Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na balkonie opuszczonej kamienicy przy Matejki od kilku lat rośnie brzoza. Drzewo zagraża pieszym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na balkonie opuszczonej kamienicy przy Matejki od kilku lat rośnie brzoza. Drzewo zagraża pieszym
10-02-2015 13:16   Janusz Ludwiczak
Na jednym z balkonów tzw. "Zielonej perły", czyli kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich rośnie brzoza. Drzewo, które zaczęło rosnąć kilka lata temu zagraża pieszym i kierowcom.

Przypomnijmy. Przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

W 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił zabezpieczenie i zamurowanie wejść na parterze i piętrze kamienicy, tak by do budynku nie dostawali się bezdomni, młodzież, amatorzy mocnych trunków i niepowołane osoby. W końcu "Zielona perła" została zajęta przez komornika. Rok później odbyła się już druga licytacja, podczas której budynek można było kupić za 4,4 mln zł (wcześniej wartość oszacowano na 6,6 mln zł). Niestety nikt się nie zgłosił, z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Kamienicę miał przejąć za długi bank.

W tym czasie na jednym z balkonów zdążyła wyrosnąć brzoza. Drzewo, które zaczęło rosnąć kilka lata temu zagraża pieszym i kierowcom.

Drzewo już od dwóch lat rośnie na balkonie. Z kamienicy odpadają elementy elewacji. Raz zdarzył się już wypadek, coś spadło na wózek dziecięcy. Już dwa lata temu zgłaszaliśmy sprawę do Straży Miejskiej. Również w styczniu napisaliśmy ponowne pismo do Straży Miejskiej - wyjaśnia Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Straż Miejska nie może wiele zrobić, gdyż budynek ma prywatnego właściciela.

Za stan techniczny obiektu budowlanego odpowiada jego właściciel. Jednak tutaj mamy problem z jego namierzeniem, to spółka z Irlandii, po której wszelkie ślady zaginęły. Nie ma podmiotu, na który moglibyśmy nałożyć obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami, zadbania o stan techniczny i zapewnienia bezpieczeństwa pieszych, kierowców i mieszkańców sąsiednich kamienic. Trzykrotnie zabezpieczaliśmy budynek. Już w 2011 roku na nasze zlecenie zostały pozabijane wszystkie otwory drzwiowe i okienne, tak by obiekt był niedostępny dla osób postronnych. Siatką zostały zabezpieczone elementy połaci dachowej w taki sposób, by spadające odłamki, dachówki czy elementy kominów nie spadały na chodnik i jezdnię. Niestety te zabezpieczenia były dwukrotnie uszkadzane. - wskazuje mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ogłosił zapytanie ofertowe, na wykonanie robót budowlanych i innych czynności w celu usunięcia części stwierdzonych nieprawidłowości budynku znajdującego się na nieruchomości przy ul. Matejki 40, 41 i Niegolewskich 18.

Poleciłem, aby w trybie zapytania ofertowego określić jakie byłyby koszty związane ze skuciem luźnych fragmentów elewacji budynku, łącznie z usunięciem drzewa, które rośnie na balkonie i stanowi zagrożenie dla przechodniów. Wystąpię do wojewody wielkopolskiego o przeznaczenie środków na ten cel, gdyż Powiatowi Inspektorzy Nadzoru Budowlanego nie są dysponentami żadnych środków na wykonywania zastępcze i doraźne zabezpieczenia budynków - zaznacza Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Niestety nie ma instytucji, która miałaby obowiązek zajmowania się obiektami opuszczonymi, nieużytkowymi, budynkami nie mającymi właściciela, które stwarzają zagrożenie dla ludzi. Problem ten sygnalizowałem poznańskim posłom i senatorom. Sprawa ta nie dotyczy tylko Poznania, ale wielu miast w Polsce. Trzeba określić, kto miałby się tym zajmować - dodaje Paweł Łukaszewski, Inspektor Nadzoru Budowlanego.


Komentarze (14)

19-02-2015 12:03:41
M.Łzazarz
Dzisiaj od godz.10 Straż Pożarna usuwa drzewka i odpadające elementy elewacji budynku.Z niedowierzeniem patrzyłam na prace podjęte po wielu sygnałach zgłaszanych przez Radę Osiedla i mieszkańców.
12-02-2015 15:20:43
milka_p
To ..napiszę inaczej. Mieszkam ponad 50 lat w kamienicy na Matejki 36. Gdy chodziłam z rodzicami..mijałam ten budynek. Gdy chodziłam na spacery z chłopakami też mijałam ten budynek. Z moimi dziećmi też mijałam itp. itd. Pamiętam jeszcze ludzi z tej "nieszczęsnej kamienicy"..dla mnie to nie jest walka " o coś ". Ten budynek ma swoją historię..... '
12-02-2015 14:59:01
milka_p
Powierzmy ten temat p. Elżbiecie Jaworowicz..
11-02-2015 21:58:16
Edek
Być może trudno zlokalizować właściciela kamienicy, ale chyba nie powinno być problemu ze znalezieniem jej zarządcy, bo zdaje się, że ktoś taki istnieje. Raz na jakiś czas sprzątane są śmieci z otoczenia budynku. Poza tym ktoś musi mieć klucze do kłódek założonych na kracie od Niegolewskich. Polecam zasięgnąć języka u zarządców z sąsiedztwa. Komuś chyba zależy na tym, żeby ta buda się rozpadła.
11-02-2015 09:35:01
M.
Może 2 lata ma druga brzoza rosnąca piętro wyżej nad tą dużą. Można ją zobaczyć na zdjęciu nr 7.
11-02-2015 07:53:15
pablo
http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=3628 już w 2012 r drzewko tam rosło
11-02-2015 07:39:16
pablo
Jeśli tak wygląda 2 letnia brzoza to gratulacje dla pani Marii. Brzoza widoczna na tym balkonie ma ok 5lat.
11-02-2015 01:19:32
paramido
Poznań- miasto niemożliwości, dziwnych pustostanów, śmieci (jak wokół tego budynku od lat niesprzątanego). Poznań- z tym nic nie można zrobić. Poznań- miasto niewyciętej brzozy. Poznań- tu puszcza wraca na swoje dawne pozycje...
10-02-2015 18:56:27
fgh
Właścicielem nieruchomości jest zarejestrowana w Polsce spółka z o.o. "Matejki Street Limited. Spółka w praktyce "martwa", ma same długi, nie prowadzi działalności. W księdze wieczystej nieruchomości są wpisane hipoteki na kilkanaście milionów zł. Numer księgi wieczystej to PO1P/00001026/9 W księdze wieczystej informacja o toczącej się egzekucji z nieruchomości na wniosek funduszu sekuratyzacyjnego, który przejął od banku wierzytelności wobec spółki. Można przeglądać księgę wieczystą na stronach ministerstwa sprawiedliwości.
10-02-2015 17:16:59
z Łazarza
Bank nie przejął tego budynku.Miasto za wykonane prace i koszty akcji Straży obciążyło hipotekę budynku.
10-02-2015 16:52:13
Tomek
Dokładnie, skoro przejął go bank, to niech on się zabierze za porządek, albo sprzeda za bezcen. W tej chwili jest to działanie na przeczekanie. Bank czeka na kompletną rozsypkę kamienicy, aby sprzedać sam grunt, który jest więcej wart niż wspomniane 4 mln. Najlepiej, żeby jeszcze miasto go rozebrało, wtedy każdy deweloper weźmie to z pocałowaniem ręki gdyż odejdzie Konserwator. Jak widać jednym z winowajców jest sam Konserwator, który czepia się czasami bardzo wielu drobiazgów podczas odnawiania kamienic, co podnosi koszt remontu, a mieszkania są mało atrakcyjne (vide pozostawienie pokojów przechodnich).
10-02-2015 15:18:47
milka_p
Mijam ten budynek trzy razy w ciągu dnia...żal patrzeć...odciągam psa od butelek po wódce itp...Jeśli nie ma właściciela to może przeznaczmy go na Hostel lub dom Pomocy Społecznej ???....Skąd wątpliwości ?
10-02-2015 14:49:31
roman modrzynski
jaki problem zeby ZZm podjechal z wysiegnikiem i wycioł drzewo??
10-02-2015 13:28:14
?
Raz piszecie " Kamienicę przejął za długi bank." a potem "Za stan techniczny obiektu budowlanego odpowiada jego właściciel. Jednak tutaj mamy problem z jego namierzeniem, którym okazała się spółka z Irlandii, po której wszelkie ślady zaginęły. Nie ma podmiotu, na który moglibyśmy nałożyć obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami" To w końcu przejął bank czy nie przejął? Jak przejął to budynek ma nowego właściciela (bank) i on jest odpowiedzialny....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: