Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W "Dwójce" doradzali młodym kim zostać w przyszłości - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W "Dwójce" doradzali młodym kim zostać w przyszłości
08-02-2015 00:17   Janusz Ludwiczak
Kim najlepiej zostać w przyszłości? Jakie zawody mają przyszłość a jakie nie? Jaką wybrać szkołę średnią, a potem na jakie udać się studia? Tego młodzi ludzie mogli dowiedzieć się podczas projektu "Projekt Przyszłość", który w sobotę był realizowany w murach II LO przy ul. Matejki.

Rynek pracy mocno się zmienił. Nikt nie planuje już pracy przez całe życie w jednym miejscu. Zawody pojawiają się i znikają. Bardziej liczą się kompetencje i umiejętność współpracy niż kwalifikacje. Wysoka inteligencja emocjonalna, przedsiębiorczość i elastyczność to bardzo pożądane cechy pracowników. Nie można już liczyć na to, że dostanie się etat i zwiąże się z jakąś firmą aż do emerytury. Im więcej młodzi ludzie będą wiedzieć o zmianach na rynku pracy, tym łatwiej będzie im zaplanować swoją zawodową drogę. Z takiego założenia wyszli młodzi twórcy "Projektu Przyszłość", którzy w sobotę zorganizowali wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne.

Projekt jest skierowany do ludzi młodych w wieku 17-20 lat, którzy nie mieli jeszcze doświadczenia zawodowego, a wiedzą, że na rynek pracy wejdą w ciągu najbliższych miesięcy lub lat. Wszyscy wymagają od nas doświadczenia i w wieku kilkunastu lat będą wiedzieć, co będą chcieli w życiu robić. Sporo osób studiuje kierunki, z którymi nie będą związani później. Myślę, że połowa z tych osób będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Chcemy pomóc młodym ludziom, żeby znaleźli pomysł na siebie. Przez nową podstawę programową musimy ten wybór podejmować już po gimnazjum. Liceum nie jest już ogólnokształcące, jest profilowane i nakierowane na jeden konkretny dział. Przez to, często zdarza się, że osoby, które wybrały profil matematyczno-fizyczny, a nagle postanowiły, że wolą być prawnikiem. Muszą wtedy nadrobić materiał z całych trzech lat. Sporo osób nie chce pracować w korporacjach - wyjaśnia Michał Paul, tegoroczny maturzysta, współorganizator "Projektu Przyszłość".

Nasze wyobrażenia z dzieciństwa, dotyczące tego, kim będziemy jako dorośli, mają niewiele wspólnego z naszymi dzisiejszymi planami. Tak naprawdę większość z nas nie jest w stanie przewidzieć nawet dziś, kim będziemy za parę lat - dodaje Natalia Kluska.

W sobotę w salach i auli II LO przy ul. Matejki przedstawiciele dużych przedsiębiorstw i osoby, które założyły własną działalność gospodarczą opowiadali o swojej pracy, wybranych szkołach średnich i kierunkach studiów. Były również osoby, które podzieliły się doświadczeniami z wolontariatu i pracy za granicą. W ramach "Projektu Przyszłość" można było również dowiedzieć się jak dobrze napisać CV, list motywacyjny i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Porad udzielało również Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.

"Projekt Przyszłość" jest akcją społeczną organizowaną w ramach programu Departamentu Stanu USA Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, a także ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: