Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogródki działkowe przy Potockiej uratowane. Powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ogródki działkowe przy Potockiej uratowane. Powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
20-01-2015 12:34   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta Poznania podczas wtorkowej sesji przyjęła projekt uchwały w sprawie w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej". Plan miejscowy ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową oraz w przyszłości przeznaczenie części terenu np. na park.

Jak już informowaliśmy na początku września zeszłego roku Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. Projekt ten ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

Nowe studium obroniło ten teren, ale mogą być wydawane warunki zabudowy. Może powstać wieżowiec, podobny do budynku Wechty przy ul. Kolejowej. Plan miejscowy zabezpieczy ten teren przed zabudową. Przychodzą właściciele, są wykarczowywane skrawki tego terenu. Dzieją się tam różne rzeczy. Chcielibyśmy zabezpieczyć ten teren - wskazywał podczas wrześniowej sesji Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Projekt ten był zgłoszony pod koniec poprzedniej kadencji Rady Miasta, ale zabrakło analizy dotyczącej zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium. Projekt planu miejscowego przewiduje przeznaczenie części terenu pod zieleń ogólnodostępną - park. Intencją Rady Osiedla jest zachowanie ostatnich terenów zielonych na dolnym Łazarzu, tym bardziej, że teren po drugiej stronie ulicy został już przeznaczony pod centrum handlowe - referował na sesji Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

W 2013 roku radna Lidia Dudziak wspólnie z działkowcami zbierała podpisy przeciwko przekształceniu ogródków działkowych przy ul. Potockiej w tereny mieszkaniowo-usługowe, co pierwotnie przewidywał projekt studium zagospodarowania przestrzennego Poznania.

To jest przykład na to, jak wspólnota lokalna potrafi się zorganizować. Ten teren i Park Kasprowicza to są dwa obszary, które były burzliwe. Działy się tam nieciekawe rzeczy. Zebraliśmy ponad 1500 podpisów w obronie tych terenów zielonych - przekonywała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Za przyjęciem projektu uchwały w sprawie w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej" było 28 radnych. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Joanna Frankiewicz z klubu Poznański Ruch Obywatelski.


Uzasadnienie radnego Łukasza Mikuły, przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania do projektu uchwały:

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ograniczonego ulicami: Klaudyny Potockiej, Hetmańską, Kolejową i Dmowskiego wyznaczy kierunek rozwoju przestrzennego tego terenu, umożliwiający jego uporządkowanie i sformułowanie dla tego obszaru szczegółowych rozwiązań funkcjonalno- przestrzennych.

W propozycji znowelizowanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania wyłożonej do konsultacji 20 grudnia 2013 r. znalazła się propozycja przeznaczenia przedmiotowego terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wówczas uwagi w powyższym zakresie do projektu Studium, zmierzające do zachowania na tym obszarze funkcji terenów zielonych. Uwagi te zostały w dużej mierze uwzględnione, dzięki czemu w znowelizowanym Studium pozostał dotychczasowy zapis dotyczący przeznaczenia tego terenu na zieleń działkową (ZD). Jednocześnie wyjaśniono, iż zapisy Studium dopuszczają przekształcenie terenów ZD na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne. Powyższe jest zgodne z intencją wyrażoną przez RO Św. Łazarz, by o ile to możliwe, pogodzić na tym terenie funkcjonowanie ogródków działkowych z przeznaczeniem części tego terenu na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne.

W sąsiedztwie terenu, którego dotyczy wniosek o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, występują: intensywna zabudowa mieszkaniowa Dolnego Łazarza, tory kolejowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obszary poindustrialne oraz tereny inwestycyjne po drugiej stronie ulicy Hetmańskiej (na których powstać ma kompleks biurowy oraz Centrum Handlowe ‘Metropolis”). W związku z powyższym teren którego dotyczy wniosek jest jedyną w okolicy enklawą zieleni. Wskazanym jest by zabezpieczyć sposób zagospodarowania tego terenu w prawie miejscowym, dzięki czemu niedopuszczalna będzie zabudowa, która doprowadzić by mogła do degradacji tej części Łazarza.

Należy mieć na uwadze, że ogródki działkowe odgrywają ważną rolę społeczną, pozwalają zagospodarować czas wolny osobom starszym lub z różnych powodów wykluczonym, mają charakter rekreacyjny i niejednokrotnie terapeutyczny. Pozwalają zacieśnić więzi społeczne. Istnieją także pewne niedostatki dotychczasowej koncepcji funkcjonowania ogródków działkowych. W sytuacji gdy coraz większa jest ich rola rekreacyjna, a mniejsza socjalna związana z produkcją żywności, konieczne jest otwarcie tego terenu na potrzeby okolicznych mieszkańców i takie jego wykorzystanie, by był on terenem rekreacyjnym dla całej społeczności osiedla.

Teren Łazarza jest już w chwili obecnej wyjątkowo gęsto zabudowany. W śródmiejskiej zabudowie pozostają jedynie trzy większe tereny zielone – Park Wilsona, Park im. Jana Kasprowicza i teren, o którym mowa w niniejszym projekcie. Propozycja przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest zgodna z realizowaną przez Miasto Poznań polityką rewitalizacji terenów śródmiejskich Poznania, a w związku z powyższym, podjęcie uchwały jest zasadne.


R E K L A M A

Komentarze (2)

08-06-2015 10:33:31
ja
Nie wierzę! Udało się! Ten skrawek zieleni jest nam - mieszkańcom osiedla bardzo potrzebny!!! Hurrra!!!
20-01-2015 13:18:40
morlock
Jeśli można wybronić ogródki (hurra i chwała Radzie Osiedla- działki tam nie mam, po prostu przechodzę, szczególnie jak kwitną drzewa, mniam) to można było również wybronić Nasze Osiedle od zarazy narzuconych z "góry" wywozicieli odpadków.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: