Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dziewięćdziesiątka" obchodziła 50. urodziny {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dziewięćdziesiątka" obchodziła 50. urodziny {GALERIA ZDJĘĆ}
26-10-2014 01:07   Janusz Ludwiczak
W sobotę 50-lecie istnienia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 90. Jubileusz był doskonałą okazją do spotkań absolwentów z nauczycielami i wspomnień minionych lat. W ramach obchodów na gości czekał urodzinowy tort, prezentacja wystaw poświęconych historii szkoły oraz ostatniego półwiecza. Można było zobaczyć stare zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły nam w czasach PRL i na początku lat 90. Z okazji 50-lecia SP90 zaprezentowano również lipdub szkoły.

12 października 1964 roku odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej nr 90, która była 791. Szkołą - Pomnikiem Tysiąclecia w kraju, 10. w Poznaniu i 2. w dzielnicy Grunwald.

"Dzielnicowy Komitet Front Jedności Narodu i Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Poznaniu przekazały szkolnictwu poznańskiemu w dzielnicy Grunwald jeszcze jedną nową szkołę, w której znalazło miejsce 770 dzieci" - donosiła dzień później poznańska prasa.

Szkoła Podstawowa nr 90 otrzymała imię Wandy Wasilewskiej, pisarki i działaczki komunistycznej, która była patronką do 1989 roku.

W sobotę "Dziewięćdziesiątka" obchodziła swoje 50. urodziny. Najpierw o godz. 11 w Auli Uniwersyteckiej odbył się koncert, w trakcie którego wystąpili obecni uczniowie. Trzy godziny później już w samej szkole odbyło się spotkanie absolwentów. W ramach obchodów na gości czekał urodzinowy tort, prezentacja wystaw poświęconych historii szkoły oraz ostatniego półwiecza. Można było zobaczyć stare zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły nam w czasach PRL i na początku lat 90. Z okazji 50-lecia SP90 zaprezentowano również lipdub szkoły.

Pracę w tej szkole rozpoczęłam pół roku po jej otwarciu. W zeszłym roku przeszłam na emeryturę. Przez te 50 lat zmieniło się wiele, ale dzieci są ciągle te same. Na kolejne 50 lat szkole można życzyć wciąż tych samych nauczycieli i uczniów, których mamy - powiedziała Mirosława Nowaczewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 90 w latach 1965-2013.

W tej szkole przez osiem lat, byłam wicedyrektorem, przez prawie 40 lat pracuję w oświacie. To był dla mnie bardzo ważny czas. Poznałam wyjątkowych ludzi, zarówno po stronie nauczycieli jak i rodziców. Miałam świetnych uczniów, większość z nich pamiętam do dziś. Pamiętam doskonale każdy kąt, każdy remont. Tego się nie zapomina. Przez ostatnie lata szkoła się nie zmieniła, zmienili się nauczyciele, wyposażenie szkoły. Pozostał duch szkoły, kreatywność, twórczość, danie szansy ludziom na rozwój - opowiada Hanna Rajcic-Mergler, dyrektor SP90 w latach 1992-1999, obecnie Wicekurator Oświaty w Poznaniu.

Spędziłam w tej szkole ostatnie ćwierć wieku. Zawsze pozostaną same miłe wspomnienia. Wciąż są kreatywne i wspaniałe dzieci. Sporo się zmieniło. Obecnie mamy postęp, nowoczesność, trudno uniknąć pewnych zmian - twierdzi Anna Nobis, nauczanie wczesnoszkolne.

Wspominam dobrze minione lata. To jest druga szkoła w mojej karierze zawodowej. Czuje się tutaj jak ryba w wodzie. Zmieniło się to, że technika poszła do przodu, mile widziana jest komputeryzacja. Dzieci są jednak przez to trochę zagubione. Jestem szczęśliwa, że doczekałam 50-lecia szkoły i mogę tu jeszcze pracować. Myślę, że zdecydowanie było lepiej, kiedy było osiem klas. Wtedy łatwiej było dotrzeć do ucznia. Przez pięć lat mogłam poznać ucznia, tworzyła się wspólnota - wskazuje Beata Szubert, nauczyciel języka polskiego.

W tej szkole jest wyjątkowa atmosfera, którą tworzą nie tylko uczniowie, ale dobra kadra pedagogiczna. Nauczyciele, którzy tutaj uczyli chętnie do nas wracają. 10, 20 lat temu była to inna szkoła. Wtedy było inne społeczeństwo, które miało większy szacunek do nauczyciela. Teraz są zupełnie inne problemy. Gdy było 8 klas uczniowie starsi opiekowali się młodszymi. Można było lepiej zrealizować program. Dużo zmieniło się w kształceniu, musimy dostosowywać się do obecnych czasów. Kilka lat temu nie było komputerów, tablic interaktywnych. Ułatwia to nam prace. W latach 90. musiałam przygotowywać nuty, szukać książek i ilustracji. Nie zmieniło się jedno - uczniowie wciąż grają na fletach, gitarach, keybordach czy pianinie - zauważa Beata Zasada, zastępca dyrektor Szkoły Podstawowej nr 90, nauczyciel muzyki.

W ciągu 50 lat Szkołę Podstawową nr 90 im. hrabiego Władysława Zamoyskiego ukończyło ponad 6 tysięcy absolwentów, których kształciło 128 nauczycieli. Obecnie do "Dziewięćdziesiątki" uczęszcza 555 uczniów do 26 oddziałów klasowych, których kształci 53 nauczycieli, w tym 15 dyplomowanych oraz 12 pracowników administracji i obsługi.

Z początkiem roku szkolnego 1991/1992 rozpoczęto w szkole wdrażać autorski program muzyczny - powstała pierwsza klasa z programem muzyki. W "Dziewięćdziesiątce" działa m.in. Ruch Młodych Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, a także sekcje sportowe czy Uczniowski Klub Sportowy w judo. Placówka uczestniczy również w europejskim projekcie Comenius.


R E K L A M A

Komentarze (5)

03-11-2014 11:52:02
REDAKCJA
@Uczen.: Szkoła Podstawowa nr 90 nie znajduje się w czystych granicach Łazarza, ale część jej obwodu obejmuje właśnie Łazarz, czego sam jestem przykładem - absolwent "90". Po za tym portal lazarz.pl pisze również często o sprawach sąsiadów. Pozdrawiam.
03-11-2014 09:18:21
M.Łazarz
To prawda że to nie Łazarz ,ale obwód szkoły to w połowie "adresy" łazarskie i dlatego to w połowie łazarska szkoła.
02-11-2014 23:12:33
Uczen.
To nie jest Lazarz tylko Grunwald.
29-10-2014 07:01:16
Negatyw
Pomysł fajny, chociaż nie znalazłem ani jednej fotki rocznika 1976. Te fotki, powinny być dostępne w galerii na www szkoły. Niestety witryna szkoly to (mówiąc delikatnie) jedna wielka żenada...
27-10-2014 10:17:59
slawek
Rocznik 1986-1993 pozdrawiam Pania Szubert.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: