Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowe dowody osobiste: bez adresu, koloru oczu i podpisu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowe dowody osobiste: bez adresu, koloru oczu i podpisu
01-03-2015 18:56   Janusz Ludwiczak
Od 1 marca obowiązują nowe dowody osobiste, które nie zawierają informacji o adresie zameldowania, koloru oczu i wzrostu, a także zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Dokument będzie można wyrobić w dowolnej gminie w kraju.

Jedna ze zmian to zniesienie konieczności wyrobienia dowodu osobistego w urzędzie miasta lub gminy w miejscu zameldowania. Dokument można złożyć teraz w dowolnej gminie na terenie. Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego można złożyć również przez internet.

Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nowe dowody osobiste nie zawierają już zawierają informacji o adresie zameldowania, koloru oczu i wzrostu, a także zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu.

Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat - wyjaśnia MSW.

Posiadacze dotychczasowych dowodów osobistych nie muszą wymieniać dokumentów, o ile są jeszcze ważne.

Od marca zmiany również w Urzędach Stanu Cywilnego. Dzięki wprowadzeniu Systemu Rejestrów Państwowych ślub można zawrzeć poza urzędem. Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego będzie kosztować tysiąc złotych i musi być "godny i uroczysty". System Rejestrów Państwowych umożliwił od 1 marca również uzyskanie numeru PESEL noworodka już przy sporządzaniu aktu urodzenia.


Fot: MSW

Komentarze (4)

05-03-2015 07:00:10
Hania
JS, tak nie ma obowiazku meldunku innych krajach jak piszesz cywilizowanych ale do ubiegania sie o prawo jazdy jest potrzebny dowod tego, ze mieszkasz pod i pod tym adresem i automatycznie wchodzisz w system /kto gdzie mieszka/. Kontrolowanie ludzi/obywateli odbywa sie na porzadku dziennym w cywilizowanych krajach, u nas TAKIEJ kontroli jeszcze nie ma. Obowiazek meldunkowy nie byl wymyslem Komuny, bynajmniej.
04-03-2015 19:10:29
JS
A co to ma do rzeczy? W większości cywilizowanych krajów nie ma obowiązku meldunkowego, który wymyślono za komuny, żeby łatwiej kontrolować ludzi.
04-03-2015 18:42:03
Negatyw
Mi również. Policjant wezwany do imprezy po 22 nie wie, czy to najemca czy właściciel mieszkania.
02-03-2015 08:19:52
obywatel
Nie podoba mi się ten pomysł.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: