na Osiedlu Grunwald Północ (Świt) - 1,21%, tym samym jest to osiedle, gdzie jest najniższa frekwencja w skali całego miasta.
Dla porównania podczas ostatnich wyborów. 20 marca 2011 r. do godz. 13:00 frekwencja w wyborach na terenie Osiedla Święty Łazarz wyniosła 1,41%. Oznacza to, że swój głos oddał zaledwie co 70 mieszkaniec.

17:45 - Nową Radę Osiedla Św. Łazarz można wybierać jeszcze przez dwie godziny. Lokale wyborcze czynne będą do godz. 20:00. Otrzymamy jedną kartę do głosowania formatu A4. Głosuje się przez postawienie znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Znak "x" można postawić przy nazwiskach tylu kandydatów ile wynosi liczba mandatów w okręgu, czyli 21.
GŁOS JEST WAŻNY, gdy znak "x" zaznaczymy przy 21 lub mniej kandydatach
GŁOS JEST NIEWAŻNY, gdy znak "x" zaznaczymy więcej niż przy 21 kandydatach lub znaku "x" nie postawimy w ogóle.
Gdzie głosować? - sprawdź, gdzie jest Twój lokal wyborczy
Mapa - okręgi i lokale wyborcze
KANDYDACI - poznaj bliżej przyszłych radnych

18:03 - Sporo wyborców narzeka, że była kiepska akcja informacyjna o wyborach. Obwieszczenia pojawiły się na niektórych przystankach i w kilku witrynach sklepowych. Ponadto organizatorzy projektu "wybierzsię.pl" (realizowanego m.in. przez Fundacje Altum i Fundacje Batorego ze środków Miasta Poznań oraz programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG) na niektórych wejściach do budynków zamieścili informacje o lokalach wyborczych i miejscach gdzie należy głosować.

20:13 - Zakończyły się wybory osiedlowe. Do godz. 15 frekwencja w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz wyniosła 2,77%. Do urn poszło 760 z 27 426 uprawnionych do głosowania.
Przyszłych łazarskich radnych do godz. 15 najchętniej wybierali mieszkańcy w obrębie ulic Jarochowskiego, Stablewskiego, Kasprzaka, Potworowskiego, Potockiej, Głogowskiej, Hetmańskiej, Kolejowej, Łukaszewicza, Dmowskiego, Rynku Łazarskiego, Głogowskiej i Niegolewskich. Frekwencja w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 (Gimnazjum nr 51) do godz. 15 wyniosła 4,16%. Do urn poszło 242 z 3802 uprawnionych do głosowania.
Z kolei najniższa frekwencja do godz. 15 była w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3, obejmującej mieszkańców zamieszkałych w obrębie ulic Przybyszewskiego, Grunwaldzkiej i Bukowskiej (w tym Białej, Niecałej, Rokietnickiej, Szylinga i Zakątek). Do wyborów udało się zaledwie 70 osób z 1713 uprawnionych do głosowania.

20:32 - Niedzielne wybory osiedlowe były pierwszym doświadczeniem pełnoletności dla Mateusza Andrzejaka, który dopiero co ukończył 18. rok życia.
To moje pierwsze wybory w życiu. Wczoraj skończyłem właśnie 18 lat. Cieszę się, że mogłem w końcu zagłosować. Wiedziałem, że są wybory osiedlowe, postanowiłem wybrać nowych radnych Osiedla Łazarz. Będę brać udział w każdych wyborach. Cieszę się, że w tym roku będę mieć jeszcze dwie takie okazje: przy wyborze Prezydenta Polski i parlamentarzystów - powiedział Mateusz Andrzejak.
Pan Mateusz nie miał jeszcze dowodu osobistego, ale mógł zagłosować na podstawie okazania innego dokumentu ze zdjęciem, a tym była legitymacja szkolna.

21:03 - Według wstępnych danych Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta frekwencja w wyborach osiedlowych w całym mieście wyniosła 7,74%.
Nieoficjalna średnia frekwencja wg stanu na godzinę 20:00 to 7,74%. Najwyższa została odnotowana na Os. Morasko-Radojewo - 24,76% i Krzyżowniki-Smochowice - 21,93%. Najniższa na osiedlach: Grunwald Północ - 3% i Jana III Sobieskiego - 3,66%.

21:14 - Frekwencja na Łazarzu wyniosła 4,94%. W wyborach wzięły udział 1354 osoby z 27 426 uprawnionych do głosowania.

21:17 - Na tym kończymy naszą relację z wyborów, ale nie kończymy pracy na dziś. Wieczorem lub w godzinach nocnych podamy wyniki wyborów. Poinformujemy również kto został wybrany na łazarskiego radnego. Czekamy aż Obwodowe Komisje Wyborcze podliczą głosy i wywieszą listy wyników. Zapraszamy do śledzenia portalu lazarz.pl


Komentarze (3)

22-03-2015 22:06:16
paramido
mam nadzieję, że deklaracje radnych w Waszej ankiecie/wywiadzie będą obowiązujące. Moje kryteria były proste: 1.czy kandydat odpowiedział na pytania. 2.czy skupiał się na moich priorytetach - parku Kasprowicza, porządkowaniu uliczek, ograniczaniu ruchu aut. 3.czy jasno wyraził opinię za wprowadzeniem strefy płatnego parkowania. 4.glosowalem tez raczej na młodych, z dwoma wyjątkami :) Liczę, że moi kandydaci/radni nie będą promować/akceptować rozwiązań, których nie wskazywali, a skupią się na walce o to, co deklarowali. Budżet jest przecież stosunkowo niewielki... Liczę też, że będą aktywni i nie dadzą się zakrzyczeć przez 'stare wygi'. Czekamy na wyniki :D
22-03-2015 19:56:48
poznaniak
tak tak kiełbasa była fatalna , Wszak ja im drogi do koryta słać kwiatami nie będę Mam dosyć następnego : Grobelnego, kruszyńskiego, Jaworskiego i innych darmozjadów. Aż mi się rzygać chce tymi obiecankami
22-03-2015 17:19:07
Joa
czyli kełbasa wyborcza nie smakowała.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: