Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Komisja Polityki Przestrzennej poparła plan miejscowy dla ogródków działkowych przy Potockiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Komisja Polityki Przestrzennej poparła plan miejscowy dla ogródków działkowych przy Potockiej
14-01-2015 23:54   Janusz Ludwiczak
W trakcie środowego posiedzenia poznańscy radni z Komisji Polityki Przestrzennej jednogłośnie poparli projekt sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej". Plan miejscowy ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową oraz w przyszłości przeznaczenie części terenu np. na park.

Na początku września zeszłego roku Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. Projekt ten ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

Nowe studium obroniło ten teren, ale mogą być wydawane warunki zabudowy. Może powstać wieżowiec, podobny do budynku Wechty przy ul. Kolejowej. Plan miejscowy zabezpieczy ten teren przed zabudową. Przychodzą właściciele, są wykarczowywane skrawki tego terenu. Dzieją się tam różne rzeczy. Chcielibyśmy zabezpieczyć ten teren - wskazywał podczas wrześniowej sesji Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Temat ten był omawiany podczas środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Za przyjęciem uchwały było 11 radnych.

Podczas posiedzenia radny Tomasz Wierzbicki zaproponował, by projekt planu miejscowego rozszerzyć również o skwer przy ul. Kolejowej. Ostatecznie z propozycji tej zrezygnowano, gdyż teren ten zarezerwowany jest pod Nową (Dolną) Głogowską oraz przedłużenie trasy PST. Ponadto Miejska Pracownia Urbanistyczna musiałby od nowa przygotować projekt, a to oznaczałoby, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Potockiej, Kolejowej, Hetmańskiej i Dmowskiego musiałby jeszcze poczekać.

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej" ma zostać uchwalony podczas najbliższej sesji Rady Miasta Poznania, którą zaplanowano na wtorek, 20 stycznia.


Uzasadnienie radnego Łukasza Mikuły, przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania do projektu uchwały:

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ograniczonego ulicami: Klaudyny Potockiej, Hetmańską, Kolejową i Dmowskiego wyznaczy kierunek rozwoju przestrzennego tego terenu, umożliwiający jego uporządkowanie i sformułowanie dla tego obszaru szczegółowych rozwiązań funkcjonalno- przestrzennych.

W propozycji znowelizowanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania wyłożonej do konsultacji 20 grudnia 2013 r. znalazła się propozycja przeznaczenia przedmiotowego terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wówczas uwagi w powyższym zakresie do projektu Studium, zmierzające do zachowania na tym obszarze funkcji terenów zielonych. Uwagi te zostały w dużej mierze uwzględnione, dzięki czemu w znowelizowanym Studium pozostał dotychczasowy zapis dotyczący przeznaczenia tego terenu na zieleń działkową (ZD). Jednocześnie wyjaśniono, iż zapisy Studium dopuszczają przekształcenie terenów ZD na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne. Powyższe jest zgodne z intencją wyrażoną przez RO Św. Łazarz, by o ile to możliwe, pogodzić na tym terenie funkcjonowanie ogródków działkowych z przeznaczeniem części tego terenu na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne.

W sąsiedztwie terenu, którego dotyczy wniosek o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, występują: intensywna zabudowa mieszkaniowa Dolnego Łazarza, tory kolejowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obszary poindustrialne oraz tereny inwestycyjne po drugiej stronie ulicy Hetmańskiej (na których powstać ma kompleks biurowy oraz Centrum Handlowe ‘Metropolis”). W związku z powyższym teren którego dotyczy wniosek jest jedyną w okolicy enklawą zieleni. Wskazanym jest by zabezpieczyć sposób zagospodarowania tego terenu w prawie miejscowym, dzięki czemu niedopuszczalna będzie zabudowa, która doprowadzić by mogła do degradacji tej części Łazarza.

Należy mieć na uwadze, że ogródki działkowe odgrywają ważną rolę społeczną, pozwalają zagospodarować czas wolny osobom starszym lub z różnych powodów wykluczonym, mają charakter rekreacyjny i niejednokrotnie terapeutyczny. Pozwalają zacieśnić więzi społeczne. Istnieją także pewne niedostatki dotychczasowej koncepcji funkcjonowania ogródków działkowych. W sytuacji gdy coraz większa jest ich rola rekreacyjna, a mniejsza socjalna związana z produkcją żywności, konieczne jest otwarcie tego terenu na potrzeby okolicznych mieszkańców i takie jego wykorzystanie, by był on terenem rekreacyjnym dla całej społeczności osiedla.

Teren Łazarza jest już w chwili obecnej wyjątkowo gęsto zabudowany. W śródmiejskiej zabudowie pozostają jedynie trzy większe tereny zielone – Park Wilsona, Park im. Jana Kasprowicza i teren, o którym mowa w niniejszym projekcie. Propozycja przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest zgodna z realizowaną przez Miasto Poznań polityką rewitalizacji terenów śródmiejskich Poznania, a w związku z powyższym, podjęcie uchwały jest zasadne.


R E K L A M A

Komentarze (8)

15-01-2015 20:51:43
...
Serdecznie "pozdrawiam" pana z deski przy Stablewskiego, który wywalił swoją choinkę z balkonu (5 balkon od dołu z brzegu). WSTYD! Szkoda, że przez takiego wieśniaka teren, który został pięknie odnowiony jest zabrudzony przez takich świntuchów jak pan!
15-01-2015 11:02:13
@Krysia
Mija się Pani z prawdą. Działkowcy dzierżawiący ogródki w zarządzie PZD są zwolnieni z podatku rolnego oraz z podatku od nieruchomości, jeśli altana na terenie ogródka nie przekracza 35 m2 powierzchni. Opłaty, które wnosi Pani za dzierżawę trafiają do PZD.
15-01-2015 10:27:48
M.Łazarz
Rada Osiedla w swoim uzasadnieniu inicjatywy przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego ten obszar wskazywała na potrzebę "otwarcia" terenu ogródków dla mieszkańców i proponowaliśmy właśnie funkcję parkową terenu.Naturalnie funkcję spacerową pełniłyby alejki działkowe z miejscami odpoczynku.To temat do dopracowania, ale elitarność ogródków działkowych nie byłaby wtedy wadą.
15-01-2015 10:15:05
Lito
@Hania Zwróć proszę uwagę, jakie było umiejscowienie terenu działek w momencie kiedy powstawały, a gdzie na mapie miasta znajduje się on dzisiaj. Przed wojną, czy krótko po wojnie teren ten był na przedmieściach Poznania. Dziś znajdują się one wewnątrz gęsto zamieszkanej dzielnicy. Elitarność ogródków działkowych jest wadą, bo przeciętny mieszkaniec Łazarza nie ma żadnej korzyści z zieleni otoczonej wysokim murem. Jestem zdecydowanie za przeznaczeniem terenów R.O.D w miejscach takich jak to czy przy Reymonta na ogólnodostępny park. Oczywiście miasto w zamian powinno przeznaczyć inne tereny, dalej od centrum.
15-01-2015 10:04:45
Krysia
Z ogrodków działkowych miasto ma darmową zieleń.Działkowcy też płacą podatki za dzierżawę tej ziemi .Brońmy terenow zielonych w Poznaniu.!!!
15-01-2015 01:04:01
łazarz king
przedłużenie pst na kolejowej :) czyli jednak w przyszłości pociagna w kierunku lubonia :)
10-01-2015 23:34:26
Hania
Podpisuje pod Twoimi slowani "Bazyli". Chcialabym miec kawalek dzialeczki nie da sie ukryc, kiedys miala tam dzialke moja babcia i dziadek przed II wojna, takze moj wuj i kuzynka po wojnie. Bylam tam wiele razy u nich i bylo wspaniale, taka mala oaza, spokoju, zieleni, swiezych owocow, warzywek i pieknych kwiatow. Pelen relaks. Zniszczenie ogrodkow dzialkowych byloby niepowetowana strata dla mieszkancow Lazarza, uzytkownikow dzialek i miasta Poznan. Wszedzie na Zachodzie i w Stanach istnieje juz od dosc dawna zjawisko powrotu do zieleni w miastach, wykorzystuje sie wolne parcele miastowe na organizowanie ogrodkow warzywno-kwiatowych, malych parkow, zielonych skwerow a u nas odwrotnie chce sie likwidowac cos tak wspanialego jak ogrodki dzialkowe. Maja one swoja historie w naszej dzielnicy, historie juz chyba 90 letnia wiec dlaczego niszczyc cos co przez tyle lat spelnialo swoje zadanie bezblednie. Mam szczera nadzieje, ze likwidacja ogrodkow nigdy nie nastapi i beda one nadal sluzyly kolejnym pokoleniom Lazarzan.
10-01-2015 23:02:05
Bazyli
Niech to będzie zawsze skrawek zieleni na Łazarzu!!! Nie mam swego ogródka, ale żal tych, którzy mogliby stracić swój. A jeśli miałaby kiedyś nastąpić likwidacja ogrodów działkowych (w jakiejkolwiek części miasta, to powinny być te tereny przeznaczone na park.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: