Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stworzą "Wirtualny Łazarz", w którym znajdą się stare zdjęcia i historie dzielnicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stworzą "Wirtualny Łazarz", w którym znajdą się stare zdjęcia i historie dzielnicy
11-01-2015 00:21   Janusz Ludwiczak
W sobotnie przedpołudnie odbyło się spotkanie sympatyków Łazarza i osób, których fascynuje dzielnica. Chcą oni stworzyć wirtualne muzeum, elektroniczne archiwum, w którym mają znaleźć się m.in. historyczne zdjęcia.

Spotkanie pierwotnie miało odbyć się w kawiarni Cafe Przymiarka przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Drużbackiej, jednak z powodów technicznych zostało przeniesione do siedziby Rady Osiedla Św. Łazarz.

Chcemy stworzyć archiwum, gdzie będziemy zbierać i utrwalać będziemy wszystko to, co na Łazarzu niepowtarzalne, piękne i warte upamiętnienia - tłumaczyli pomysłodawcy stworzenia wirtualnego muzeum Łazarza. W spotkaniu wzięli udział sympatycy Łazarza, osoby, które są zafascynowane dzielnicą. Wśród uczestników byli również historyk sztuki, fotograf i autor strony "Łazęga poznańska".

Mieszkam tutaj od czterech miesięcy. Łazarz jest piękną dzielnicą. Jestem z Gdańska. Narodził się pomysł, żeby zrobić wirtualne muzeum Łazarza - archiwum, miejsce, gdzie będziemy zbierać i utrwalać wszystko to, co na Łazarzu niepowtarzalne, piękne i warte upamiętnienia. Na Łazarzu są małe zakłady rzemieślnicze, czegoś takiego nie ma już w Gdańsku. Jestem zachwycona detalami kamienic. Jednak do tej pory nie było znane mi zjawisko pustostanów. Tego w Gdańsku nie ma - powiedziała Monika Popow, jedna z pomysłodawczyń stworzenia wirtualnego muzeum Łazarza.

Pomysł zrodził się pod koniec zeszłego roku, kiedy w ramach inauguracji "Perfexu" w Poznaniu przebywała japonka Hiroko Tshuchimoto. Miałem zaszczyt oprowadzać ją po Łazarzu, najbardziej podobała jej się Palmiarnia. Zacząłem chodzić po dzielnicy i amatorsko robić zdjęcia, po czym wrzucałem ją na grupę na Facebooku - wyjaśnił Roman Modrzyński, drugi z pomysłodawców.

Podczas spotkania padło wiele pomysłów. Jednym z nich było przeprowadzenie akcji zbierania wśród mieszkańców starych fotografii, pocztówek i map, przedstawiających Łazarz. Zebrane materiały zostałyby zeskanowane i zamieszczone na specjalnej stronie internetowej, a początkowo na blogu. W projekt ma włączyć się również Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa.

Strona "Wirtualny Łazarz" miałaby być podzielona na cztery grupy: Łazarz - ludzie i ich historie, zdjęcia fotografów, fotografie wykonane przez mieszkańców, materiały z wydarzeń i inicjatyw. Równocześnie pomysłodawcy chcieliby w lokalu po Magnolii zorganizować wystawę zdjęć związanych z Łazarzem.

Organizatorzy chcieliby pozyskać środki na realizację projektu z Centrum Inicjatyw Obywatelskich, projektów unijnych, z małych grantów z budżetu miasta lub z dofinansowania Ministerstwa Kultury.

Póki co pomysłodawcy "Wirtualnego Łazarza" proszą mieszkańców o nadsyłanie starych zdjęć i pamiątek rodzinnych przedstawiających dzielnicę na adres e-mail: wirtualnylazarz@gmail.com.


Komentarze (2)

12-01-2015 08:06:01
Roman Modrzynski
Proszę zobaczyć grupę Wirtualny Łazarz na fb, tam trochę zaczyna być widać ze Łazarz to nie tylko Maleckiego i tapczany. Pozdrawiam urodzony i wychowany na Lazarzu
11-01-2015 11:32:38
Łazarz king
DO PANI MONIKI Z GDAŃSKA: GDZIE TU PANI WIDZI PIEKNE KAMIENICE I ZAKŁADY RZEMIEŚLNICZE ??? SAME BANKI. LOMBARDY LUB SKLEPY SPOZYWCZO-MONOPOLOWE. NA KAŻDYM KROKU PENERSTWO, BEZDOMNI, SYF KIŁA I MOGIŁA. KLATKI SCHODOWE POSIKANE I POSR..E. NAJLEPSZYM PRZYKŁADEM JAKI TO "PIEKNY' JEST NASZ ŁAZARZ BYŁ SYLWESTER NA MAŁECKIEGO. BRAKUJE TYLKO ISLAMSKICH EKSTREMISTÓW...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: