Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Straż Miejska na rzecz bezpieczeństwa dzieci w "Dziewięćdziesiątce" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Straż Miejska na rzecz bezpieczeństwa dzieci w "Dziewięćdziesiątce"
03-12-2014 12:52   redakcja, Straż Miejska
Od roku szkolnego 2006/2007 w Szkole Podstawowej nr 90 przy ul. Chociszewskiego realizowany jest program "Świetlica naszej Szkoły i Straż Miejska Miasta Poznania na rzecz bezpieczeństwa dzieci". Raz w miesiącu, autorki programu prowadzą grupowe zajęcia, w których uczestniczą uczniowie z klas 1 - 3 przebywający w szkolnej świetlicy. Pakiet tematyczny zajęć realizowanych w poszczególnych miesiącach jest dostosowany do sytuacji i potencjalnych zagrożeń, w których mogą się znaleźć dzieci, jest również adekwatny do pory roku i "rytmu roku szkolnego".

Problematyka zajęć realizowanych w formie pogadanek, ćwiczeń, warsztatów, czy też zajęć praktycznych w pobliżu szkoły, obejmuje np. bezpieczeństwo pieszych, bezpieczeństwo podczas podróży, w domu , szkole, czy też podczas wypoczynku zarówno zimowego, jak i letniego. Realizacja projektu często jest wsparta przez policyjnego specjalistę ds. nieletnich, strażaka, psychologa. Warto nadmienić, że pozytywne efekty płynące z realizacji Programu są w części zasługą wychowawców i nauczycieli utrwalających wiedzę i doskonalących umiejętności uczniów podczas innych zajęć lekcyjnych. W obiektywnej ocenie zauważalnymi są wzrost poczucia bezpieczeństwa uczniów w ruchu drogowym, w środowisku rówieśniczym.

Listopadowe zajęcia obejmowały zagadnienia dotyczące umiejętności zachowania się na miejscu zdarzenia, rozpoznania zagrożenia, oceny sytuacji i telefonicznego wezwania pomocy służb ratunkowych. Zajęcia prowadzono w formie ćwiczeń z wykorzystaniem rekwizytów. W drugiej części zainscenizowano scenki przedstawiające możliwe zagrożenia dla dziecka ze strony osoby nieznanej. Uczestnicy zajęć samodzielnie musieli rozpoznać zagrożenie bezpieczeństwa ze strony "obcego", przeciwdziałać jego intencjom i zwrócić się o pomoc, najczęściej telefonicznie do służb ratunkowych.

Zajęcia grudniowe poświęcono bezpiecznym, zimowym zabawom na śniegu i lodzie. Rozmawiano także o bezpieczeństwie podczas używania fajerwerków, których efekty można oglądać tylko i wyłącznie w towarzystwie dorosłych, mogących je zakupić i "odpalać".

Podczas zajęć kształtowane są umiejętności wypowiadania się i słuchania innych. Rozwijane jest u uczniów myślenie przyczynowo - skutkowe. Uczniowie uważnie słuchają oraz umieją i potrafią odpowiedzieć na zadawane im pytania. Uczeń wie, że należy przestrzegać bezpieczeństwa w różnych miejscach i okolicznościach. Poprzez rozmowę, zabawę dydaktyczną, pokaz (scenki sytuacyjne), ćwiczenia praktyczne, za pomocą rozsypanki wyrazowej, czy doskonalenie posługiwania się dostępnymi środkami łączności - można osiągnąć rozbudzanie kreatywności u uczniów, niezbędne na każdym etapie edukacji.

Katarzyna Link wychowawca szkolnej świetlicy SP 90
Edyta Macutkiewicz strażnik szkolny SMMP Referat Grunwald


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: