Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy {WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy {WIZUALIZACJE}
01-10-2014 13:04   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni zgodzili się przekazać 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Wartą 13,1 mln działkę "Medyk" miałby pozyskać za 131 tys. zł. Uczelnia planuje wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Grunwaldu oraz rozbuduje szpital kliniczny przy ul. Przybyszewskiego. Inwestycja, która ma kosztować 120 milionów złotych ma zostać ukończona w 2018 r.

We wtorek Rada Miasta prawie jednogłośnie przekazała 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo w miejscu tym ma powstać nowoczesny szpital z oddziałem ratunkowym dla Grunwaldu. Inwestycja, która ma kosztować 120 milionów złotych ma zostać ukończona w 2018 r.

Uniwersytet Medyczny chce pozyskać sześciohektarową działkę przy ul. Grunwaldzkiej 55. Obecnie mieszczą się tam baraki, w których znajdują się m.in. kościół zielonoświątkowy i Teatr Strefa Ciszy - Scena Robocza. Uczelnia na działce, wartej 13,1 mln zł chce wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy, tzw. SOR, którego brakuje na Grunwaldzie, a także chce rozbudować szpital kliniczny nr 2 im. H. Święcickiego, który mieści się przy ul. Przybyszewskiego 49. Docelowo miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

Przeciwni budowie szpitala są niektórzy mieszkańcy Starego Grunwaldu i tutejsza rada osiedla.

Mieszkańcy Grunwaldu mają zapewnioną obsługę ostrodyżurową (do końca 2016 r.) właśnie w Szpitalu Wojskowym. Jego "Izba Przyjęć" pełni funkcję SOR-u, choć bez lądowiska dla helikopterów, które prawdziwy SOR powinien posiadać. SOR przy ul. Grunwaldzkiej 55 musi ma je mieć. Będą lądować helikoptery kilkadziesiąt metrów od mieszkalnych budynków, obok korytarza powietrznego, którym schodzą do lądowania na Ławicy wielkie samoloty pasażerskie. Będą przyjeżdżać tu na sygnale karetki wzbogacając feerię dźwięków karetek sąsiedniej Stacji Krwiodawstwa przy ul. Marcelińskiej i Kolumny Pogotowia Ratunkowego przy ul. Rycerskiej. To wszystko ma miejsce na obszarze uznanym od ponad 30 lat za zabytek urbanistyczno-architektoniczny o zabudowie willowo-ogrodowej. Cudownie, prawda? Hałas jaki będą powodować helikoptery (97-107 dB, przy dopuszczalnej normie 60 dB w dzień i 50 dB w nocy) budzi poważne obawy mieszkańców, ale nikt zdaje się tego nie zauważać - wskazuje Zdzisław Szkutnik, Rada Osiedla Stary Grunwald, Stowarzyszenie im. Jana Ostroroga.

Jak znamy życie, wyjdą one ponownie z całą ostrością, gdy helikoptery zaczną lądować na dachu mającego powstać tu SOR-u, skąd fala bardzo głośnego hałasu zacznie docierać do ludzi w promieniu kilkuset metrów. Fachowcy przewidują, że ten SOR będzie obsługiwał 30 tys. zgłoszeń ostrodyżurowych rocznie. Po ilu chorych przyleci helikopter? Teraz mówi się, że po kilku miesięcznie… - dodaje Zdzisław Szkutnik.

Pieniądze na budowę nowego szpitala ma przekazać Ministerstwo Zdrowia, część funduszu Uniwersytet Medyczny pozyska z Unii Europejskiej. Inwestycja, która ma kosztować 120 milionów złotych ma zostać ukończona w 2018 r.

Tymczasem "Medyk" planuje również na przełomie 2016 i 2017 przenieść swoją lecznicę z ul. Grunwaldzkiej 16 do nowej placówki w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i ul. Ostroroga. Budynek, w którym znajdował się szpital wojskowy wymaga kosztownego remontu. Z początkiem 2012 r. Uniwersytet Medyczny pozyskał budynek od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie gmach, w którym pierwotnie znajdował się Hotel Polonia zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, w 2016 r. nie będzie spełniać norm unijnych. Zdaniem władz lecznicy lepiej będzie przenieść lecznicę do nowej placówki niż remontować budynek przy ul. Grunwaldzkiej 16.


Komentarze (1)

02-10-2014 09:11:59
goniek
a co stanie się z budynkiem po szpitalu wojskowym? kolejny apartamentowiec z biedronką?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: