Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strefa Tempo30 na dolnym Łazarzu? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strefa Tempo30 na dolnym Łazarzu?
09-01-2015 11:16   Janusz Ludwiczak
Działania uspokajające ruch samochodowy na Dolnym Łazarzu, przygotowanie projektu Centrum Sportów Wrotkarskich, remont ulicy Chociszewskiego wraz z przywróceniem na niej zieleni oraz wprowadzeniem elementów małej architektury oraz drugi etap rewitalizacji ulicy Głogowskiej - to wnioski z jakimi do Rady Miasta zwróciła się Rada Osiedla Św. Łazarz o zabezpieczenie w budżecie Poznania środków na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury na Łazarzu.

Rada Osiedla Św. Łazarz zwróćiła się do Rady Miasta o zabezpieczenie w budżecie Poznania środków na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury na Łazarzu, wśród których jest m.in. wprowadzenie strefy Tempo 30 na dolnym Łazarzu, przygotowanie projektu Centrum Sportów Wrotkarskich, remont ulicy Chociszewskiego wraz z przywróceniem na niej zieleni oraz wprowadzeniem elementów małej architektury oraz drugi etap rewitalizacji ulicy Głogowskiej.

Zarząd Osiedla Św. Łazarz zwraca się z wnioskiem o przeznaczenie w przyszłorocznym budżecie Miasta Poznania środków na realizację projektów mogących w znacznym stopniu poprawić standard życia mieszkańców naszej dzielnicy. Powyższe projekty, która jest bardzo niedoinwestowana. Środki potrzebne na ich realizację przekraczają możliwości finansowe jakimi dysponuje Rada Osiedla, stąd wniosek o wpisanie ich bezpośrednio do budżetu Miasta Poznania na 2015 r. Łazarz, tak jak pozostałe dzielnice Śródmiejskie, dotknięty jest problemami strukturalnymi mającymi bezpośredni wpływ na standard życia jego mieszkańców. Bez podjęcia próby rozwiązania tych problemów mogą one narastać i doprowadzić do dalszej degradacji naszej dzielnicy. Zrealizowanie poniższych projektów stanowić będzie krok w kierunku uczynienia z naszej dzielnicy przyjaznego miejsca w którym dobrze żyje się poznaniakom - czytamy w uzasadnieniu do uchwały Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.


Zieleń i mała architektura na ul. Głogowskiej, etap drugi
( realizacja Zarząd Dróg Miejskich Wydział Zieleni)
W przyszłym roku chcielibyśmy wspólnie z Radą Osiedla Górczyn realizować kolejny etap wprowadzania na ul. Głogowską, stanowiącą główną arterię obu naszych dzielnic, zieleni i małej architektury. W pierwszym etapie, dzięki środkom zarezerwowanym w budżecie miasta Poznania przez Komisję Rewitalizacji RM Poznania, w 2014 r. przeprowadzony został konkurs koncepcyjny w wyniku którego przygotowany został projekt prac planowanych do przeprowadzenia na ul. Głogowskiej. W tym roku, dzięki zaangażowaniu Wydziału Zieleni ZDM, zostało również wyremontowanych i przebudowanych pięć skwerów w ciągu ul. Głogowskiej, przy Dworcu Zachodnim, przy ul. Strusia, dwa skwery na skrzyżowaniu z ul. Hetmańską oraz skwer przy ul. Sielskiej. Efekt przeprowadzonych prac spotkał się z życzliwym odbiorem mieszkańców Łazarza i Górczyna. W przyszłym roku, dzięki wnioskowanym środkom możliwa byłaby przebudowa kolejnych dwóch dużych skwerów: przy wejściu do Parku Wilsona oraz na skrzyżowaniu ul. Głogowskiej z ul. Ściegiennego na Górczynie. Ponadto można by było wprowadzać kolejne elementy małej architektury porządkujące wizualnie wygląd ul. Głogowskiej (takie jak jednolite szare kosze na śmieci czy stojaki rowerowe).
Przewidywany koszt drugiego etapu projektu (wspólnego dla Łazarza i Górczyna) wynosi 950 tys. zł.

Działania uspokajające ruch samochodowy na Dolnym Łazarzu
(realizacja Zarząd Dróg Miejskich)
Ulice Dolnego Łazarza (teren pomiędzy ul. Głogowską, torami kolejowymi do ul. Hetmańskiej) stanowią często skrót dla osób podróżujących samochodami do Centrum. Uliczki te nie są przystosowane do ruchu tranzytowego, stąd w wielu miejscach, zwłaszcza przy szkołach i przedszkolach dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Na dłuższych prostych odcinkach ulic samochody często przekraczają dopuszczalne prędkości, zdarzają się więc kolizję drogowe. Rada Osiedla Św. Łazarz postulowała już o utworzenie na terenie całej dzielnicy (z wyłączeniem dróg tranzytowych) strefy tempo 30. Realizacja tego projektu mogłaby stanowić początek powstawania strefy uspokojonego ruchu, która poprawiłaby stopień bezpieczeństwa na Łazarzu. W ramach tego projektu zrealizowane mogłoby być np. wywyższenie skrzyżowania Dmowskiego ze Stablewskiego oraz wywyższone przejścia dla pieszych przy szkołach i przedszkolach.
Szacowany koszt projektu to 1 mln zł

Przygotowanie projektu Centrum Sportów Wrotkarskich
(realizacja Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji)
Wrotkarstwo (w tym łyżworolki) to coraz bardziej popularny sport, można już zaliczyć je do sportów masowych. Jest to jednocześnie dyscyplina silnie powiązana z łyżwiarstwem szybkim. W Poznaniu brak jest miejsca w którym ten sport można by uprawiać w pełni bezpiecznie. Miejscem takim mógłby być wydzielony tor wrotkarski z właściwą nawierzchnią. W poszukiwaniu takiego miejsca do Rady Osiedla Św. Łazarz zgłosił się Pan Jakub Ciesielski ,reprezentujący Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich „Malta” w Poznaniu .Przedstawił on projekt koncepcyjny takiego toru i wspólnie z Radą Osiedla ustalił, iż mógłby on znaleźć się w Parku Kasprowicza, na terenie między ul. Reymonta a Pływalnią Letnią. Projekt ten został zaakceptowany również przez dysponenta tego terenu – POSIR. Budowa Centrum Sportów Wrotkarskich ma szansę na dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W roku 2017 odbędzie się we Wrocławiu X Edycja Igrzysk Sportów Nieolimpijskich , a od roku 2015 zostanie wprowadzony w MSiT program wspierania sportów nieolimpijskich, do których należy wrotkarstwo. Na obecnym etapie konieczne byłoby sporządzenie projektu architektonicznego tego obiektu wraz z dokumentacją niezbędną do uzyskania dofinansowania i jego wybudowania. Rada Osiedla postuluje by był to obiekt kryty, co pozwalało by na uprawianie sportu niezależnie od warunków atmosferycznych. Pod torem powinien znaleźć się parking samochodowy dla osób korzystających z Centrum Wrotkarstwa oraz dla widzów udających się na imprezy w Arenie. W przyszłości Centrum Wrotkarstwa, Hala Arena, planowany obiekt sportowy na terenie dawnego Stadionu Energetyka oraz zmodernizowana pływalnia, mogłoby stanowić znaczący kompleks sportowy oferujący mieszkańcom Poznania możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego. Z uwagi na historię działki, na której miałoby stanąć Centrum Wrotkarstwa (obejmującej teren po niezrealizowanym lodowisku) konieczne wydaje się również przeprowadzenie jej inwentaryzacji. Rada Osiedla Św. Łazarz postuluje by objąć projektem także parking samochodowy znajdujący się przy ul Reymonta.
Szacowany koszt sporządzenia projektu oraz inwentaryzacji to 150 tys. zł

Remont ul. Chociszewskiego wraz z przywróceniem na niej zieleni oraz wprowadzeniem elementów małej architektury
( realizacja Zarząd Dróg Miejskich)
Ulica Chociszewskiego to jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych na Łazarzu, przebiega prostopadle do ul. Głogowskiej i ul .Reymonta, równolegle do ul.Hetmańskiej. Jest dogodnym i często stosowanym dojazdem do tych ulic ,przez to jest tam wzmożony ruch samochodowy .Ponadto trasa autobusu nr 64 łączącego Strzeszyn z Oś .Kopernika przebiega właśnie po tej ulicy. Stan ulicy jest w stanie katastrofalnym, podobnie jak remontowanej po wielu latach ul. Kolejowej. Krzywe , zniszczone ,nierówne chodniki, brak drzew , zabytkowa kostka brukowa na jezdni powodująca duży hałas przez jeżdżące samochody. Stan chodników i jezdni stanowi zagrożenie zarówno dla pieszych jak i kierowców. Na skrzyżowaniach z ulicą Jarochowskiego i ul. Kasprzaka dochodzi do wielu wypadków i kolizji drogowych .Mieszkańcy od wielu lat domagają się kompleksowego remontu ulicy , niestety środki Rady Osiedla pozwalają tylko na punktowe naprawy chodników. Postulujemy kompleksowy remont chodników , nawierzchni jezdni , nasadzenia drzew i krzewów. W zakresie dotyczącym miejsc parkingowych istotne byłoby ,poprzez zastosowanie małej architektury i zieleni uniemożliwienie parkowania w miejscach niedozwolonych (np. przy przejściach dla pieszych lub skrzyżowaniach, na chodnikach).
Przewidywany koszt realizacji projektu wynosi 1 mln 250 tys. zł.


Komentarze (4)

13-01-2015 13:53:33
Banka
Świetnie!!! W końcu ulica nieustraszonego Chocisza doczeka się tego na co zasługuje!!! Ciekawe czy decydenci przeznaczą środki i kiedy realizacja? Wierzę głęboko, że cudowny sen się spełni na jawie...
13-01-2015 13:07:25
krscp
Pani Marylko, przy projektach remontowych miejsca parkingowe powinny być wyznaczane na jezdni lub budowane powinny być zatoki na poziomie jezdni. Chodniki są, jak nazwa wskazuje, od chodzenia i samochody nie powinny być na nich zaparkowane. Jest to standardem w całej Europie, niestety, dla naszych inżynierów ZDM i projektantów wciąż niezrozumiałe.
13-01-2015 08:49:14
Marylka
Dobre kierunki ale proszę pamiętać przy projektach remontowych ulic o miejscach parkingowych i za wysokich krawężnikach. Przykładowo na ulicy Lodowej po remoncie parkowanie jest utrudnione przez wysoki krawężnik i dodatkowo wiele miejsc zniknęło. Przy zieleni nie widzę też sensu dla wyściółki z kory - po paru miesiącach wygląda to nieciekawie - czy nie można by wymyślić czegoś innego bardziej zielonego?
09-01-2015 11:33:26
Szymon
Dobre kierunki!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl

30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: