Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie... kulturalnie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie... kulturalnie
09-02-2015 13:33   Janusz Ludwiczak
127 projektów kulturalnych wesprze Miasto Poznań w 2015 roku - taki jest efekt zakończonych właśnie właśnie konkursów dotacyjnych. Duże powody do radości mają organizacje związane z Łazarzem.

Po zakończonym w połowie stycznia konkursie na projekty artystyczne i współpracę zagraniczną, na początku lutego rozstrzygnięte zostały trzy kolejne, z priorytetów: "edukacja/przestrzeń publiczna", "projekty wydawnicze" oraz "pamięć historyczna/1050-lecie Chrztu Polski". - Tegoroczną ciekawostką jest fakt, iż w każdym z trzech ostatnich konkursów najwyższą ocenę uzyskały projekty związane z osiedlem Św. Łazarz - mówi Marcin Kostaszuk, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Komisja "edukacyjno-przestrzenna" najwyżej oceniła pomysł "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", zgłoszony przez Fundację Zielonej Przestrzeni. Idea Strefy narodziła się oddolnie, podczas spotkań łazarskich społeczników w dawnym budynku Hortexu przy ul. Głogowskiej. Za sprawą dotacji (w wysokości 26 tysięcy złotych), w pierwszej połowie maja odbędzie się cykl wydarzeń artystycznych i warsztatów. W tym samym konkursie dotacje uzyskały kolejne trzy projekty z tego rejonu: Łazarska Platforma Artystyczna przy klubie Krąg, Galeria Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz festyn w Parku Wilsona.

Projekt "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury" ma na celu zapoznanie mieszkańców z inicjatywą kulturalnego rozwoju dzielnicy. Będą prowadzone liczne działania artystyczne i edukacyjne w przestrzeniach publicznych Łazarza. Będziemy realizować wydarzenia performatywne w różnych przestrzeniach Łazarza. Kolektyw Kąpielisko zrealizuje projekt "Zawodoznawstwo", który będzie polegać na wycieczkach do zakładów rzemieślniczych istniejących już od wielu lat na Łazarzu - wyjaśnia Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

Będą także dla młodzieży gimnazjalnej warsztaty raperskie i dj-skie, organizowane przez Generator Malta, który zakończy się instalacją dźwiękową i koncertem w Ogrodzie Łazarz. Planujemy zorganizować również warsztaty teatralne i cyrkowe. Z kolei stowarzyszenie Komitywa zaprosi mieszkańców do udziału w warsztatach, w których będą mogli wypowiedzieć się w jaki sposób chcieliby mieć zrewitalizowane skwery na Łazarzu. Liczymy, że uda nam się zintegrować mieszkańców i społeczność będzie walczyć o lepszy i ładniejszy Łazarz - tłumaczy Agnieszka Szablikowska, koordynator projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury.

Popularyzacja pamięci historycznej, zwłaszcza wśród młodych poznaniaków, stała się w tym roku jednym z celów festiwalu muzycznego LuxFest, który odbędzie się na początku października w Arenie i w łazarskim Parku Kasprowicza. Podczas festiwalu, który otrzymał dotację w wysokości 180 tysięcy złotych, odbędzie się specjalny koncert z utworami poświęconymi Powstaniu Wielkopolskiemu.

Najwyżej ocenionym projektem wydawniczym jest z kolei publikacja poświęcona Stefanowi Wojneckiemu, wielkiej postaci fotografii XX wieku. Przygotowuje ją fundacja 9/11 Art Space z ulicy Orzeszkowej. Kwota dotacji to 23,5 tysiąca złotych.

To jest dopiero początek działań. Realizowany będzie projekt Centrum Warte Poznania. Otwarta Strefa Kultury to projekt, który wymaga wsparcia. To czy dana dzielnica, ulica będzie się zmieniać zależy również od mieszkańców i podmiotów gospodarczych - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kwoty dotacji przyznanych na łazarskie inicjatywy kulturalne:

  • Łazarska Platforma Artystyczna - 20 000 zł
  • Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury - 26 000 zł
  • Galeria fotografii ZPAF - 20 000 zł
  • Festyn w Parku Wilsona - 14 000 zł
  • Opracowanie i wydanie publikacji poświęconej twórczości S. Wojneckiego - 23 500 zł
  • Festiwal Muzyczny LuxFest 2015 - 180 000 zł


Komentarze (3)

12-02-2015 07:19:18
Negatyw
Z całym szacunkiem do Litzy. Byłem na poprzednim Lux i nie wiem, czy to koncerty czy nahalna ewangelizacja...?
10-02-2015 16:35:33
Joa
My bardzo się cieszymy.
09-02-2015 21:10:49
roman modrzynski
fajnie ale wg nie za duzo na ten festiwal w porownaniu do innych projektow
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

11:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Koncert muzyczno-charytatywny "Nasze serca z Ukrainą" w wykonaniu podopiecznych Dziennego Domu Pomocy nr 1 Klub "Centrum"

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: