Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Żywy łańcuch przeszedł z Hortexu przez Głogowską do Parku Wilsona - nietypowy performance - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Żywy łańcuch przeszedł z Hortexu przez Głogowską do Parku Wilsona - nietypowy performance
26-10-2014 00:23   Janusz Ludwiczak
Kilkanaście osób trzymających się za ręce przeszło z dawnego Hortexu pod Palmiarnię. W ramach akcji "Perfex" w piątkowy wieczór odbył się performance "Wind Eye(s)" japonki Hiroko Tsuchimoto.

Na początku zgromadzona na piętrze dawnego cocktail baru Hortex publiczność miała na kartkach napisać miejsce, do którego chciałaby natychmiast pojechać. Kartki te trzeba był nakleić na szybę, co utworzyło swoistą mapę podróży.

Artystka poprosiła wszystkich o ubranie kurtek i ustawienie się w kółku podając sobie wzajemnie ręce. W ten sposób utworzony został żywy łańcuch, którzy ulicą Głogowską przeszedł do Parku Wilsona. Pod Palmiarnią wszyscy utworzoli krąg, który został otoczony zapalonymi świecami. Uczestnicy performance wysłuchali baśni "Kwiat paproci".

Japońska artystka, Hiroko Tsuchimoto przebywała przez ostatni miesiąc w Poznaniu w ramach miesięcznej rezydencji artystycznej finansowanej przez Swedish Arts Grants Committee, w ramach której przeprowadziła warsztaty oraz zaprezentowała działania i przygotowany dla Poznania projekt finałowy.

W ramach swoich działań chciałam uwiecznić atmosferę w tym mieście, poznać historię ludzi, zrobić swego rodzaju ranking kulturowy. Odpowiada mi rozmiar miasta i jego zróżnicowany charakter, połączenie starych kamienic z nowoczesnymi biurowcami. Są tu zarówno nowe jak i stare budynki, które tworzą całość. Podoba mi się tutaj otwartość ludzi i to, że są krytyczni zarówno wobec swojego miasta jak i otoczenia. W Poznaniu podobają mi się również małe kafejki i uliczne sklepiki - powiedziała Hiroko Tshuchimoto.

Na Łazarzu z kolei najbardziej podobała mi się Palmiarnia, położona w parku, między drzewami. Na pewno jeszcze tu kiedyś wrócę, a ze sobą najchętniej zabrałabym otwartość umysłu ludzi, ich życzliwość i zdrowe podejście do rywalizacji - dodaje Hiroko Tshuchimoto.

Hiroko Tsuchimoto - urodziła się w 1984 roku w Sapporo w Japoni. Artystka wizualna i performerka mieszkająca w Sztokholmie. Studiowała na Musashino Art University w Tokyo oraz ukończyła Royal Institute of Arts w Sztokholmie.

Performance "Wind Eye(s)" był finałowym wydarzeniem akcji "Perfex". Przez cały październik w przestrzeniach byłego Hortexu odbywały się działania kulturalne.

W przeszklonych pomieszczeniach pamiętających czasy świetności śródmiejskich ulic odbyły się angażujące publiczność performensy, działania dźwiękowe i taneczne, koncerty. Zaproszeni artyści przeprowadzili również serię warsztatów; między innymi warsztaty ruchowo-przestrzenne przewidujące improwizacyjną pracę z ciałem. Ideą Perfexu było kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była jednym z serc Łazarza - objaśnia Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

To jednak nie koniec kultury w Hortexie. W niedzielę o godz. 19:00 odbędzie się otwarcie wystawy prac uczestników Warsztatów Rzeźby w Drewnie, organizowanych przez Pracownię Łazarską w ramach akcji Centrum Warte Poznania, która odbyła się w czerwcu i lipcu w Parku Wilsona, Ogrodzie Łazarz i przy Arenie. Przez trzy letnie weekendy uczestnicy poszczególnych warsztatów przygotowywali własne płaskorzeźby lub formy przestrzenne z sezonowanego drewna lipowego.

Natomiast w środę, 29 października również o godz. 19:00 odbędzie się rozpoczęcie projektu "Babelprojekt" - interaktywnej aplikacji, która pozwala użytkownikom na całym świecie stać się współautorami jednej rzeźby. Na podstawie powstałego modelu stworzony zostanie realny obiekt w przestrzeni miasta.

Projekt jest próbą zbudowania odwrotnej relacji między odbiorcą i artystą oraz analizą prawdopodobnie utopijnej wizji równego dostępu do sztuki. Jest również odwołaniem się do debaty na temat estetyki istniejących i powstających w przestrzeni publicznej pomników. Babel Project buduje tło dla ekspresji i tworzy ramę dającą każdemu użytkownikowi równy wkład w finalne dzieło. Wynikiem procesu formowania będzie powstanie rzeczywistego obiektu w przestrzeni publicznej - tłumaczy Łukasz Trusewicz, współautor projektu.

Projekt realizowany jest w ramach festiwalu "Inwazja barbarzyńców" organizowanego przez Fundację Barak Kultury przy wsparciu Miasta Poznania. Strona babelproject.eu dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim, arabskim, francuskim, rosyjskim, portugalskim, hiszpańskim, bengalskim, hindi, japońskim, chińskim.


Komentarze (2)

26-10-2014 11:01:10
kaska
znowu znalazł się oszołom? Widzę, że to był fajny happening, tylko jak oni przeszli przez Głogowską, skoro taki łańcuch liczył przynajmniej z 30 osób???
26-10-2014 10:01:09
mike
heehe zjazd SZATANA!!!!!!!!
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: