Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prof. Hanna Kóčka-Krenz opowiadała w II LO o archeologii i początkach państwa polskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prof. Hanna Kóčka-Krenz opowiadała w II LO o archeologii i początkach państwa polskiego
30-10-2014 14:07   redakcja, eRTe
O pracy archeologa, rodzinnych tradycjach związanych z tym zawodem oraz swoich największych naukowych osiągnięciach mówiła na kolejnym spotkaniu z cyklu "Śniadanie w Dwójce" profesor Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Profesor Kóčka-Krenz była pytana między innymi o swoją pracę magisterską zatytułowaną "Kabłączki skroniowe z ziem polskich". Ponieważ gość specjalizuje się m. in. w historii wczesnośredniowiecznego złotnictwa była okazja do rozmowy o biżuterii i ozdobach noszonych w czasach pierwszych Piastów. Uczniowie pytali też o studia archeologiczne i perspektywy pracy w tym zawodzie.

Pytana o swoje największe osiągnięcie, czyli odnalezienie rezydencji pierwszych Piastów w tym Palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim zaznaczyła, że waga tego odkrycia polega także na przywróceniu Poznaniowi właściwego znaczenia w historii początków polskiego państwa.

Poznań został jakby troszkę zapomniany, ze względu na rolę Gniezna w organizacji ówczesnego kościoła i te badania nasze przypominają, jaka była pozycja Poznania jako siedziby władcy i politycznego ośrodka kraju - mówiła prof. Hanna Koćka-Krenz.

Nie zabrakło też pytania o specyfikę pracy archeologa. Mimo, iż zdaniem gościa nie wygląda ona jak w filmach przygodowych, to jednak dostarcza czasem sporych emocji. Nie zawsze zresztą pozytywnych, czego dowodem był niedawny wypadek, gdy jedna z jej współpracowniczek została zasypana w zawalonym wykopie choć na szczęście wszystko dobrze się skończyło.


R E K L A M A

Komentarze (1)

30-10-2014 17:35:52
otemporaomores
Ciekawe. My mieliśmy takie ciekawostki w 7 kl. szk.pdst. i to z wizytą w muzeum Archeologicznym na Starym oraz filmem (tamże) o początkach Słowian w ich salce kinowej. Jeśli tak to teraz wygląda to na 1 Komunię chrześnicy miśka kupię a zegarek i kalkulator jak zda maturę.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: