Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem PO na prezydenta Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem PO na prezydenta Poznania
04-11-2014 07:30   Janusz Ludwiczak
Za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę 16 listopada będziemy wybierać nowych miejskich radnych i prezydenta Poznania. Codziennie publikujemy wywiad z osobami ubiegającymi się o fotel gospodarza naszego miasta. Nasza druga rozmowa tym razem z Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem Platformy Obywatelskiej (PO) na prezydenta Poznania.

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na Prezydenta Poznania?
Tylko będąc aktywnym politykiem można zmieniać rzeczywistość. A ja chcę zmienić Poznań. To jest moim celem i marzeniem.

Jak wyobraża Pan współpracę z Radą Miasta, gdy będzie zdominowana przez inną opcję polityczną? Jak Prezydent zamierza wybrnąć z sytuacji braku większości w radzie i poparcia. Jak zamierza Pan przekonać Radę?
Jestem przekonany, iż Platforma Obywatelska będzie dysponować wystarczającą większością.

Czy prezydent miasta tak jak prezydent Polski powinien być tylko przez dwie kadencje?
Tak. Jestem zwolennikiem kadencyjności w samorządzie.


Pytania o Poznań:

Jakich zmian chciałby Pan w Poznaniu? Jakie ma Pan koncepcje rozwoju i wizje przyszłości miasta w najbliższych latach?
Nie da się odpowiedzieć kilkoma zdaniami. Przede wszystkim chciałbym przywrócić Śródmieściu i historycznym dzielnicom Poznania (Łazarz, Jeżyce, Wilda) dawną świetność. Chciałbym przywrócenia ładu przestrzennego, a przede wszystkim zatrzymania procesu wyludniania się Poznania. Poznań ma możliwości konkurowania z podpoznańskimi gminami w zakresie jakości przestrzeni miejskiej.

W jaki sposób chciałby Pan podnieść znaczenie miasta. Jak zmienić opinię o Poznaniu w skali kraju? Opinia o Poznania nie jest zbyt dobra.
Musimy przywrócić Poznaniowi to, z czego zawsze słynął, czyli gospodarność, ład przestrzenny, czystość i porządek. Nie powinniśmy cenzurować kultury i sztuki i unikać takich wpadek, jakie miały miejsce z osiołkami w Starym ZOO.

Jak usprawnić jednostki miejskie, by działały sprawniej i były przyjaźniejsze dla mieszkańca? Czy byłby Pan za połączeniem ZTM i ZDM w jedną jednostkę?
16 lat prezydentury Ryszarda Grobelnego (wcześniej był w Zarządzie Miasta) i przesuwanie przez prezydenta osób, które się nie sprawdziły na inne stanowiska przełożyło się na brak sprawności części miejskich jednostek. Potrzeba świeżego spojrzenia. Na dzisiaj nie uważam za dobry pomysł połączenia ZTM i ZDM.

Czy jest Pan za powstaniem tramwaju na Naramowice i na os. Kopernika? Kiedy inwestycje te mogą być zrealizowane?
Tramwaj na Naramowice powinien być priorytetową inwestycją. W drugiej kolejności tramwaj na os. Kopernika. Obydwie inwestycje powinny być zrealizowane do 2020 roku.

Czy nad Wartą powinien powstać bulwar?
Tak. Należy przywrócić Wartę Poznaniowi. Rzeka powinna być źródłem atrakcji i korzyści dla jego mieszkańców.

Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu i punktu widokowego. Czy i co zamierzałby Pan zmienić w tej kwestii?
Zorganizowałbym konkurs dla mieszkańców Poznania, w którym mieszkańcy zaproponowaliby miejsce dla takiego tarasu widokowego. Sądzę, że jest więcej miast w Polsce, które nie mają tarasu widokowego.

W jaki sposób Poznań ma odzyskać miano najczystszego miasta Polski?
Musimy przeznaczać na utrzymanie czystości przynajmniej porównywalnych środków w stosunku do Krakowa, Wrocławia, czy Gdańska. Do tego należy egzekwować przestrzeganie prawa, czyli karać za zaśmiecanie miasta i stawianie nielegalnych reklam.

Jak stadion miejski może na siebie zarabiać?
Odpowiedzi na to pytanie szukają zarówno we Wrocławiu, jak i w Gdańsku. Nie spodziewam się uzyskania recepty w okresie najbliższych lat. Ważne, by Lech Poznań utrzymał się w czołówce Ekstraklasy. Musimy dbać o sport masowy.

Kiedy przykładem Trójmiasta i Warszawy w Poznaniu może powstać szybka kolej aglomeracyjna? Kiedy jak we Wrocławiu pasażerowie będą mogli na podstawie "sieciówki" i biletów jednorazowych korzystać z pociągów na terenie miasta i okolic?
Kolej aglomeracyjna jest jednym z priorytetów inwestycyjnych i ma szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych. Mam nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie płacenie PEKĄ za przejazdy PKP na terenie Poznania i okolic. To kwestia dobrej woli współpracy władz Poznania i PKP.


Pytania o Łazarz:

Jak można poprawić funkcjonalność Dworca Głównego i komunikację wokół Poznań Główny? Czy na Moście Dworcowym (przy przystanku tramwajowym oraz na skrzyżowaniu z Głogowską i Roosevelta) powinno powstać naziemne przejście dla pieszych?
Zdecydowanie powinno być wykonane przejście naziemne. Architekci z SARP uważają, iż należy przywrócić kasy w historycznym budynku. Możliwe jest poprawienie istniejących rozwiązań. Po wyborach konieczne jest spotkanie z Zarządem PKP i wypracowanie rozwiązania poprawiającego funkcjonalność Dworca PKP. Do stołu powinni siąść architekci, zarząd PKP i Prezydent Poznania w celu wypracowania kompleksowego rozwiązania. Być może należy zorganizować konkurs na poprawienie funkcjonalności Dworca PKP?

Czy na Łazarzu powinna być wprowadzona strefa parkowania?
Jestem za wprowadzeniem strefy na Łazarzu. Na Jeżycach poprawiło to w znaczącym stopniu komfort życia mieszkańców.

W tym roku udało się wyremontować pływalnię letnią w Parku Kasprowicza, która w zeszłym roku z powodu złego stanu technicznego była zamknięta. Co można zrobić z tym obiektem? Czy są szanse na dalszy remont pływalni, a nawet powstanie krytego basenu?
Konieczne są inwestycje, które pozwolą mieszkańcom Łazarza na dostęp do aktywnego wypoczynku i rekreacji w pobliżu miejsca zamieszkania.

Co można zrobić z Rynkiem Łazarskim, by nie przypominał XIX-wiecznego jarmarku. Targowisko jest w katastrofalnym stanie, maleje również liczba kupujących. Jaką ma Pan receptę?
Rewitalizacja Łazarza powinna się zacząć od miejsca, które kiedyś było jego sercem, czyli od Rynku Łazarskiego. Po pierwsze należy obniżyć opłaty dla kupców. Po drugie należy sprzątać Rynek i to codziennie (kiedyś MPO o 15 sprzątało Rynek codziennie). Po trzecie należy zainwestować w poprawę estetyki Rynku Łazarskiego, pomieszczeń dla kupców i straganów. Należy zadbać o bezpieczeństwo w godzinach popołudniowych. Rynek Łazarski ma być wizytówką i sercem Łazarza, a obecnie w godzinach popołudniowych przypomina melinę.

Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
Najważniejszą inwestycją dla Łazarza jest w mojej ocenie Nowa Głogowska. Konieczne jest odciążenie ruchu tranzytowego odbywającego się ulicą Głogowską. Te inwestycje są ze sobą powiązane.

W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o prawie 6 tysięcy mieszkańców. Pod koniec 2012 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz wynosiła 34 579. Dla porównania rok później Łazarz liczy już 28 753 mieszkańców. Oznacza to, że w ciągu jednego roku liczba mieszkańców dzielnicy pomniejszyła się o 5 826 osób. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Wyludnia się nie tylko Łazarz. Dotyczy to całego Poznania. Konieczne są działania, które poprawią komfort mieszkania na Łazarzu. Proces wyludniania się Łazarza powstrzymać może tylko poprawienie warunków życia na Łazarzu obejmujące zarówno stan ulic, możliwości parkowania samochodów, porządek, bezpieczeństwo, jak i dostępność do terenów rekreacyjnych, klubów sportowych. Mieszkanie w kamienicy na Łazarzu może być alternatywą dla domu z ogródkiem na przedmieściach. Konieczna jest kompleksowa rewitalizacja Łazarza. Łazarz był kiedyś najpiękniejszą dzielnicą Poznania. To na Łazarzu są najpiękniejsze kamienice. Ta dzielnica ma olbrzymi potencjał.

Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św. Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych. Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, poprzez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?
Konieczna jest inwestycja w postaci Nowej Głogowskiej. Odciążenie ruchu tranzytowego z Głogowskiej jest warunkiem rewitalizacji tej ulicy.

Co można zrobić z pustostanami?
Część pustostanów należy wykorzystać dla placówek kultury, klubów seniora oraz działalności, które uatrakcyjnią życie na Łazarzu.

Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
Należy słuchać mieszkańców i ich potrzeb. Mam nadzieję, że pan Wągrowski zmieni swoje podejście do postulatów mieszkańców, a jeżeli nie zmieni, to trzeba będzie go zastąpić inną osobą lepiej rozumiejącą potrzeby mieszkańców.

By przejść na drugą stronę ulicy Głogowskiej w rejonie Winklera trzeba pokonać dystans 350 metrów. Rada Osiedla Św. Łazarz postulowała w ZDM, by powstało przejście dla pieszych, na wysokości zajezdni tramwajowej. Takie przejście funkcjonowało podczas przebudowy wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Według Zarządu Dróg Miejskich, by przejście dla pieszych przez ulicę Głogowską od zajezdni do Winklera mogło powstać będzie trzeba na krótkim odcinku zwężyć do jednego pasa, by mogła powstać wysepka dla pieszych. Kolejny problem dotyczy braku przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Podczas przebudowy "krzyżówki" w 2006 r. nie utworzono "pasów" po południowej stronie (od strony Górczyna). Piesi, którzy chcą dostać się np. z przystanku autobusu linii nr 79 w kierunku Dębca na os. Hetmańskie lub przesiąść się na "jedynkę", "siódemkę" lub "jedenastkę", albo też doładować sieciówkę w punkcie ZTM przy ul. Głogowskiej 133 (przy zajezdni) muszą skorzystać aż z trzech przejść dla pieszych i pokonać dodatkowo dystans ponad 150 metrów, a także tracić minuty w oczekiwaniu na zielone światło. Kiedy i czy przejścia te mogą powstać?
Władze miasta powinny się wsłuchać w głos mieszkańców, w szczególności w postulaty Rady Osiedla Łazarz. To radni osiedlowi najlepiej znają potrzeby swojej dzielnicy. Konieczna jest zmiana traktowania pieszych. Dotyczy to wielu miejsc w Poznaniu. Jeżeli chcemy przekonać mieszkańców Poznania do korzystania z komunikacji publicznej, to musimy zmienić podejście do pieszego i te zmiany muszą obejmować przywrócenie chodnikom ich funkcji (mają służyć pieszym, a nie samochodom do parkowania), czasu oczekiwania na zapalenie zielonego światła i poprawy jakości chodników.


Komentarze (2)

05-11-2014 13:31:33
wyborca
PO na śmietnik historii !!!!!!!!!
04-11-2014 13:57:52
eszka
a może parking podziemny pod Rynkiem Łazarskim? Na zachodzie to norma, że pod zabytkowymi rynkami buduje się parkingi podziemne, rewitalizując przy okazji to co na powierzchni... Może mniej aut stałoby na chodnikach - ten widok stanowczo psuje krajobraz Łazarza, obok oczywiście zaniedbanych kamienic... dobrze gdyby ktoś z takim spojrzeniem jak Pan został prezydentem Poznania. Powodzenia!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: