Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prof. Hanna Kóčka-Krenz opowiadała w II LO o archeologii i początkach państwa polskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prof. Hanna Kóčka-Krenz opowiadała w II LO o archeologii i początkach państwa polskiego
30-10-2014 14:07   redakcja, eRTe
O pracy archeologa, rodzinnych tradycjach związanych z tym zawodem oraz swoich największych naukowych osiągnięciach mówiła na kolejnym spotkaniu z cyklu "Śniadanie w Dwójce" profesor Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Profesor Kóčka-Krenz była pytana między innymi o swoją pracę magisterską zatytułowaną "Kabłączki skroniowe z ziem polskich". Ponieważ gość specjalizuje się m. in. w historii wczesnośredniowiecznego złotnictwa była okazja do rozmowy o biżuterii i ozdobach noszonych w czasach pierwszych Piastów. Uczniowie pytali też o studia archeologiczne i perspektywy pracy w tym zawodzie.

Pytana o swoje największe osiągnięcie, czyli odnalezienie rezydencji pierwszych Piastów w tym Palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim zaznaczyła, że waga tego odkrycia polega także na przywróceniu Poznaniowi właściwego znaczenia w historii początków polskiego państwa.

Poznań został jakby troszkę zapomniany, ze względu na rolę Gniezna w organizacji ówczesnego kościoła i te badania nasze przypominają, jaka była pozycja Poznania jako siedziby władcy i politycznego ośrodka kraju - mówiła prof. Hanna Koćka-Krenz.

Nie zabrakło też pytania o specyfikę pracy archeologa. Mimo, iż zdaniem gościa nie wygląda ona jak w filmach przygodowych, to jednak dostarcza czasem sporych emocji. Nie zawsze zresztą pozytywnych, czego dowodem był niedawny wypadek, gdy jedna z jej współpracowniczek została zasypana w zawalonym wykopie choć na szczęście wszystko dobrze się skończyło.


Komentarze (1)

30-10-2014 17:35:52
otemporaomores
Ciekawe. My mieliśmy takie ciekawostki w 7 kl. szk.pdst. i to z wizytą w muzeum Archeologicznym na Starym oraz filmem (tamże) o początkach Słowian w ich salce kinowej. Jeśli tak to teraz wygląda to na 1 Komunię chrześnicy miśka kupię a zegarek i kalkulator jak zda maturę.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: