Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Fotografie lat 50. w Galerii Ego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Fotografie lat 50. w Galerii Ego
12-10-2014 01:23   redakcja, Galeria Ego
W Galerii Ego, znajdującej się niedaleko hali Arena otwarto wystawę prac jednego z najciekawszych autorów historii powojennej fotografii.

Tadeusz Rolke to jeden z najciekawszych autorów w historii polskiej powojennej fotografii. Jego praca opiera się na ciągłej, niestrudzonej obserwacji otaczającego świata w poszukiwaniu właściwej chwili zdolnej dzięki obiektywowi uchwycić i zatrzymać ten jedyny i niepowtarzalny moment. Intuicja, tak jak kompas w życiu podróżnika zawsze kierowała i nadal prowadzi go ku momentom skrzącym się na tle potocznej rzeczywistości, dostrzeżonych i wydobytych dzięki czujnemu oku artysty. Traktując sam proces twórczy jako rodzaj „intelektualnej rozkoszy” fotografie Rolke mają dwojaki charakter: z jednej strony są zapisem danej chwili, z drugiej - odkrywaniem w niej czegoś nowego i zarazem ważnego, o czym nie miało się dotąd pojęcia…

Prace pokazywane na wystawie to wybór charakterystycznych dla autora ujęć życia artystycznego, ale i towarzyskiego osadzonego w peerelowskich realiach. Pomimo panujących wówczas trudnych nastrojów, obiektyw uchwycił to, co dla tych czasów było nieprzystające. Niezwykła wrażliwość i pogodne usposobienie artysty pozwoliły mu zatrzymać ducha wolności, szczerej radości i afirmacji życia . Dokumentacje prywatek, scen ulicznych, a także pracy artystów i towarzyszących im przypadkowych zdarzeń pokazują świat wręcz magiczny. Zdjęcia artystów i relacje z wernisaży, migawki z nocnego życie miasta i mieszkających w nim ludzi – to portrety postaw silnych, charyzmatycznych, pełnych energii. To twarze i sytuacje, które wciąż zaskakują, fascynują i uwodzą…

Obok artystycznego sposobu opowiadania o współczesnym sobie świecie, fotografie Tadeusza Rolke stanowią także bezcenne archiwum historyczne. To zapis ducha czasów przyłapanego znienacka, na gorącym uczynku.

Jako aneks do wystawy galeria zaprezentuje także dokument Piotra Stasika Dziennik z Podróży, będący opowieścią o przyjaźni 82-letniego Mistrza ( Tadeusza Rolke) i 15-letniego ucznia ( Michała ) zafascynowanego fotografią. Osią narracji jest tytułowa podróż po Polsce, w którą wyruszają bohaterowie, i która staje pretekstem do nauki życia i warsztatu dla młodego fotografa.

Wystawa "Życie artystyczne i towarzyskie. Fotografie lat 50/60." potrwa do 29 listopada. Zdjęcia Tadeusza Rolke można oglądać w Galerii EGO przy ul. Wyspiańskiego 41/3 od wtorku do piątku w godz. 12:00-19:00 oraz w soboty od 11:00 do 14:00.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: