Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rady osiedli niechętnie informują o budżetach i projektach uchwał. Komisja Samorządowa to zmieni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rady osiedli niechętnie informują o budżetach i projektach uchwał. Komisja Samorządowa to zmieni
03-02-2015 12:57   Janusz Ludwiczak
Dostęp do budżetów osiedli, nawet po ich uchwaleniu, jest znacznie ograniczony i utrudniony: wiele rad osiedli nie ma aktualnej strony internetowej i nie prezentuje na niej budżetu. Rozproszenie informacji oraz zróżnicowany wygląd stron rad osiedli powoduje, że poszukiwanie tych jakże ważnych informacji wymaga dużych nakładów czasu - wskazuje Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej. Poznańska radna Ewa Jemielity, przewodnicząca Komisji Samorządowej deklaruje, że rady osiedli będą zobowiązane do zamieszczania porządków obrad i informacji o najbliższych sesjach, budżetów czy projektów uchwał.

Co roku analizujemy budżet Poznania pod kątem inwestycji i imprez rowerowych. Przyszłoroczny projekt zaprezentowany na stronie Urzędu Miasta już znamy, chętnie pochwalilibyśmy także rady osiedli. Niestety, z naszych doświadczeń wynika, że dostęp do budżetów osiedli, nawet po ich uchwaleniu, jest znacznie ograniczony i utrudniony: wiele rad osiedli nie ma aktualnej strony internetowej i nie prezentuje na niej budżetu. Rozproszenie informacji oraz zróżnicowany wygląd stron rad osiedli powoduje, że poszukiwanie tych jakże ważnych informacji wymaga dużych nakładów czasu - zauważa Kamila Sapikowska ze Stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna.

Wszystkie projekty, a potem przyjęte budżety rad osiedli powinny być zebrane w jednym miejscu na stronie urzędu miasta. Najbardziej odpowiednim byłoby umieszczenie ich w dziale dotyczącym budżetu na dany rok, co zapewniłoby wygodny dostęp do danych i sprzyjałoby transparetności wydatków. Rady osiedla zyskałyby także dobrą reklamę, gdyż danych takich poszukują także media. Warto także pomyśleć o tym, aby strony rad osiedli były wykonane w jeden, podobny sposób, co zwiększyłoby ich przejrzystość - wskazuje Kamila Sapikowska.

Poznańska radna Ewa Jemielity, przewodnicząca Komisji Samorządowej deklaruje, że rady osiedli będą zobowiązane do zamieszczania porządków obrad i informacji o najbliższych sesjach, budżetów czy projektów uchwał.

Poczynimy starania, by budżety rad osiedli podobnie jak w przypadku budżetu miasta były dostępne również w internecie. Chciałabym zobaczyć jakie poszczególne osiedle mają plany wydatków inwestycji. Rady osiedli powinny bardziej informować mieszkańców, a także aktualizować portal osiedlowy dostępny na stronach miasta. Często dowiaduje się o sesjach rady osiedla po fakcie. Informacje nie są dostateczne. Będziemy kłaść nacisk na lepszą i skuteczniejszą informację. Będę postulować, by Rada Miasta Poznania miała większy wpływ nad radami osiedli w zakresie planowania wydatków i rozliczania, tak by wszystko było przejrzyste - przekonuje Ewa Jemielity, przewodnicząca Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

Jestem zbulwersowana planami niektórych osiedli. Często pieniądze nie są przeznaczane na najbardziej potrzebne inwestycje i zadania. Niekiedy dotowane są spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne inicjatywy. Ceny osiągane w przetargach są często zawyżone. Jako przykład mogę dać moją Radę Osiedla Piątkowo, gdzie utwardzenie parkingu gruzem - przejechanie walcem kosztowało 130 złotych za metr kwadratowy. Za takie pieniądze można zrealizować coś bardziej pożytecznego mieszkańcom - zauważa radna Ewa Jemielity, przewodnicząca Komisji Samorządowej.


Komentarze (1)

06-03-2015 17:09:14
Obywatel
Zapowiedzi prasowe licznych działań „dyscyplinujących“ bieżące prace Rad Osiedlowych, i jednocześnie podnoszących ich przejrzystość, zasługują na pełne poparcie społeczne! Co w tych zapowiedziach już się pojawiło i co mogłoby jeszcze być uwzględnione? - Obowiązkowe publikowanie w jednym miejscu (na stronie UM) protokołów posiedzeń RO wraz z listami obecności. - Ujednolicenie struktury istniejących indywidualnych stron www RO i dbałość o aktualność i różnorodność zamieszczanych informacji, zwłaszcza finansowych i planów ich wydatkowania ze wskazaniem co, kiedy i gdzie. - Sens ma też zapowiedź obowiązku odpowiednio wczesnego publikowania terminów sesji RO i porządku obrad ze wskazaniem przedmiotu planowanych uchwał. Na marginesie: mieszkańcy nie zawsze wiedzą, że także mogą uczestniczyć w tych sesjach, może więc ich do tego przy okazji zachęcać? - Wreszcie, uznane w Statucie za obowiązkowe publikowanie rocznych sprawozdań zarządu. Nie zaszkodziłoby też sprawozdanie RO, co w praktyce nie musi być tą samą relacją. - W mijającej kadencji część RO unikała organizowania dorocznych zebrań z mieszkańcami, wykorzystując dopuszczalną Statutem alternatywę – opublikowania sprawozdania. Ale cóż to za RO, która nie czuje potrzeby publicznego rozmawiania z tymi, których podobno reprezentuje? - Na 42 RO tylko 16 wydaje swoje gazety osiedlowe. Szkoda, że nikt nie zadbał o zorganizowanie chociaż 1-2 szkoleń dla zespołów redakcyjnych zawierzając bezgranicznie (na jakiej podstawie?) dziennikarskim umiejętnościom piszących i redagujących te periodyki. - Analogiczne szkolenia mogłyby też objąć adminów stron www Rad Osiedlowych. Jeśli dziś mówi się, że to czy tamto należałoby na tych stronach poprawić, to czy nie lepiej uczyć ludzi tego? - Na koniec, w kontekście powyższych dwóch sugestii - stosowną uwagę należałoby zwrócić na przeszkolenie osób w RO odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną (w RO) oraz z mieszkańcami. W części Rad to słaba strona ich działalności, przez co mieszkańcy mają ograniczoną wiedzę o swoich Radach. Przecież są czynniki koordynujące współpracę Rad, pełniące przy tym funkcję bieżacej pomocniczości wobec Rad, niechby więc dostrzegły potrzebę edukowania społeczników także i w tym zakresie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

gru

15:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Świąteczna Eka" - międzypokoleniowe warsztaty ozdób świątecznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Zimowa przygoda"w wykonaniu Teatru Krokodyl. Spektakl bedzie tłumaczony na język migowy

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Debata "Wolność -kocham i rozumiem"

07

gru

10:00
Łazarz
"Śladami Kroniki" - wycieczka z przewodnikiem:
School of Form - Cmentarz żydowski - Budynek Magnolii - Park Wilsona - skrzyżowanie ul. Głogowskiej z ul. Berwińskiego - Rynek Łazarski - Katolicka

10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: