Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

VII Łazarski Konkurs Historyczny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
VII Łazarski Konkurs Historyczny
30-12-2008 15:45   Janusz Ludwiczak
Wymienić królów z dynastii Piastów, miejscowości leżące na Szlaku Piastowskim oraz przynajmniej jeden z poznańskich zabytków musieli uczestnicy VII Łazarskiego Konkursu Historycznego, który odbył się w połowie grudnia.

W poniedziałek, 15 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 9 reprezentacje pięciu łazarskich szkół podstawowych (nr 9, 10, 26, 69 i 77) wzięły udział w siódmej edycji Łazarskiego Konkursu Historycznego.

W turnieju historycznym jego uczestnicy musieli m.in. wymienić królów z dynastii Piastów oraz miejscowości leżące na Szlaku Piastowskim. Były też pytania dotyczące miasta. Jedno z nich zakładało wymienienie przynajmniej jednego z poznańskich zabytków, opisanie jego cech charakterystycznych oraz określenie stylu architektonicznego i okresu pochodzenia. Kolejne zadanie obejmowała wymienienie przynajmniej trzech poznańskich muzeów. Nie zabrakło też zadań dotyczących gwary poznańskich. Uczestnicy VII Łazarskiego Konkursu Historycznego musieli podać jak w gwarze poznańskiej mówi się na przedpokój, cukierki, taboret, drożdżówkę i torebkę. Zadanie to sprawiło uczestnikom turnieju najwięcej trudności.

Nie zabrakło też pytań dotyczących dzielnicy. Uczestnicy konkursu musieli określić, gdzie znajdują się siedziby Rady Osiedla "Łazarz" i Domu Kultury "Krąg". Było też pytanie dotyczące określenia roku przyłączenia Łazarza do Poznania.

Na koniec rywalizujący musieli napisać co wydarzyło się w 1000, 1385, 1454, 1830 i 2004 roku, a także określić z czego zasłynęła się Dąbrówka, Jan Matejko, Bolesław Krzywousty, Zygmunt August, Stefan Batory czy Józef Piłsudzki. Było też pytanie dotyczące określenia, kiedy miał miejsce Chrzest Polski, Hołd Pruski, Wybuch I Wojny Światowej i Wybuch Powstania Styczniowego.

Pytania myślę, że były średnie. Najwięcej trudności sprawiło pytanie dotyczące Szlaku Piastowskiego - powiedział Tomasz, uczeń z SP nr 10, po raz pierwszy biorącej udział w Łazarskim Konkursie Historycznym.

W VII Łazarskim Konkursie Historycznym udział wzięli reprezentanci pięciu szkół podstawowych - nr 26, 69, 77 oraz po raz pierwszy w historii turnieju z "dziesiątki", a także gospodarze, czyli SP9.

Po raz pierwszy w Łazarskim Konkursie Historycznym gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9. Do tej pory stałymi uczestnikami były szkoły podstawowe nr 9, 26, 69 i 77. Cieszymy się, że oprócz szerokiego wachlarzu imprez sportowych, które kierowane są do młodzieży naszego osiedla również znajdują się inne imprezy, również ta o tematyce historycznej. Z roku na rok gama imprez edukacyjnej poszerza się i odbywa się dzięki licznej współpracy placówek oświatowych na terenie naszego osiedla - powiedział Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i przedstawiciel Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Łazarski Konkurs Historyczny odbywa się już od siedmiu lat. O szczegółach opowie Wojciech Wośkowiak:
Konkurs odbywa się co roku. W 2001 roku odbyła się pierwsza edycja, wynikła z współpracy samorządów szkolnych w trakcie jednego z warsztatów samorządowych, który odbywał się na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. Młodzież wyszła z taką inicjatywą, abyśmy organizowali konkursy nie tylko sportowe, ale również bardziej tematyczne - dodaje Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i przedstawiciel Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Największą wiedzę historyczną posiadał Kacper Baryłkowski - przedstawiciel gospodarzy. Drugie miejsce zajęła Julia Kopeć z Szkoły Podstawowej nr 26, a miejsce trzecie Alicja Małecka, również ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Nagrody w konkursie ufundowali i wręczyli: Wojciech Wośkowiak z Rady Osiedla Świętego Łazarza oraz wicedyrektor SP9 Małgorzata Berlik.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: