Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poezja do życia zrodziła się na Wildzie i Jeżycach, ale ominęła Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poezja do życia zrodziła się na Wildzie i Jeżycach, ale ominęła Łazarz
21-01-2015 12:07   Janusz Ludwiczak
Na ścianie kamienicy przy ul. Kącik miały w zeszłym roku pojawić się cytaty znanych wieszczy. Autorzy projektu "Poezja tym co rodzi się z życia" otrzymali od miasta 9,5 tys. zł na realizacje projektu w ramach programu "Centrum warte Poznania", który udało się zrealizować jedynie na Wildzie i Jeżycach.

Jak już informowaliśmy na początku lutego zeszłego roku Urząd Miasta ogłosił konkurs "Centrum warte Poznania" na uatrakcyjnienie miasta, w tym również Łazarza. Projekt miał szanse nawet na 50 tysięcy złotych dofinansowania. Przez miesiąc można było nadsyłać prace konkursowe. Pomysły oceniło 12 osób, w tym przedstawiciele Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Urzędu Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Rad Osiedli: Stare Miasto, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, św. Łazarz, Wilda i Jeżyce.

13 130 zł otrzymała Galeria Raczej z ul. Głogowskiej 53 na realizację warsztatów rzeźby w drewnie na Łazarzu. Projekt ten został zrealizowany. Rzeźby zrobione z drewna, które powstawały w czerwcu i lipcu w Parku Wilsona, przy Arenie i Ogrodzie Łazarz można było na przełomie października i listopada oglądać w dawnym koktajl-barze Hortex przy ul. Głogowskiej 29.

Z kolei Tomasz Genow i Joanna Pańczak, autorzy projektu "Poezja tym co rodzi się z życia" otrzymali 9 500 zł na umieszczenie wierszy na ścianach budynków. Jeden z nich napisany miał zostać oddolnie, przez samych poznaniaków. Autorzy projektu ponadto otrzymali nagrodę za pomysł w kwocie 1 tys. zł. W ramach projektu ściana kamienicy przy ul. Kącik miała zamienić się w "kącik poezji". Na budynku kamienicy miały pojawić się cytaty tekstów znanych wieszczy, tak jednak się nie stało.

Faktycznie wiersz miał się pojawić przy Rynku Łazarskim 16, ale Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uznał, że ściana jest zbyt zaniedbana. ZKZL nie wyraził ostatecznie zgody na realizację projektu. Długo o to walczyliśmy, decyzja przyszła dość późno a my musieliśmy zamknąć projekt przed końcem roku, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację na Sikorskiego (budynek własności ZKZLu). W przyszłości chcielibyśmy kontynuować projekt, wtedy już na pewno na którejś z łazarskich ścian - wyjaśnia Joanna Pańczak, autorka projektu "Poezja tym co rodzi się z życia".

Rozczarowania nie kryje Rada Osiedla Święty Łazarz.

Jest nam bardzo przykro. Projekt ten był opiniowany przez radę osiedla i otrzymał pozytywną rekomendację właśnie za to, że jeden z wierszy miał się znaleźć na ścianie kamienicy przy Rynku Łazarskim. Myśleliśmy, że to będzie taki sympatyczny akcent w tym rejonie. Przykro nam, że wiersz nie znalazł się na tej lub innej kamienicy na Łazarzu. Jeżeli pojawiały się problemy ze strony ZKZL to organizatorzy mogli zwrócić się do nas z prośbą o pomoc. Myślę, że moglibyśmy coś w tym zakresie zrobić. Sporo jest budynków, które należą do prywatnych właścicieli lub spółdzielni mieszkaniowej. W tym celu można było wykorzystać np. zabytkowe kamienice przy ul. Śniadeckich. Autorzy nie do końca poczynili starania, by projekt zrealizować na Łazarzu - żali się Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz.


Na zdjęciach: wiersze na kamienicach w Krakowie (fot.2,3), wiersz na ścianie kamienicy przy ul. Prądzyńskiego na Wildzie (fot. 4-8), wiersz na ścianie kamienicy przy ul. Kościelnej na Jeżycach (fot. 9-12), wiersz na ścianie budynku przy zbiegu ulic Wawrzyniaka i Słowackiego (fot. 13-15)
Fot: Maria Łazarz (2-3), Janusz Ludwiczak (1,4-15)

ZOBACZ TAKŻE: Dawny Hortex zamienił się w galerię sztuki

ZOBACZ TAKŻE: Rzeźby zrobione w drewnie powstawały w Ogrodzie Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: "Na Arenie" jedli śniadanie aż do 16. Można było skosztować shiitake i nauczyć się rzeźbić w drewnie

ZOBACZ TAKŻE: Na Kąciku zrodzi się poezja z życia

ZOBACZ TAKŻE: Kącik - najkrótsza ulica w Poznaniu

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: