Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łapanka na pieszych? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łapanka na pieszych?
12-02-2015 08:04   Janusz Ludwiczak
- Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami organizowania przez funkcjonariuszy systematycznych akcji skierowanych przeciwko najsłabszym użytkownikom dróg, obecnie pieszych, a poza okresem zimowym – rowerzystów. Okoliczności tych działań, uzasadnianych bezpieczeństwem, wskazują, że mają one na celu głównie nałożenie jak największej liczby mandatów karnych na tych użytkowników dróg - uważa poznański radny Tomasz Wierzbicki. Tymczasem policja twierdzi, że "obecność funkcjonariuszy ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa i przypominać uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów".

Nie ma tygodnia, by policjanci nie patrolowali skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, Grunwaldzkiej i Matejki czy Ronda Jeziorańskiego.

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami organizowania przez funkcjonariuszy systematycznych akcji skierowanych przeciwko najsłabszym użytkownikom dróg, obecnie pieszych, a poza okresem zimowym – rowerzystów. Okoliczności tych działań, uzasadnianych bezpieczeństwem, wskazują, że mają one na celu głównie nałożenie jak największej liczby mandatów karnych na tych użytkowników dróg. Policjanci ustawiają się w miejscach, gdzie przechodzenie pieszych przez jezdnię powoduje znikome zagrożenie, zapominając o innych niebezpiecznych punktach w mieście.
Znanym przykładem jest przejście dla pieszych przez ul. Podgórną na wylocie ul. Wrocławskiej, gdzie kursują jedynie tramwaje oraz sporadycznie samochody do parkingu pod Kupcem Poznańskim. Innym przykładem są kontrole z 2014 r., gdy Policja karała mandatami studentów Politechniki na ul. Kórnickiej. Koniec końców okazało się, iż ukarane osoby przechodziły zgodnie z przepisami! W internecie krążą zdjęcia nieoznakowanego samochodu policyjnego („pościgowa” Skoda), którego załoga zajmuje się „łapaniem” pieszych na przejściach. Czy celem zakupu tego typu sportowego pojazdu było łapanie pieszych? Przykłady można mnożyć. Od Policji i Straży Miejskiej oczekujemy skupienia się na rzeczywistych przyczynach niebezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów, a nie tworzenia wrażenia, że to oni są problemem
- tłumaczy Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania, który na ostatniej sesji złożył oświadczenie w imieniu Stowarzyszenia Prawo do Miasta, Ulepsz Poznań i Sekcji Rowerzystów Miejskich.

Często w trakcie „polowań” na pieszych funkcjonariusze kompletnie ignorują zgłoszenia parkowania na chodnikach wbrew przepisom, tarasujących przejścia. To najpospolitsze w Poznaniu wykroczenie drogowe. Chodniki są zastawione samochodami w całym mieście, co jest efektem m. in. pobłażliwości funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, ignorujących zarówno zgłoszenia mieszkańców, jak i zdrowy rozsądek. Oprócz utrudniania pieszym przemieszczania się, stwarza to zagrożenie bezpieczeństwa, zmuszając pieszych do obchodzenia parkujących pojazdów po jezdni. Dlaczego tak jawnie i powszechnie funkcjonariusze łamią zasadę równości obywateli wobec prawa, uprzywilejowując kierowców samochodów? - dodaje radny Tomasz Wierzbicki.

Tymczasem policja twierdzi, że "obecność funkcjonariuszy ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa i przypominać uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów".

Policjanci w ramach akcji "Niebieska Linia" każdego dnia na ulicach miasta dbają o płynny ruch w godzinach jego największego natężenia. W razie potrzeby do ich zadań należy także ręczne kierowanie ruchem pojazdów. Obecność funkcjonariuszy ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa i przypominać uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów. Od dłuższego czasu mieszkańcy Poznania mogą zauważyć na głównych skrzyżowaniach miasta policyjne radiowozy z włączonymi sygnałami świetlnymi. Jest to tzw. „Niebieska Linia”. Funkcjonariusze są doskonale widoczni, co wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego - tłumaczy mł. asp. Maciej Święcichowski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dodatkowo w sytuacji gdy na skrzyżowaniu występują utrudnienia w ruchu, policjanci przejmują kontrolę i mogą ręcznie kierować ruchem. Wszystkie te działania mają wpływać na usprawnianie poruszania się pojazdów na poznańskich drogach. Obecność funkcjonariuszy poznańskiej drogówki ma również za zadanie hamować nieodpowiedzialne zachowania niektórych kierowców i sprawić, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego staje się normą - dodaje mł. asp. Maciej Święcichowski.

Tymczasem Rada Osiedla Św. Łazarz poprosiła policję o zwiększenie patroli policjantów, m.in. w rejonie ul. Strusia, Rynku Łazarskiego, Jarochowskiego, Kasprzaka, Wyspiańskiego i Niegolewskich ze względu na zakłócenia porządku publicznego, a także nielegalne parkowanie kierowców. Według Policji nie ma żadnych niepokojących naruszeń przepisów prawa, ani też nie otrzymano żadnych niepokojących sygnałów od mieszkańców. Więcej w artykule: "Funkcjonariusze nie ujawnili żadnych naruszeń prawa. Nie otrzymali żadnych sygnałów od mieszkańców".


Komentarze (5)

25-02-2015 07:11:54
ja
Parking w parku!!! Oto sygnał od mieszkańca - na terenie Parku Kasprowicza, na alejkach wokół Areny parkuje mnóstwo samochodów. Ich właściciele przychodzą po pojazdy od strony ulicy Taborowej. Później z przytupem wyjeżdżają z parku, wczoraj nawet alejką od strony ul. Jarochowskiego. O nieszczęście nietrudno - niedługo pojawi się w parku wielu odpoczywających. Czy park jest parkingiem?
12-02-2015 14:00:22
ondon
Najgorzej jest na przejściach gdzie samochody mają zieloną strzałkę. Teoretycznie kierowcy powinni przepuścić pieszych, gdy ci mają zielone, ale w praktyce kierowcy nawet nie zwalniają. Nie widziałem nigdy żeby w takiej sytuacji kierowca dostał mandat.
12-02-2015 13:08:40
Tomek
Chyba kolega nie chodzi pieszo. Nieraz na Rondzie Przybyszewskiego stoi się 10 minut, a i tak aby przejść całość na 1 raz trzeba mieć niezłą kondycję. Starsze osoby przechodzę jedną stronę na 3 razy! Powiedz mi też kolego ile razy ze względu na pieszych wstrzymany był ruch? Ja pamiętam, iż większym problemem są kierowcy parkujący na środku Gwarnej. W cywilizowanych krajach (np. USA) pieszy może przechodzić na czerwonym na własną odpowiedzialność na oczach policji. No ale my mamy nadal mentalność kraju postsowieckiego, z dyktaturą milicyjno - wojskową...
12-02-2015 11:46:26
xxxx
tak, policja neka slabszych bo ci przechodza na czerwonym swietle (pchajac sie pod tramwaje i samochody). Tylko takie wstrzymanie ruchu przez twojego slabszego kosztuje bardzo duzo pieniedzy i nerwow. Szkoda, ze za przejescie na czerwonym nie daja 500 albo 700 zl mandatu, to wiara by sie moze nauczyla przechodzic na zielonym...
12-02-2015 09:40:20
paramido
To tylko przypomina jak prowincjonalnym miastem jest Poznań. Oraz Widać do czego służy policja i straż miejska- nękania najsłabszych. To standardy państw afrykańskich.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: