Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 30. rocznicę śmierci kapelana Solidarności - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 30. rocznicę śmierci kapelana Solidarności
20-10-2014 01:12   Janusz Ludwiczak
Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki odprawił w niedzielę wieczorem uroczystą mszę świętą w kościele Matki Boskiej Bolesnej w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W trakcie homilii kaznodzieja przypomniał życiorys męczennika oraz nawiązał do wprowadzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz ideologii gender.

W niedzielę przypadła 30. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej odbyły się centralne uroczystości ku czci męczennika.

Mszy świętej przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, m.in. Marszałek Marek Woźniak, poseł Tadeusz Dziuba i wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński oraz członkowie NSZZ "Solidarność".

Temu miejscu zawsze były bliskie sprawy, które dotyczyły naszej ojczyzny, szczególnie w naszych trudnych chwilach. Świadczą o tym chociażby tablice umieszczone w grocie za kościołem upamiętniające Powstańców Wielkopolskich i poległych w obronie Polski. Świadectwem jest sama świątynia z bogatą historią okresu wojny, jako jedna z dwóch czynna wtedy w wielkim Poznaniu. Plebania, w której internowany był ks. arcybiskup Dymek i w której zaraz po wojnie zdołał kardynał Hlond wyznaczyć stąd pierwszych administratorów kościelnych. Tablica upamiętniająca cichociemnego Stefana Ignaszaka, który był naszym parafianinem i w reszcie pomnik ks. błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który stanął 9 lat temu dla upamiętnienia ufnej modlitwy za ojczyznę w trudnych czasach stanu wojennego. Później w roku beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki uroczyście wprowadziliśmy relikwie męczennika do naszej świątyni. Dzisiaj kolejny znaczący moment, który wpisuje się w bogate dzieje łazarskiej świątyni, to obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Jerzego, rok ogłoszenia go patronem Solidarności i rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Jesteśmy na miejscu, gdzie nieprzerwanie od 30 lat modlimy za naszą ojczyznę - powiedział na początku mszy św. ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Podczas nabożeństwa ogłoszono, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Upominał się o to, co się Bogu należy. Najpierw w wymiarze religijnych. Nie możemy zapomnieć, jaki od 1944 roku był system narzucony Polsce przemocą, ateistyczny, naznaczony po to, by walczyć z Bogiem i chrześcijaństwem na naszych ziemiach. Nie możemy zapomnieć, że do końca, do 1989 roku niepodważalnym wydałoby się dogmatem wykładanym na wszystkich uczelniach było głoszenie jedności, tzw. naukowego światopoglądu, a religia była przedstawiana jako opium dla ludu, narkotykiem, z którym trzeba walczyć w imię wolności człowieka - mówił w trakcie kazania arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki.

W trakcie kazania abp Marek Jędraszewski przypomniał życiorys męczennika oraz nawiązał do wprowadzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz ideologii gender.

W jednym z dzienników ukazał się apel piętnastu profesorów, którzy zwracają się do naszych władz aby nie realizowały wszystkiego co chce kościół katolicki w Polsce. Państwo ma przyświecać neutralności światopoglądowej. [...]
Taka neutralność światopoglądowa byłaby nową próbą ateizacji. Naród w swej większości katolickiej został zamknięty powtórnie w getcie. Wartości ateistyczne przerabialiśmy 50 lat. Okazuje się ta lekcja jest za mało zrozumiana, z wszystkimi konsekwencjami tego, co znaczy usunąć Boga z przestrzeni, myślenia i działania Polaków
- powiedział w trakcie kazania ks arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki.

Jakże kościół miał się nie upomnieć o profesora, który nie chciał zabić dziecka. Jak kościół miał milczeć, jeżeli usunięto z pracy w teatrze aktora, który nie chciał czytać "Golgoty Picnic". Tak samo nie można milczeć jeśli chodzi o dyskusje związane z próbą ostatecznego uznania przez nasz parlament tzw. konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Wiemy doskonale, że problem przemocy jest czymś zdecydowanie złym i w tym przypadku nauka kościoła jest jednoznaczna. Przestępstwa przeciwko przemocy są bardzo jasno określone w prawie karnym. Więc po to ta konwencja? Chyba po to, żeby za jej wieloma słusznymi sformułowaniami wprowadzić to co uderza w dom i w rodzinę, tradycyjnie rozumianą, czyli chrześcijańską. W tym dokumencie jest także mowa o tym, że płeć człowieka nie jest wyznaczona przez biologię, tylko jest wynikiem pewnej sytuacji kulturowej wyboru poszczególnego człowieka. Za tym wszystkim kryje się złowroga ideologia gender, który ojciec święty Benedykt XVI nazwał bardziej niebezpieczną niż ateistyczny bolszewizm - dodał w homilii abp Marek Jędraszewski.

Po nabożeństwie pod pomnikiem błog. ks. Jerzego Popiełuszki, który odsłonięto dziewięć lat temu odbył się apel, podczas którego złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano "Boże coś Polskę".


Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa. W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował msze za Ojczyznę. Sprzeciwiał się systemowi komunistycznemu, za co zyskał poparcie społeczne w całym kraju. Oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną. W grudniu 1983 roku został aresztowany, jednak ze względu na amnestię z lipca 1984 roku nie został skazany. 19 października 1984 roku został porwany w drodze z Bydgoszczy do Warszawy i potem zamordowany. Ciało ks. Jerzego znaleziono 30 października na zalewie, na rzece Wisła koło Włocławka. 3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb, który zgromadził tysiące ludzi. W 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszki został ogłoszony błogosławionym.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej w latach 80. śp. ks. prałat Bolesław Exler zapoczątkował msze święte w intencji ojczyzny, a później rychłej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, które odprawiane są każdego 19 dnia miesiąca. 3 listopada 2005 r. odsłonięto pomnik ks. Jerzego, który stanął przy kościele.


R E K L A M A

Komentarze (1)

20-10-2014 15:38:31
antymoher
Polskim biskupom już całkiem odbija. Tylko gender, in vitro, ciągłe jęczenie o zagrożonej rodzinie (tak jakby mieli wogóle jakiekolwiek pojęcie o tym, czym jest rodzina i jak to naprawdę a nie w teorii funkcjonuje). A prawdziwe zagrożenia, bieda, wykluczenie, brak pracy i perspektyw na godne życie, to wszystko, o co walczyła Solidarność i Popiełuszko, to już jakoś ich mniej interesuje. Dziecko jest ważne, póki się nie urodzi, potem to już nie ich problem. Smoki w elementarzu się nie podobają, równouprawnienie też jest straszne, dziewczynki do sprzątania, niech znają swoje miejsce. Nigdzie chyba nie ma na świecie kościoła katolickiego, który tak infantylnie by traktował wiernych jak w Polsce, na co ci zresztą pozwalają. Biskupi nie widzą chyba, że cała ta wiara opiera się już prawie wyłacznie na rytuale, tradycji, zewnętrznych postawach, po części społecznej presji. I to wszystko pewnego pięknego dnia się załamie, a wtedy będzie już za późno, taca pusta i zostaną z niczym.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: