Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jeszcze trzy lata temu zielona, porośnięta drzewami ul. Roosevelta zamieniła się w betonową pustynię - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jeszcze trzy lata temu zielona, porośnięta drzewami ul. Roosevelta zamieniła się w betonową pustynię
09-12-2014 07:19   Janusz Ludwiczak
Jeszcze latem 2011 roku wzdłuż ulicy Roosevelta rosło kilkanaście drzew i krzewów. Po przebudowie na Euro2012 arteria ta zamieniła się w sześciopasmową autostradę w centrum miasta, przy której nie ma żadnej zieleni - ani jednego drzewa i krzewu.

We wrześniu 2011 roku rozpoczął się I etap przebudowy węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera, a ściślej ulicy Roosevelta pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostem Dworcowym. W ramach inwestycji zbudzono starą estakadę i wybudowano nową konstrukcję. Na ulicy Roosevelta powstały trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Nie posadzono jednak ani jednego drzewa, krzewu czy kwiatów.

Przebudowa ulicy Roosevelta pomiędzy Rondem Kaponiera a Mostem Dworcowym została już zakończona. Nie przewidujemy nasadzeń zieleni. Obecnie prowadzone są prace na odcinku od Mostu Uniwersyteckiego do Mostu Teatralnego w związku z przebudową węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Ulica Roosevelta zamieniła się tym samym w betonową pustynię.

Ulica Roosevelta faktycznie stała się autostradą w centrum miasta. Tendencja jeśli chodzi o śródmieścia w polskich i europejskich miastach jest odwrotna. Ulice są uspokajane, pasy zwężane, tak aby ta realna prędkość jazdy w mieście spadała. Całkowicie oddanie do użytku całej ulicy Roosevelta wraz z Rondem Kaponiera ma nastąpić w listopadzie 2015 roku. Takie betonowanie miasta niczemu dobremu nie służy. Przyrodą i zielonymi płucami na pewno nie są granitowe krawężniki, chodniki i asfalt. Ludzie lubią przebywać w otoczeniu przyrody. Być może jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta będzie zwężenie o jeden pas ulicy Roosevelta, a w ich miejscu powstanie zieleń - wskazuje Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Zieleń powinna być elementem takich ulic. Po co ulica Roosevelta została poszerzona, skoro i tak nie ma miejsca aby udrażniać tą arterię dalej. Trzeba byłoby zburzyć kamienice, co jest bez sensu. Trzeba dążyć do uspokojenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Po co poszerzano ulicę Roosevelta skoro nie ma dalej ujścia - zauważa Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.


Komentarze (3)

11-12-2014 01:08:26
Szczur
Przy okazji szlag trafił nastawnię PO3 w wykopie. Ale wszak dla naszych technokratów poniemieckie budownictwo kolejowe to żaden zabytek.... Inna sprawa, że przeprowadzenie torów do Dworca Zachodniego dołem wymagało miejsca. Nie trzeba było jednak rezygnować z zieleni. No, ale zieleń do dla naszego ZDM-u tylko kłopot - trzeba ją utrzymywać i zajmuje potencjalne pasy ruchu lub miejsca parkingowe.
09-12-2014 22:28:14
TOMI
To bardzo smutny widok - najbardziej żal robinii, w których nawet śpiewały słowiki ! To , że trwa budowa /przebudowa Kaponiery - jeszcze nie tłumaczy dlaczego na okolicznych terenach jest tyle śmieci. Nawet dumna wizualizacja przyszłej Kaponiery ( przy hotelu Merkury) ustawiono wśród starych worków, butelek itp. odpadów. Posprzątanie tego terenu nie powinno zająć jednej osobie nie więcej niż kilka godzin ale jaki byłby efekt - ale mamy taki wizerunek miasta.......
09-12-2014 07:46:00
Michu
To są skutki rządów prezydenta Grobelnego. Podobnie wygląda Roosevelta od Kaponiery do Teatralki. Nie mogę też pojąć dlaczego zlikwidowano skręt - dodatkowy tor dla 8-mki???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: