Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chcą, by Łazarz stał się poznańską dzielnicą kulturalną - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chcą, by Łazarz stał się poznańską dzielnicą kulturalną
09-12-2014 22:55   Janusz Ludwiczak
Ulica Głogowska, Kanałowa, Graniczna i Łukaszewicza - ulicami galerii sztuki, kawiarni, designu i sal prób, Małeckiego - ulicą uspokojonego ruchu. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej - miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z możliwością wypoczynku, darmowych wykładów i tymczasowych ekspozycji, a także kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Kanałową z Wildą - to pomysł autorów akcji "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", który może sprawić, że Łazarz stanie się poznańską dzielnicą artystyczną.

Kilka instytucji kulturalnych, w tym Galeria Raczej, Galeria Łęctwo, Galeria Muzalewska, Klub Osiedlowy "Krąg", stowarzyszenie Komitywa, Kolektyw Kąpielisko czy Generator Malta - Ogród Łazarz poparli inicjatywę stworzenia w dzielnicy Otwartej Strefy Kultury, tym samym Łazarz miałby stać się poznańską dzielnicą artystyczną.

Głównym celem jest poczynienie pierwszego kroku w celu rewitalizacji dzielnicy Łazarz, zwłaszcza jej wschodniej części z możliwością utworzenia strefy kultury w rejonie ulic Głogowskiej i Małeckiego, skupiającej galerie sztuki, pracownie artystyczne i organizacje kulturalne - wyjaśnia Łukasz Trusewicz, pomysłodawca stworzenia poznańskiej dzielnicy artystycznej na Łazarzu.

Jak dotąd dzielnica Łazarz pozostaje właściwie odcięta od różnego rodzaju inicjatyw, pomysłów czy realizacji, które mogą decydować nie tylko o estetyce miejsca, ale również kreować atmosferę oraz poczucie przynależności wśród mieszkańców. Przelotowy charakter ulicy Głogowskiej, brak lewoskrętu w kierunku wschodniej części dzielnicy, czy brak bezpośredniego połączenia z Wildą (nie licząc ul. Hetmańskiej) potęguje nie tylko w sensie symbolicznym izolację tego obszaru, a także generuje negatywne następstwa takie jak olbrzymia ilość pustostanów, brak remontów dróg i chodników, masowy odpływ przedsiębiorców, wyludnienie. Z drugiej jednak strony dzielnica charakteryzuje się niezwykłym wręcz potencjałem, który przy minimalnym wsparciu ze strony miasta, można wydobyć. Obserwacja działalności nielicznych galerii sztuki, kawiarni, czy inicjatyw o charakterze kulturalnym wskazuje na ogromne zainteresowanie ze strony lokalnych mieszkańców oraz tych mieszkających poza Łazarzem - argumentuje Agnieszka Szablikowska, koordynator porozumienia "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".

Pomysłodawcy chcieliby opracować wspólny plan działania, który pozwoli na utworzenie szeregu nowych miejsc takich jak galerie, pracownie i kawiarnie w ten sposób przyczyniając się do rewitalizacji zwłaszcza rejonu tzw. dolnego Łazarza (w rejonie ulic Małeckiego, Kanałowej, Gąsiorowskich itd.).

Inicjatorzy stworzenia na Łazarzu Otwartej Strefy Kultury chcieliby, by na ulicach Głogowskiej, Kanałowej, Granicznej i Łukaszewicza powstały galerie sztuki, kawiarnie, sale prób i designu, a ulica Małeckiego stała ulicą uspokojonego ruchu. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej miałby być miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z możliwością wypoczynku, darmowych wykładów i tymczasowych ekspozycji, a także docelowo wybudowana zostałaby kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Kanałową z Wildą. W ramach porozumienia podjęta ma zostać współpraca z miastem, w celu opracowania koncepcji preferencyjnych warunków najmu miejskich lokali znajdujących się w tym rejonie.

Pomysłodawcy stworzenia z Łazarza poznańskiej dzielnicy artystycznej zapytali o to stanowisko kandydatów na prezydenta Poznania. Oto odpowiedzi jakie uzyskali:

W imieniu prezydenta Ryszarda Grobelnego pragnę poinformować, że Miasto Poznań jest zainteresowane współpracą przy tego typu oddolnych inicjatywach - objaśnia Anna Ciamciak, rzecznik prasowy Komitetu Wyborczego Wyborców Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

Jestem zwolennikiem "kultury dla mas", podobnie jak ze sportem - nie chcę stwarzać warunków tylko do jego oglądania, ale także do jego uprawiania. Sztuka powinna być powszechna, takie oddolne inicjatywy to dla mnie coś, co trzeba wspierać. Jestem zwolennikiem szukania kompromisów, wspólnych celów i wspólnego działania. Bardzo podoba mi się Państwa inicjatywa, chciałbym, aby było ich więcej w naszym mieście i zawsze będę je wspierał jako prezydent - odpowiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent elekt.

Pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące projektu wraz z zainteresowanymi organizacjami, mieszkańcami, artystami odbędzie się w środę, 10 grudnia o godz. 18:00 w dawnym Hortexie przy ul. Głogowskiej 29.


Komentarze (22)

10-12-2014 08:09:45
Roman Modrzynski
Dzis spotkanie jestem bardzo ciekawy kto z władz miasta lub dzielnicy przybędzie
10-12-2014 06:48:39
voitas
Sprawa jest słuszna a pomysł godny realizacji. Ale niestety przewiduję, że niewykonalny. Skończy się jak zawsze - skąd wziąć na to pieniądze? Sprzedaż kamienic okazała się niezbyt udanym pomysłem. Ok - są one odnowione i bardzo ładnie wyglądają - "życia" chyba jednak nie wniosły.
03-12-2014 15:09:27
Bazyli
Na Łazarzu najpierw trzeba zrobić PORZĄDEK, bo BRUD I SYF wyziera z każdych z tych ulic na Rynku Łazarskim i ulicach sąsiednich. Wtedy dopiero będzie można mówić o KULTURZE! Kultura nie może być tam, gdzie papiery i folie leżą na ulicach, targowisko nie sprzątane całe dnie (może tylko nocami znikają śmieci, by się na nowo pojawić kolejnego popołudnia), gdzie ohydne kontenery na śmieci a przy nich wysypane odpadki, gdzie zwisające postrżępione plandeki na rozlatujących się straganach. Najlepszym obrazem tej "kultury" są pijani bywalcy straganów, którzy bez względu na pogodę i dzień tygonia przesiadują pod straganami niczym pod kawiarnianymi parasolami i "kulturalnie" wypowiadają najohydniejsze wulgaryzmy. "Kulturalnie" niektórzy podpici się załatwiają pod straganami lub na sąsiednich ulicach, o których mowa w artykule. Super "kulturalny" jest też skwerek w okolicach Rynek-Lodowa-Rynek (tzw. Lejek), gdzie kiedyś inni (albo ci sami radni) wymyślili ławeczki i roślinki. Tam trzeba się przejść i obejrzeć tę KULTURĘ: (kupy psie, śmieci, butelki i panowie po kilku piwach...) NAJPIERW CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK = ZAUWAŻYĆ PRAWDZIWE PROBLEMY MIESZKAŃCOW ŁAZARZA. OD KULTURY JEST KLUB OSIEDLOWY "KRĄG" (zresztą działający od lat wzorowo) Na Małeckiego i Granicznej pełno psich kup, a samochód zostawić aż strach...
03-12-2014 12:50:15
Hania
Do Goniek: Na Gornym Lazarzu jest bardzo fajny bar/kafejka nazywa sie "Przymiarka" mozna tam znalezc menu bardzo roznorodne, ceny sa jak dla mnie troche w gornej strefie ale co ja sie znam, moze to normalne. Ja jestem z pokolenia gospodarnego finansowo :) "Przymiarka jest na rogu ul.Druzbackiej i Wyspianskiego, jadlam tam we wrzesniu czy pazdzierniku nalesniki byly bardzo dobre. Obsluga mila. Latem do poznej jesieni wystawiaja stoliczki na zewnatrz. Warto zajrzec o ocenic.
03-12-2014 12:10:32
goniek
oj przydałoby się, żeby kultura powróciła na łazarz. suknie ślubne, banki, salony gier i erotyki , na każdym rogu jak nie żabka to biedronka. nie ma miejsca urokliwego, spokojnego, klimatycznego aby wpaść np. na kawę i ciacho, pyry z gzikiem, szare kluchy z kapustą albo najzwyklejsze, tradycyjne kakao. maleńkimi kroczkami wchodzi życie do hortexu. na jak długo? magnolia jest do wzięcia tylko, że zkzl za czynsz liczy sobie astronomiczne kwoty, a sołtysówka? był to przepiękny obiekt i mógłby być ale właściciel ma go w d... i nie robią na nim wrażenia nakazy zabezpieczenia, wyremontowania itd. czy nie ma żadnego § aby i tę kwestię wyprostować dla dobra łazarza? wg mnie i magnolia i sołtysówka spełniałyby w 100% rolę dla szeroko rozumianej kultury i dla tych młodszych i tych nieco starszych i tych bardzo dojrzałych ludzi. życzę powodzenia i trzymam kciuki za realizację zadań a włodarzy miasta za słowo, że będą wspierać nie dobrym słowem tylko i dorzucą solidną kasę tak jak obiecali. bo gadania blebleble to mamy dosyć teraz czekamy na konkrety.
03-12-2014 10:39:24
Roman Modrzynski
temat ul Kolerjowej był poruszany podczas debaty przed wyborami padły słowa ze beda prace czas pokaze jak zawsze czy słowa zamienia sie w czyny
03-12-2014 10:07:00
mieszkaniec
Pomysł dobry, ale z wykonaniem może być gorzej. Pomysłodawcom przypomnę, że to nie jest łatwy rejon, wystarczy zobaczyć co dzieje się co roku w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.
03-12-2014 09:31:53
Mieszkanka
Bardzo interesuje mnie, czy ktoś z nowych przypomni sobie o ulicy Kolejowej. Przez 16 lat nie zrobił tego p. Grobelny, zobaczymy kiedy przypomni sobie o tej ulicy i jej mieszkańcach p Jaśkowiaki jego ludzie. Ciekawe, czy w ogóle wie o istnieniu tej ulicy w Poznaniu.
03-12-2014 09:22:57
Roman Modrzynski
Super pomysł ,będę amatorsko im pomagał jak umiem,zresztą był to jeden z punktów programu do Rady Miasta.Czas pokaze czy słowa zamienia sie w czyny.Póki co sprawy bardzo prozaiczne jak naprawa pieca w pomieszczeniach byłego Hortexu nie znajdują odzewu Ciekawe kto z osób decyzyjnych będzie na zebraniu 10 grudnia Chce tez spróbowac swych sił w Radzie osiedla aby promować Łazarz,jednak potrzeba dużo dobrej woli i checi pomocy ze strony władz
02-12-2014 22:31:46
M.Łazarz
Dzisiaj w Klubie "Krąg" w spotkaniu Komisji Społeczno-kulturalnej Rady Osiedla Łazarz spotkaliśmy się z przedstawicielami Kasztelanii Ostrowskiej i Galerii Raczej.Wspaniali młodzi ludzie, z wspaniałymi pomysłami na aranżację przestrzeni Łazarza. Kibicujemy ich pomysłom,będziemy wspierać i pomagać . Temat już zgłosiłam Radnemu Mariuszowi Wiśniewskiemu do konsultacji na Komisji Rewitalizacji ( mając nadzieję że Komisja będzie prężnie działać w tej kadencji )
02-12-2014 21:07:05
w
To wydaje się niemożliwe do zrealizowania... tym bardziej trzymam kciuki i życzę powodzenia w starciu z rzeczywistością!;)
02-12-2014 21:04:48
ja
Pomysł dobry, bo tylko młodzi z determinacją i pasją są wstanie tu coś zdziałać, dlatego popieram! Jednocześnie potrzeba pracy od podstaw, aby dolny Łazarz nie kojarzył się tylko z pijakami, bezdomnymi i zbieraczami surowców wtórnych, a odpowiedzialni za czystość sprzatali regularnie, a nawet bardziej niż regularnie (patrz Biedronka przy Strusia, gdzie ulica jest bardziej zaśmiecona niż, gdy nie bylo użytkownika). Uważam, że szansą dla tej częsci Łazarza jest tez drobne rzemiosło i usługi (przetrwali tylko szewcy, a przecież Poznaniacy mogliby mieć zakodowane, że tu można znależć stolarza, ślusarza, kaletnika (niestety już go nie ma) itp., a nie tylko suknie ślubne. O księgarni nie wspomnę, bo pożegnaliśmy niedawno przeostatnią. Nie wiem, co wygania te drobne punkty, czynsze, czy brak obrotów. A budynek Budmetu na Kolejowej zaadoptowałabym na potrzeby uczelni artystycznej, na pzrzykład tej z Głogowskiej, ale to już marzenia ściętej głowy.
02-12-2014 20:51:57
Łazarska Babcia
Wypraszam sobie, Łazarz to nie tylko babcie i penerstwo. Mnóstwo młodych ludzi ludzi się osiedla. A nawet gdyby była to tylko starsza grupa wiekowa,to kto powiedział,że są stetryczałe i nie będą miały ochoty uczestniczyć w takich przedsięwzięciach- młodość jest stanem ducha i nie zależy od wieku metrykalnego. Kibicuję takim inicjatywom-należy przyklaskiwać zapałowi a nie siedzieć i marudzić. A do :paramido: nie od razu Poznań zbudowano. I jeszcze jedno- Kultura nie musi być droga. Trzymam kciuki:-)
02-12-2014 19:47:13
JS
Rozbawiły mnie zaznaczone na jednej z plansz dwa punkty gastronomiczne na rogu Kanałowa/Małeckiego. Chodzi o Żabkę i całodobową melinę?
02-12-2014 18:42:07
paramido
Ciekawe jak sie do tego zabiorą, bo ogólnikowy pomysł i chęci nie wystarczą. Potrzebny plan, małe kroczki, niski czynsz, ciekawe angażujące przez cały rok inicjatywy, miejsce do zaparkowania (tak, bo łazarzanie to, jak ktoś zauważył, w dużym stopniu babcie i penerstwo). Marzenia o tym, ze ludzie dojadą tramwajem, to fantazje...
02-12-2014 17:59:17
emeryt
Bardzo ciekawa inicjatywa, tylko nasuwa się pytanie dla kogo i za ile. Łazarz to rejon ludzi starszych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Starsi mieszkańcy zapewne pamiętają łazarskie kawiarnie. Dzisiaj ich niema. Spotkanie w Hortexie który też padł. Niestety obecne ceny zniszczą prawie każdy zalążek kultury. Obym się jednak mylił.
02-12-2014 17:02:08
morlock
Ps. Qultura pełnym pyskiem jak gruz na łby spada, a przy winklu z Lejkiem jak ktoś narzygał tak haft zalega przez tydzień. Ta wasza "kultura" snoby spod bunkra.
02-12-2014 16:50:01
morlock
A Konrad Fiałkowski śmieje się do rozpuku z tej swojej chmurki. (Już choćby z prób publikowania postów na tym portalu- Paradyzja pełnym pyskiem). Jeszcze metro pod Rynkiem Łazarskim i rzeźby w każdej piwnicy podczas gdy pyrów w czasie mrozów nie ma gdzie kupić.
02-12-2014 14:42:28
Mariusz
Kładka rowerowa - 100 proc. poparcia
02-12-2014 14:39:57
kaśka
"Miasto Poznań jest zainteresowane współpracą przy tego typu oddolnych inicjatywach" - odpowiedz lakioiczna, ogolnikowa. I pan Ryszard Grobelny mialby rzadzic przez 20 lat. Czlowiek bez wizji. To dzieki niemu mamy tyle pustostanow, a Glogowska umarla. Ale p. Ryszardzie wiecej galerii handlowych. Swoja droga czy Galeria Malta zbankrutuje po wybudowaniu Laciny???
02-12-2014 14:25:44
Iskierka
Doskonały pomysł. 3mam kciuki.
02-12-2014 14:08:59
Ania
Doskonały pomysł. Czas na naprawianie tego do czego doprowadziły rządy Grobelnego i jego urzędników.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: