Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybory samorządowe oczami eksperta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wybory samorządowe oczami eksperta
08-11-2014 09:15   Redakcja
Debaty, plakaty, prezydencki łańcuszek na Facebooku…. gorący okres kampanii wyborczych trwa. Pozostało już niewiele czasu, by nakłonić wyborców na oddanie głosu na konkretnego kandydata. Jednak te kilka dni, które zostało do wyborów samorządowych, może okazać się niewystarczające, aby przekonać do siebie głosujących. Cechą wszystkich wyborów do tej pory jest to, że nie mamy mężów stanu, a polityków, którzy myślą jedynie o tym, jak wygrać kolejne wybory. Mąż stanu oczywiście też chce wygrać wybory, ale przede wszystkim chce coś zrobić, chce coś zmienić – komentuje dr Krzysztof Gołata z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Od blisko dwóch miesięcy obserwujemy wzmożoną kampanię wyborczą kandydatów do wybranych samorządów. To czy tegoroczna kampania była skuteczna, poszczególni kandydaci przekonają się tuż po wyborach. Jednak to czy ta kampania była ciekawa i zaskakująca – już teraz oceniają specjaliści od marketingu politycznego. Ci są zgodni, że w tym roku kampania jest wyjątkowo nudna.

Wszyscy ubiegający się o mandat skupili się na jednym celu – odsunięciu rządzących od władzy. Kandydaci zapomnieli jednak, że w kampanii nie chodzi jedynie o „oczernienie” kontrkandydata, a również, a właściwie przede wszystkim, o zaprezentowanie siebie i swojego programu wyborczego – ocenia dr Krzysztof Gołata z Katedry Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

I właśnie z programem wyborczym mają problem tegoroczni kandydaci – większość z nich opracowując swój program myśli jednokadencyjnie.

Kandydaci powinni pokazać nam, jak miasto/gmina/powiat będzie wyglądało za 5, 10 czy 20 lat. Cechą wszystkich wyborów do tej pory jest to, że nie mamy mężów stanu, a polityków, którzy myślą jedynie o tym, jak wygrać kolejne wybory. Mąż stanu oczywiście też chce wygrać wybory, ale przede wszystkim chce coś zrobić, chce coś zmienić – zaznacza dr Krzysztof Gołata.

Okres kampanii wyborczej jest zdecydowanie zbyt krótki. Dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w polityce, dwumiesięczna kampania to zdecydowanie za mało czasu, by przekonać do siebie wyborców. Jak podkreśla ekspert UEP, kluczowe jest by swoją kampanię prowadzić przez cały okres między wyborami, a zatem przez 4 lata. Wówczas zwiększamy swoje szanse w kolejnych wyborach samorządowych.

Wtedy wyborcy zobaczą, że ten kandydat przyczynił się do utworzenia ścieżki rowerowej, remontu drogi, etc. Unikniemy wówczas sytuacji, gdy wyborcy w kampanii wyborczej (która zazwyczaj trwa ok. miesiąca) widzą kandydata po raz pierwszy. Wyborcy boją się zaryzykować i podczas głosowania najczęściej decydują się postawić znak przy znanej mu osobie - stwierdza ekspert Uniwersytetu Ekonomicznego.

W opinii dr Krzysztofa Gołata z Katedry Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations Uniwersytetu kandydaci, którym nie uda się wygrać wyborów, a nadal myślą o działalności politycznej, powinni wziąć się do pracy tuż po nieudanej kampanii.

Większości ludzi z tych plakatów wyborczych dzień czy dwa dni po wyborach już nie będzie. Część uzna, że jednak nie dla nich ta polityka i odsunie się od życia politycznego, a część stwierdzi, że wróci za 4 lata. I w tym tkwi największy problem kandydujących – podsumowuje dr Krzysztof Gołata.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

09-11-2014 10:28:29
Hania
Do nas, wyborcow nalezy zaangazowanie w zycie dzielnicy, mowie o naszym, malym podworku bo od tego trzeba zaczac. Jesli sie zaangazujemy to i poznamy tych, ktorzy robia cos dla nas, dla dzielnicy i dla miasta. Portal lazarski moze przedstawic sylwetki kandydatow ale przeciez nic wiecej nie moze, jest tylko portalem a i tak uwazam, ze bardzo preznie dzialajacym portalem, fachowo i zawsze na czasie. Redaktorowi nikt za to nie placi, robi to bo CHCE cos zmienic, wlasnie tym, ze pisze o roznych sprawach, sprawach nagannych i godnych pochwaly. Zapytalam 10 osob z mojego grona kto idzie na wybory, tylko 1 osoba powiedziala, ze idzie, prosze panstwa jak mozna cos zmienic przy takiej frekwencji ??? Prosze sie przyjrzec innym panstwom, ludzie biora udzial w wyborach bo chca zmian na lepsze a Polak jak zwykle tylko narzeka i biadoli /od wiekow/ ale na wybory nie idzie. Jak mozna cos zmienic takim zachowaniem ? Mamy jeszcze czas na poznanie kandydatow, poczytajmy o nich o ich planach dla Poznania, o ich juz dokonaniach, i podejmijmy decyzje na kogo glosowac, to nie jest skomplikowana sprawa. Tylko my mozemy zmienic stan rzeczy, od nas samych zalezy nasza przyszlosc. Mamy glos wiec go oddajmy i przestanmy biadolic, IDZMY DO WYBOROW !!!
08-11-2014 19:53:48
morlock
Jak będę chciał się pośmiać to popatrzę na (nawet ograny i stary) skecz kabaretowy a podobne komunały ostatnio słyszałem od grubego "emeritusa" z nosowym akcentem. W moim przypadku ekspertem jest MOJE zubożenie (portfel -dla mniej kumatych) i dyskomfort życia zarówno fizycznego jak i kulturalnego w Poznaniu. I ucz Pan nie nas, elektorat, ale było skupić się wcześniej na kandydatach do tak w sumie prestiżowych stołków. Takie "uczył Morcin Morcina " nijak się ma dla nas, szarych czytelników niniejszego portalu. Więc szkoda prądu, ale to moje zdanie.Pozdrawiam!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: