Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Szkole Podstawowej nr 69 obchodzono urodziny Jarogniewa Drwęskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Szkole Podstawowej nr 69 obchodzono urodziny Jarogniewa Drwęskiego
15-12-2014 12:52   redakcja, Szkoła Podstawowa nr 69
Tradycją Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego jest świętowanie Dnia Patrona, którym jest Jarogniew Drwęski - pierwszy prezydent niepodległego Poznania.

W tym roku obchodzono urodziny Patrona 5 grudnia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Chrystusa Sługi, którą w intencji Jarogniewa Drwęskiego i jego wnuczki Ewy Drwęskiej odprawił ksiądz proboszcz Marian Ciesielski.

Następnie odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Patrona. Uczniowie klas VIA i VA wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali przedstawienie składające się z różnych scenek prezentujących działalność społeczną, polityczną i patriotyczną prezydenta oraz ukazujących najważniejsze momenty jego życia.

Ta część uroczystości zakończona została akcją charytatywną na wzór szlachetnych czynów Patrona na rzecz ludzi skrzywdzonych, mianowicie - zbiórką słodyczy dla dzieci z ubogich rodzin, które podarowane zostaną im z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wszystkich klas wykazali się empatią i hojnie podzielili się słodkimi pysznościami z innymi.

Obchody Dnia Patrona uwieńczył (już po raz ósmy) Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych pod hasłem: „Kochać Ojczyznę i wyrazić tę miłość w pieśni”, w którym wzięły udział klasy czwarte, piąte i szóste. Tradycja konkursu nie jest przypadkowa, wiąże się z działalnością Jarogniewa Drwęskiego, bowiem jedną z form jego ogromnej i szerokiej aktywności było przystąpienie przez niego w roku 1903 do Związku Kół Śpiewaczych, gdyż uważał on, że chóry i ruch śpiewaczy mają ogromne znaczenie w procesie wzmacniania tożsamości narodowej.

Konkurs rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Roty”. Uczniowie, prezentując się w zmaganiach konkursowych, zaśpiewali, m.in. takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” , „Pierwsza Kadrowa”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Białe róże” czy „Ostatni mazur”. Wszystkie wykonania były na bardzo wysokim poziomie. Dzieci wykazały się wielką pomysłowością tworząc stroje, przygotowując choreografię i scenografię, a także grając różne role w przygotowanych przez siebie scenkach stanowiących tło do śpiewanych pieśni.

Jury konkursowe pod kierunkiem pani dyrektor Ewy Baranowskiej obradowało bardzo długo, by dokonać wyboru najlepszych wykonawców. Ostatecznie w konkursie zwyciężyła klasa VIC, która nie tylko zaśpiewała pieśń pt. „Ostatni mazur”, ale także wspaniale zatańczyła mazura, występując w pięknych biało- czerwonych strojach.

Wszyscy uczniowie, uczestnicząc w Konkursie Pieśni Patriotycznych i śpiewając pieśni tak drogie sercu naszego Patrona, oddali hołd jego pamięci, ucząc się jednocześnie od niego patriotyzmu i pamiętając przy tym o słowach poetów, że w pieśniach „jest cząstka naszej ojczyzny, wyraz miłości do niej pokoleń, które minęły, a które oddając za nią życie, przyniosły jej ocalenie”.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

wrz

do 19-09-2020
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

17:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Coś się kończy, coś się zaczyna"
- Koncert Happy Jazz Band, warsztaty tańca swingowego

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

11:00
ul. Dmowskiego - skwer między "deską" a Przedszkolem 44
"Sprzątamy Łazarz"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: