Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przedświąteczne zagrożenia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przedświąteczne zagrożenia
12-12-2014 07:09   redakcja, Krzysztof Ludwiczak
Przedświąteczny okres jest dla większości poznaniaków porą wzmożonych zakupów, robienia porządków i odświeżania tzw. "starych znajomości". Nie dziwi nas, zatem nagły telefon z życzeniami świątecznymi od wnuczka, który nie odzywał się przez całe miesiące czy siostrzeńca z drugiego końca Polski milczącego przez lata. Niestety wiedzą o tym także grupy przestępcze, które okresy przedświąteczne wykorzystują do powielania swoich dochodów oczywiście w sposób całkowicie nielegalny.

Ofiarami ich najczęściej padają osoby starsze i samotne. Grupy przestępcze nie wybierają swoich osób przypadkowo. Często takie osoby są długo obserwowane a na ich temat przestępcy zbierają rozległy wywiad. Najczęściej wykorzystywanymi metodami jest metoda „na wnuczka” i ostatnio bardzo popularna „na policjanta” czy też kompilacje obu tych metod.

Pomimo wielu apeli policji nadal te metody niestety wykazują wysoką skuteczność, gdyż ludzie samotni i starsi często tęsknią za kontaktami z rodziną zarówno bliższą, ale także i tą dalszą. Cieszą się, zatem że nagle odzywa się do nich wnuk, siostrzeniec czy syn kuzyna z drugiego końca kraju niezależnie od tego czy go pamiętają czy też nie za bardzo. Przyjęło się powszechnie, stereotypowe mniemanie, że grupa społeczna emerytów i rencistów z zasady jest grupą niezamożną.

Na nasze nieszczęście wywiad przestępczy wie, kogo może zaatakować wybierając albo tych bardziej zamożnych, albo tych bardziej naiwnych. Nie szkodzi, że ofiara nie ma pieniędzy, ale może mieć coś równie cennego dla przestępców tj. zdolność kredytową. Gdy „wnuczek” wyczuje, że rozmówca nie ma pieniędzy lub babcia się wzbrania przed pożyczką wtedy uruchamia tzw. „policjanta”, który dzwoni kilka godzin czy dni później, mówiąc, że „wnuk”, z którym wcześniej rozmawiała ma kłopoty i pilnie potrzebne jest np. 20 tys. zł na wykup go z więzienia czy z rąk porywaczy. A nuż babcia pójdzie po kredyt do jednego czy kilku banków a jak już podpiszę umowę z bankiem to ona będzie musiała te Kredyty spłacać. Apelujemy nie dajcie się zwieść!!

Pilnujcie siebie i swoich sąsiadów, informujcie ich o tym, że takie procedery mają miejsce w Poznaniu a w ostatnim czasie nawet na Łazarzu. Wiarygodność każdego policjanta można łatwo zweryfikować zapisując jego imię i nazwisko a następnie wykonując telefon na alarmowy nr 997. W takich przypadkach policja zawsze doradzi jak się zachować a w razie konieczności szybko przyśle patrol.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: