Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarz... i nie ma tak łatwo" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarz... i nie ma tak łatwo"
10-12-2014 07:24   Janusz Ludwiczak
Przemek Sowiński, mieszkający od dwóch lat w Poznaniu, założyciel Galerii Łęctwo przy ul. Łukaszewicza i zainspirowany Łazarzem, zwłaszcza Dolnym postanowił stworzyć logotyp dzielnicy, który następnie zamieścił na ekologicznych torbach z sitodruku. Inspiracją do działań było hasło w negatywnym znaczeniu, które ktoś namalował w Ogrodzie Łazarz.

Pochodzący z Inowrocławia Przemysław Sowiński od dwóch lat mieszka w Poznaniu. Zainspirował go Łazarz, który ma niepowtarzalny klimat, nawet do tego stopnia, że w pustostanie przy ul. Łukaszewicza 1 otworzył jesienią Galerię Łęctwo, nowe kulturalne miejsce na "Dolnym" Łazarzu, w którym mają odbywać się wystawy fotograficzne, performance, warsztaty kulturalne i inne wydarzenia.

W Poznaniu mieszkam od dwóch lat. Mieszka mi się świetnie w tym mieście. Zaciekawił mnie bardzo Łazarz. Gdy razem z dziewczyną szukaliśmy mieszkania to przeszedłem prawie cały Poznań na pieszo. Potrafiłem przejść nawet kilka kilometrów na własnych nogach z Franowa na Jeżyce. Zwiedziałem Chwaliszewo czy Wildę. Łazarz uderzył mnie tym, jak bardzo żywa jest ta dzielnica. Podoba mi się szczególnie Dolny Łazarz, jego niepowtarzalny klimat, swój charakter. Przypomina on małe miasteczko żyjące swoim życiem. Niesamowity charakter ma Rynek Łazarski, na którym mogę zjeść kiełbasę na tacce, porozmawiać z mieszkańcami, którzy się stąd wywodzą. Łazarz można porównać do warszawskiej Pragi. Duży potencjał mają budynki kolejowe - mówi Przemysław Sowiński.

Latem razem z moją dziewczyną zaangażowaliśmy się w projekt Generatora Malta przy realizacji Ogrodu Łazarz. Na ścianie garażu, gdzie malowano bazgroły i szpecące graffiti powstała tablica, na której można malować kredą.Na drugi dzień poszedłem zobaczyć jak to wygląda. Wszystko zostało popisane, pojawiły się różne obraźliwe hasła jak "poj... Was", "jeb... Was i Wasz ch... ogródek". Ktoś dopisał również hasło "Łazarz - i nie ma tak łatwo". Spodobało mi się właśnie to ostatnie hasło. Pokazuje to, że niektórzy nie chcą zmian. To hasło można przekuć w pozytywny aspekt, tworzyć jakiś znak, z którym mieszkańcy mogą się utożsamiać - dodaje Przemysław Sowiński.

Tym samym Przemek wpadł na pomysł stworzenia nietypowego logo Łazarza z hasłem "... i nie ma tak łatwo". Logo znalazło się na ekologicznych torbach z sitodruku, które rozeszły się błyskawicznie wśród znajomych czy klientów Zielonych Soków - nowej kawiarni i restauracji ze zdrową żywnością, która powstała na rogu ulic Łukaszewicza i Mottego.

Logo to ma charakter Łazarza, nieregularnych, poprzecinanych ulic. Jest również tagiem subkultowym, który pojawia się na Łazarzu. Zaprojektowanie logo zajęło mi pół dnia. Nie miałem planu, by masowo to rozprzestrzeniać. Zrobiłem 20 torb ekologicznych z sitodruku. Rozdałem je wśród znajomych, sąsiadów. Siatka ta spodobała się m.in. w kawiarni Zielone Soki. Być może wykonam więcej torb, może pojawią się również koszulki - opowiada Przemysław Sowiński.

Przemek, który wywodzi się z Inowrocławia zanim zamieszkał w Poznaniu studiował w Kaliszu. Później przez siedem lat przebywał w Londynie. Póki co nie planuje on opuszczenia Łazarza.


Komentarze (11)

17-12-2014 22:01:29
mateusz
torby juz w drodze do Poznania ;D Chetnych zapraszam do kontaktu z Przemkiem albo do zagladniecia do Zielonych sokow w poniedzialek
11-12-2014 19:40:52
bobik
Dobre logo. Hasło oddaje klimat dzielnicy. Czekamy na więcej. Tak się tworzy wizerunek dzielnic, czy całych miast.
11-12-2014 13:38:47
Szymon
Zapotrzebowanie na torby rośnie- ja też zakupie chętnie!:)
10-12-2014 15:25:14
kaśka
Panie Przemysławie musi Pan więcej zrobić tych torb, bo ja też jestem chętna przynajmniej na 5.
10-12-2014 11:25:28
Roman Modrzynski
Udało mi sie kupic ,Pan Przemek i inni wniesli nowy wiatr na Łazarz.Trzymajmy kciuki aby tu zostali bo jak zwykle sciany urzedowe sa grube .Pozdrawiam
10-12-2014 10:52:08
JS
Można było kupić w Zielonych sokach przy Mottego 7. Może jeszcze mają, a jeśli nie, to i tak polecam odwiedzić i coś na miejscu skonsumować :)
10-12-2014 10:28:12
ivy
również chcę!!! :)
10-12-2014 09:57:18
Mieszkaniec Łukaszewicza
Brawo, trzymam kciuki.
10-12-2014 09:51:57
Hania
Chetnie kupilabym pare takich toreb pod choinke. Bardzo fajne !
10-12-2014 09:46:45
paramido
świetna inicjatywa. pozytywny człowiek. z tekstu jednak wynika, że chyba nie mieszka na Łazarzu, tylko go zaciekawił i pracuje tutaj. Jeśli tak jest naprawdę, to pytanie, dlaczego po długich poszukiwaniach nie wybrał tej dzielnicy do życia..
10-12-2014 08:53:45
Magda
Aaa też taką chcę, jak się skontaktował z Przemem?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

maj

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

18:30
Łazarz
25. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek muzyczny w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem.

21

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Spektakl dla dzieci pt."O królu Nic Nie Robię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
- organizatorzy proszą o przyniesienie swoich siedzisk (poduszka, karimata, kocyk)
Wstęp wolny pod warunkiem zachowan

24

maj

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: