Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni modlili się przy relikwiach św. Jana Pawła II - odpust w kościele Michała Archanioła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni modlili się przy relikwiach św. Jana Pawła II - odpust w kościele Michała Archanioła
30-09-2014 00:53   Janusz Ludwiczak
W dniu, kiedy obchodzone jest wspomnienie Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w kościele Św. Michała Archanioła odprawiono sumę odpustową, w trakcie której wierni modlili się przy relikwiach św. Jana Pawła II.

W poniedziałek wieczorem w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odbył się odpust parafialny. W trakcie mszy świętej, którą sprawował ks. prałat Paweł Malecha wierni modlili się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Wierni modlili się za chorych w pobliskim szpitalu klinicznym, za osoby opętane przez szatana i za księży egzorcystów z całej archidiecezji. Na sumie odpustowej pojawił się również ks. Roman Późniak, były proboszcz Parafii Michała Archanioła.

Po mszy św. czekały na Michałów i Michaliny upominki. Co ciekawe zanim powstał kościół Michała Archanioła, przy Stolarskiej 7 znajdował się browar piwa, a później fabryka mebli.


Mimo, iż kościół Michała Archanioła znajduje się na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej 7, to Parafia Michała Archanioła należy do dekanatu Poznań-Jeżyce.

Zanim przy ulicy Stolarskiej powstał kościół rzymsko-katolicki mieścił się tutaj browar piwa, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Browar nosił nazwę "Brovaria" (choć istnieją również informacje o nazwie "Bavaria") i należał do Żydów. Produkowane były w nim niemieckie gatunki piwa, zwłaszcza z rejonu Bawarii (stąd nazwa).

Następnie w latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli. Budynek został zakupiony przez Spółkę Stolarską. Stąd też wzięła się nazwa ulicy, która łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Trzy lata później z budynku przy Stolarskiej 7 urządzono kościół pw. Michała Archanioła. 19 kwietnia 1932 r. za ówczesne 300 tys. zł Archidiecezja nabyła nieruchomość o powierzchni 1 ha. Wtedy przystąpiono do zaadaptowania podziemi byłego budynku fabrycznego na potrzeby kościoła. 10 lipca 1932 r. o godz. 9:00 Prymas Polski kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia świątyni.

W latach 1932-1938 granica parafii sięgała od Kaponiery ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka i Bukowską do granicy miasta z Ławicą, dalej do ulicy Grunwaldzkiej, Reymonta, Wyspiańskiego, Marszałka Focha (Głogowska), Kanałową, Kolejową do ulicy Dworcowej. Po utworzeniu Parafii Św. Jana Kantego w 1948 roku granica Parafii Michała Archanioła przebiegała ulicami Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Szamotulską, Brzask, Bukowską, Zwierzyniecką, Roosevelta, Dworcową, Głogowską, Kolejową, Kanałową i Wyspiańskiego.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty 8. Armii Powietrznej, które zbombardowały budynek. Miało to miejsce 9 kwietnia 1944 roku. Kościół udało się odbudować w latach 1948-1952 według projektu Kazimierza Ulatowskiego. Osiem lat później miała miejsce ponowna konsekracja kościoła.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Parafia Michała Archanioła liczy 10 001 mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).

Od 1 sierpnia 2012 r. Parafia Michała Archanioła ma również nowego gospodarza. Decyzją Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego ks. mgr lic. Eugeniusz Guździoł zastąpił dotychczasowego proboszcza ks. Romana Poźniaka.


R E K L A M A

Komentarze (1)

30-09-2014 09:28:15
kasia
W 1941 Amerykańska 8 Armia Powietrzna, operująca z lotnisk w Wielkiej Brytanii miała zapewne w planach zbombardowanie pobliskich koszar Wehrmachtu. Na skutek błędu nawigatorów nie tylko został zniszczony kościół, lecz także spłoneła większość książek w nim zmagazynowanych (Niemcy kościół wcześniej zamknęli i zrobili w nim magazyn zbiorów ukradzionych przez siebie z bibliotek poznańskich, zamierzając później posortować je i wysłać do Rzeszy.) Konieczność całkowitego odrestaurowania i urządzenia kościoła na nowo po wojnie przyczyniła się do powstania oryginalnego modernistycznego wnętrza (freski Oźminów.)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: