Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnica przy Grunwaldzkiej ma 115 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnica przy Grunwaldzkiej ma 115 lat
27-01-2015 14:15   Janusz Ludwiczak
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2, znajdująca się przy szpitalu klinicznym na ul. Grunwaldzkiej 16a obchodzi 115-lecie istnienia. Strażacy zapraszają również w niedzielę wszystkich mieszkańców na dzień otwarty.

Z okazji jubileuszu strażnicy przy Grunwaldzkiej Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. dr Witold Rewers zatwierdził nowe logo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2. Jednocześnie w związku z 115-leciem Oddziału Drugiego został wydany okolicznościowy emblemat, który otrzymali strażacy jednostki.

W najbliższą niedzielę, 1 lutego w godz. od 10:00 do 13:00 strażacy zapraszają wszystkich mieszkańców na dzień otwarty. W ramach akcji "Otwarte Strażnice" będzie można zwiedzić jednostkę straży pożarnej.

W trakcie spotkania będzie można zobaczyć na czym polega praca strażaka. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia. Równocześnie odbędzie się prezentacja sprzętu pożarniczego, będzie można zjechać na rurze strażackiej a także nauczyć się pierwszej pomocy i dowiedzieć się co robić w przypadku wystąpienia pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia.


Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 powstała w 1900 roku. Natomiast budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, tuż obok szpitala klinicznego (dawniej szpitala wojskowego, a wcześniej Hotelu Polonia) zbudowano w latach 1908-1909 według projektu architekta miejskiego Fritza Teubnera. Początkowo budynek służył jednostce jeżyckiej.

Strażnica, nakryta mansardowym dachem z powiekowymi oknami, wieżą obserwacyjną i wykuszem łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Na parterze budynku znajdowały się garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków oraz pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną.

Na początku stycznia 2013 r. zakończył się kapitalny remont, w ramach którego wymieniono dach, zmodernizowano pomieszczenia i przeprowadzono również renowację elewacji. Prace budowlane prowadziła wybrana w przetargu firma budowlana Eugeniusz Dota. Rewitalizacja strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 kosztowała Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ok. 4,5 mln zł.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: